Narty w Soelden – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

20 grudnia 2022 Tagi , , , , , , , , ,

Solden oferuje narciarzom i snowboardzistom dwa lodowce i wiele szczytów powyżej 3000 m n.p.m., gwarantując tym samym świetny śniegowy sezon (a nawet całoroczną jazdę na nartach). Atrakcyjność ośrodka zwiększa również Otztal Super Skipass oraz połączenia autobusowe z Obergurgl. Globalna atrakcyjność ośrodka została wspomożona zwiększeniem w 2016 roku, kiedy to do kin trafił film o Jamesie Bondzie („Spectre”) z porywającymi scenami kręconymi w Solden.

Obergurgl to przede wszystkim pewność śniegu. Główny ośrodek znajduje się na wysokości zaledwie 1377 m, ale oferuje narciarstwo na wysokości ponad 3000 m, gdzie znajdują się spektakularne punkty widokowe. Jest jasne, dlaczego zawody Pucharu Świata rozpoczynają się tutaj już w październiku.

Oficjalne statystyki sugerują, że jest to tylko średniej wielkości ośrodek (145 km tras narciarskich, 33 wyciągi), ale wydaje się większy, ze względu na długość i pionowość tras. Pewni siebie narciarze, którzy chcą więcej, mogą kupić Otztal Super Skipass, który daje dostęp do 5 innych terenów narciarskich. Również w Solden istnieje zróżnicowana oferta tras.

Nie należy zapominać o apres ski, które rozpoczyna się wcześnie w górskich barach i trwa do późnych godzin nocnych w ośrodku. W Hochsolden położonym znacznie wyżej jest znacznie spokojniej.

Jak dojechać do Sölden?

Samolotem

Do Sölden można łatwo dotrzeć samolotem. Najbliższym lotniskiem jest Innsbruck, który oddalony jest od Sölden o godzinę jazdy samochodem. Jak na czas transferu do ośrodka narciarskiego, jest to jeden z krótszych czasów. Innsbruck jest największym międzynarodowym lotniskiem w Tyrolu. Następujące linie lotnicze obsługują regularne loty do i z Innsbrucka: Air Dolomiti, Austrian Airlines, British Airways, easyJet, Eurowings, Finnair, Jet2.com, Luxair, S7 Airlines, Scandinavian Airlines, Transavia i TUI. Alternatywne lotniska to Zürich w Szwajcarii i Monachium w Niemczech. Oba z nich są oddalone o trzy godziny jazdy samochodem.

Transfery z lotniska

Przyjeżdżając do Innsbrucka, goście mogą wybrać pomiędzy transferem lub prywatną taksówką. Ötztal Shuttle oferuje wygodny transport z lotniska lub dworca kolejowego w Innsbrucku do Sölden. Inną przyjazną dla budżetu alternatywą jest podróż pociągiem z Innsbrucka do Ötztal, a następnie złapanie promu z Ötztal do Sölden. Dla najwyższego komfortu i szybkości, uzyskanie prywatnej taksówki jest najlepszą opcją. Ponieważ podróż jest stosunkowo krótka w dobrych warunkach, prywatna taksówka jest bardziej opłacalną opcją niż w wielu innych kurortach.

Istnieje kilka firm taksówkarskich do wyboru, w tym AlpinBus, Suntransfers, Taxi Lenz, Arno’s Taxi, Taxi Sölden, Taxi Förg Sölden i inne. Uzyskaj kilka różnych ofert, aby znaleźć najlepszą cenę. Pamiętaj, że ceny w dni powszednie są zazwyczaj niższe niż w weekendy.

Samochodem

W zależności od tego skąd podróżujesz, jazda do Sölden może zająć dużo czasu. Jeśli podróżujesz z Wielkiej Brytanii, jest to około 13 godzin jazdy (660 mil) z Calais – plus czas potrzebny na dotarcie do Calais z miejsca startu. Jazda samochodem do Sölden jest zalecana tylko wtedy, gdy mieszka się w odległości kilku godzin jazdy lub gdy planuje się dłuższy pobyt i potrzebuje się dodatkowej przestrzeni bagażowej.

W ciągu dnia goście mogą zaparkować całkowicie bezpłatnie w każdym z poniższych miejsc:

 • Stacja bazowa gondoli górskiej Gaislachkogl
 • Stacja bazowa kolejki górskiej Giggijoch
 • Plac Postplatz w centrum miejscowości

W Sölden nie jest jednak dozwolone parkowanie w godzinach nocnych. W związku z tym nie zachęca się w Sölden do długoterminowego parkowania, a przy kilkudniowym pobycie potrzebny jest specjalny bilet. Dlatego warto jechać samochodem tylko wtedy, gdy w schronisku lub hotelu jest zapewniony parking.

Wypożyczalnia nart w Sölden

Jak w każdym popularnym ośrodku narciarskim w Europie, także w Sölden można łatwo wypożyczyć narty. Należą do nich rozpoznawalne wypożyczalnie jak Skiset i Intersport. Chociaż jestem zwolennikiem posiadania własnych butów, zaletą wypożyczenia nart i snowboardów jest to, że można skorzystać z najnowszego sprzętu w danym sezonie.

Zwykle można uzyskać lepszą cenę, jeśli rezerwuje się online z wyprzedzeniem. Oznacza to również, że wypożyczalnia nart lub snowboardu będzie gotowa i czekała na Ciebie do odbioru, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas po przyjeździe do ośrodka.

Jaki karnet jest mi potrzebny na narty w Sölden?

Jeśli chodzi o ośrodki narciarskie, istnieją dwa różne rodzaje karnetów: Sölden Only Ski Pass, Karnet Ötztal Super Ski Pass. Ten ostatni pozwala na jazdę na nartach w Sölden, Gurgl, Hochötz-Kühtai, Vent, Niederthai i Gries. Początkującym wystarczy skipass tylko na Sölden, ale średniozaawansowani i zaawansowani powinni zdecydowanie rozważyć Ötztal Valley Area Pass.

Oprócz różnych karnetów obszarowych oferowane są także różne rodzaje skipassów. Należą do nich karnety dla początkujących, karnety jednodniowe, karnety wielodniowe, karnety elastyczne i karnety sezonowe.

W zależności od długości pobytu i tego, ile chcą Państwo jeździć na nartach, warto zapoznać się z różnymi możliwościami.

Dobrze wiedzieć:

Im wcześniej kupisz karnet narciarski, tym niższa jest jego cena.
Ceny online są tańsze, ale dostępne są tylko do pięciu dni przed pierwszym dniem jazdy na nartach. Po tym terminie obowiązują zwykłe stawki w kasie.
Karnety zakupione online nie podlegają zwrotowi, ale przy zakupie skipassu wielodniowego można skorzystać z dodatkowej gwarancji anulowania.
Karnety zakupione online można odebrać w automatach lub w każdej kasie Bergbahnen Sölden.

Czy warto wybrać się do Obergurgl-Hochgurgl?

Tak!!! Nawet jeśli mają Państwo tylko tydzień, warto poświęcić dzień lub dwa na teren narciarski Obergurgl-Hochgurgl. Odkryjesz tu piękne trasy i doskonałe górskie restauracje.

Między Sölden a terenem narciarskim Gurgl kursują regularnie autobusy. Dojazd do Hochgurgl zajmuje około 20 minut, a do Obergurgl 25 minut. Gurgl to także jeden z najlepszych ośrodków narciarskich dla początkujących. Pamiętaj, że aby jeździć na nartach w obszarze Gurgl, musisz mieć karnet na wyciąg obszarowy.

Snowpark – Narty w Sölden

W Sölden znajduje się AREA 47 Snow Park, do którego łatwo dostać się z wyciągów krzesełkowych Hainbachkar i Silberbrünnel na Giggijoch. W ofercie znajdują się różne skocznie i przeszkody, z szeregiem elementów dla różnych umiejętności. Należą do nich kickery, raile, boxy i wall rides.

Oprócz różnorodnych elementów, snowpark wyróżnia się także zapierającymi dech w piersiach widokami. Poza tym znajduje się w cudownie słonecznym miejscu na górze. Wiecie, co to oznacza? Doskonałe możliwości fotograficzne i video!

Jazda na nartach w Sölden – trasy narciarskie

Położony około 45 minut na wschód od St Anton, jeśli przyjeżdżacie z zachodu lub nieco ponad godzinę z lotniska w Innsbrucku, Sölden oferuje 146 km tras narciarskich od 1350 do 3340 m n.p.m. Oto kilka statystyk, które wprowadzą Cię w zachwyt:

 • 5 km niebieskich tras narciarskich (łatwych)
 • 44,9 km czerwonych tras narciarskich (średnio zaawansowanych)
 • 29,2 km czarnych tras narciarskich (trudnych)
 • 1,9 km tras narciarskich

Można też zatrzymać się poza Sölden. Jeśli masz samochód, Längenfeld jest świetną lokalizacją. Miasto jest bardzo osobliwe z nowoczesnymi udogodnieniami, w tym dwoma supermarketami: M-Preis i Spar; piekarnie i restauracje. Mają też autobus kursujący wzdłuż doliny. Gondolabahn. Z Längenfeld do gondoli Gigijoch i parkingu publicznego jedzie się samochodem ok. 15 min. Parking jest bezpłatny w godzinach 8.00-19.00. Warto wybrać się tam przed 9.30, ponieważ jest on bardzo zatłoczony przez turystów. Drugi parking znajduje się na drugim końcu miasta, przy bardzo futurystycznej stacji Gaislachkoglbahn.

Sölden oferuje zróżnicowaną ofertę narciarską dla wszystkich umiejętności i poziomów zaawansowania. Narciarze i snowboardziści pokochają szybkie wyciągi i długie, połączone trasy. W Sölden znajdują się dwie z najpotężniejszych gondoli górskich na świecie. Kolejną zaletą narciarstwa w Sölden są doskonałe warunki śniegowe przez cały sezon. Wynika to z dwóch lodowców, efektywnych systemów naśnieżania na 77% tras narciarskich oraz faktu, że większość terenu narciarskiego leży powyżej 2000 m. Jest to jedyny ośrodek narciarski z trzema szczytami o wysokości ponad 3000 m! Proszę więc pamiętać o spakowaniu gogli śnieżnych!

Jest tu wiele szerokich, łagodnych niebieskich stoków, które nadają się dla początkujących. Dla średniozaawansowanych narciarzy Sölden jest zdecydowanie najlepszym miejscem, z szeroką gamą wesołych czerwonych tras i zabawnych odcinków off-piste. Dla bardziej doświadczonych narciarzy jest tu kilka wymagających czarnych tras w całym ośrodku. Zaawansowani narciarze i snowboardziści mogą jednak lepiej poznać możliwości jazdy poza trasą, gdy pozwalają na to warunki śniegowe.

Narty w Soelden – czy warto spędzić tam lato?

Jeśli chcesz odwiedzić Otztal latem, Sölden jest doskonałym miejscem na pobyt. W wielu apartamentach otrzymać można Otztal Premium Card, która pozwala na bezpłatne korzystanie z wszystkich kolejek linowych i autobusu. W samym mieście Sölden latem działają dwie kolejki linowe i jeden wyciąg krzesełkowy. Wyciąg krzesełkowy jest mało przydatny, chyba że hotel znajduje się obok niego, ale kolejki linowe dają wiele możliwości wędrówek. Kolejka Giggijochbahn prowadzi na wysokość 2284 m n.p.m. i oferuje wiele półdniowych lub jednodniowych wycieczek. Na przykład do jeziora Schwarzsee (2799m) przez Rotkogeljochhutte (2660m), a jeśli się da, można wejść na Schwarzkogel (3016m), z którego rozciąga się fantastyczna panorama.

Kolejka Gaislachkoglbahn prowadzi na wysokość 2175m przy środkowej stacji i do 3040m przy górnej stacji, oferuje ona również szereg wycieczek lub można po prostu przejść 15-30 minut do jakiegoś Alm i tam odpocząć. Na wysokościach jest faktycznie wiele restauracji (alm i schronisk). Może to jest powszechne dla Tyrolu, nie wiem. Zazwyczaj jeżdżę do Francji i Szwajcarii, gdzie też się je ma, ale Sölden ma ich 2-3 razy więcej.

Lodowiec w Soelden

Trochę poza Sölden, 15 minut jazdy pod górę dostajesz płatną drogę do lodowca Tiefenbach i lodowca Rettenbach, z których oba mają kolejki linowe. Właściwie można zamiast tego wziąć autobus (darmowy z Otztal Card) i oszczędzić sobie płacenia 18 EUR opłaty za przejazd, co moim zdaniem było trochę przesadą. Nawet nie korzystając z kolejki linowej ma się wspaniały widok ze stacji naziemnej kolejki, gdzie znajduje się przyjemna restauracja, na lodowiec Rettenbach.

Kolejka Schwarze Schneidbahn (przy lodowcu Rettenbach) ma dwa odcinki, jeden do wysokości 2991m i dalej do 3247m. Z górnej stacji roztacza się ładna panorama, choć trochę wietrzna i chłodna. Ze środkowej stacji (2991m) można odbyć krótką, ale przyjemną wędrówkę tam i z powrotem (łącznie 2 godziny) do Braunschweiger Hutte (2758m).

Wokół Sölden jest więcej opcji – co zwiedzić?

Untergugl jest około 15-20 minut jazdy i latem można iść z kolejką linową z 1793m do 2700m kolejką linową, a następnie do 3064m wyciągiem krzesełkowym. Następnie wspiąć się może 50 metrów w górę, aby uzyskać 360-stopniową panoramę. Mimo, że jest to krótki spacer w górę, upewnij się, że masz buty do wędrówek na! Podczas naszego pobytu widok na stronę włoską (Dolomity) był nieco zachmurzony, ale poza tym widok był dobry. Opcjonalnie można było nie jechać wyciągiem krzesełkowym i przejść ostatnie 350m pod górę, ale nie jest to moim zdaniem zbyt przyjemny szlak. Ważne: podczas gdy wszystkie inne wyciągi były otwarte 7 dni w tygodniu, ten konkretny wyciąg był otwarty tylko we wtorek, czwartek i piątek.

W pobliżu Untergugl znajduje się Obergugl (20-25min od Sölden), który ma „Hohe Mut bahn”. Wjeżdża się tam z 1930m na 2670m (jest też stacja środkowa), przy czym z restauracji „Hohe Mut” przy górnej stacji rozciąga się ładny widok na dwa lodowce. Można iść dalej w górę po lodowcach, ile to zależy od Ciebie.

Na koniec, kolejną opcją jest Vent, około 30 minut jazdy od Sölden. Wyciąg krzesełkowy Vent zabierze Cię z 1900m na 2364m. Tam można dojść do schroniska Breslauer Hütte (2844m) lub, jeśli masz ochotę na trudną wędrówkę, udaj się do Wildes Mannle (3023m), która wymaga sporadycznego użycia rąk i nóg w górę i w dół, ale poza tym nie wymaga specjalnego sprzętu. Jeśli nie jesteś w dobrej formie lub nie masz głowy do wysokości, to nie jest to miejsce dla Ciebie.

Top 3 Najlepsze Hotele w Sölden

Hotel Garni Birkenhof

Hotel Garni Birkenhof oferuje pokoje z balkonem w spokojnej okolicy w centrum Sölden, bezpośrednio obok Freizeit-Areny (centrum rozrywki). Goście mogą bezpłatnie korzystać z parkingu, a codziennie rano podawane jest śniadanie w formie bufetu.

Z krytego basenu w centrum rekreacyjnym można korzystać bezpłatnie codziennie od połowy października do końca kwietnia. Znajdują się tam również kryte korty tenisowe, tory do gry w kręgle i wiele innych atrakcji. Obiekt Garni Birkenhof dysponuje własną sauną i łaźnią parową.

Wyciąg gondolowy Giggijoch oddalony jest od obiektu Birkenhof o około 7 minut spacerem, a najbliższy przystanek autobusowy – o 3 minuty. Najbliższy stok narciarski znajduje się zaledwie 100 m od obiektu. W pobliżu znajduje się wiele sklepów, barów i restauracji.

Od końca maja do połowy października w cenę wliczona jest karta Ötztal Inside Summer Card. Karta ta oferuje wiele bezpłatnych świadczeń i zniżek w całym regionie.

Hotel Garni Schönblick

Hotel Garni Schönblick położony jest zaledwie 500 metrów od centrum Sölden i kolejki linowej Giggijochbahn. Oferuje on pokoje i apartamenty w stylu alpejskim oraz bezpłatne zaplecze spa z sauną fińską. Na miejscu można korzystać z bezpłatnego WiFi. Codziennie rano w hotelu Garni Schönblick serwowane jest obfite śniadanie. Na życzenie do pokoi Gości mogą zostać dostarczone świeże bułki.

W strefie spa obiektu Schönblick znajduje się również łaźnia parowa i kabina na podczerwień. Narciarze mogą przechowywać sprzęt w ogrzewanej przechowalni sprzętu narciarskiego z suszarką do butów. Wszystkie pokoje i apartamenty w hotelu Schönblick oferują widoki na dolinę, łazienkę i telewizor.

Najbliższy wyciąg narciarski znajduje się zaledwie 2 minuty jazdy autobusem od pensjonatu, a przystanek autobusowy oddalony jest o niecałe 100 metrów. Trasę do narciarstwa biegowego można znaleźć tuż obok. Najbliższe restauracje oddalone są o 300 m.

Alpengasthof Grüner

Położony wysoko nad Sölden pensjonat Alpengasthof Grüner cieszy się spokojną lokalizacją obok stoku narciarskiego. Oferuje on strefę spa oraz bezpłatny parking podziemny. Wszystkie pokoje dysponują balkonem. W obiekcie Alpengasthof Grüner znajduje się sauna, łaźnia parowa i kąpiel w sianie. Z zaplecza spa można korzystać bezpłatnie. W pomieszczeniach ogólnodostępnych dostępne jest bezpłatne WiFi.

Pokoje obejmują telewizor z płaskim ekranem, sejf na laptopa oraz łazienkę ze szlafrokami i suszarką do włosów. Na miejscu znajduje się restauracja à la carte z tarasem słonecznym. Karnety narciarskie dostępne są w recepcji. Tuż przed obiektem Alpengasthof Grüner znajduje się szkółka narciarska, a Goście mogą znaleźć bezpłatny transfer miejski, który zabiera Gości do Sölden, zaledwie 100 metrów od obiektu.

W lecie oferowane są wycieczki z przewodnikiem. Goście mogą zrelaksować się w dużym ogrodzie z naturalnym stawem kąpielowym. W oddalonym o 800 metrów centrum rekreacyjnym Freizeit Arena znajduje się kryty basen, kort tenisowy i kręgielnia. Goście otrzymują zniżkę na wstęp do Aqua Dome Tirol Therme Längenfeld.

Ötztal Inside Summer Card – co daje ta karta?

 • Bezpłatne przejazdy jedenastoma letnimi kolejkami górskimi: jeden przejazd dziennie na każdy wyciąg
 • Nieograniczone korzystanie z wszystkich środków transportu publicznego w Ötztal
 • Bezpłatny wstęp do Aqua Dome Tirol Therme Längenfeld, parku wodnego Area 47 i innych basenów
 • Bezpłatny wstęp do wielu muzeów i obiektów rekreacyjnych w Ötztal
 • Bezpłatna wypożyczalnia rowerów górskich
 • Bezpłatne korzystanie z pola do gry w putt-putt lub minigolfa
 • Bezpłatny przejazd autobusem po drodze wysokogórskiej Timmelsjoch lub drodze lodowcowej Ötztal.
 • Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem w Ötztal

Jak jest w ośrodku Sölden?

Zaledwie godzinę drogi od Innsbrucka, Sölden jest bezpiecznym pod względem śniegu ośrodkiem, który oferuje całoroczną jazdę na nartach i desce na lodowcu Tiefenbach. Wspaniałe stoki aż proszą się o to, aby je pokonać, a poza nimi jest mnóstwo tras. Do wyciągów bazowych w Sölden mogą się ustawiać długie kolejki. Poza trasami Sölden jest dobrze obsługiwane, ale drogie, prawdopodobnie ze względu na bliskość Innsbrucka. Wiele do zobaczenia i zrobienia, ale weź dużo gotówki do Sölden, jeśli chcesz zrobić to każdej nocy!

A jeśli szukasz najlepszego noclegu w tym ośrodku, zobacz nasz wpis o najlepszych hotelach na narty w Soelden!

Poprzedni

Hotele na narty w Längenfeld – Lista TOP najlepszych noclegów

Narty w Sölden – jak zaplanować wymarzony, zimowy wyjazd w austriackie Alpy?

Następny

Dodaj komentarz