Narty w Sölden – jak zaplanować wymarzony, zimowy wyjazd w austriackie Alpy?

7 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że żadne inny kraj, jak Austria, nie słynie z szeroko rozwiniętej turystyki zimowej. Potencjał drzemiący w ukształtowaniu terenu tego kraju jest ogromny. Ponad połowę jego powierzchni zajmują majestatyczne Alpy, a co za tym idzie, możemy znaleźć tam najnowocześniejsze i najlepiej rozwinięte ośrodki narciarskie w całej Europie. Oczywiście stoki narciarskie we Francji czy w północnych regionach Włoch również mogą wydawać się nam wyjątkowo kuszące i z całą pewnością mogą one nas mocno zachęcić do wyjazdu.

Jednak odwiedzenie stoków w Austrii jest jednym ze sprawdzonych przepisów na niezapomnianą zabawę i szereg atrakcji, które tam na nas czekają. Jeśli więc będziemy chcieli znaleźć dla siebie idealne miejsce na zimowy wypoczynek w tym kraju, warto zwrócić uwagę na malowniczy ośrodek narciarski w Sölden. To właśnie tam obecnie skupiają się wszyscy miłośnicy sportów zimowych z całej Europy! Jak więc można tam dojechać i jak zaplanować tam swój zimowy wyjazd?

Sölden – malowniczy ośrodek narciarski w sercu austriackich Alp

Wszystkie zimowe szlaki narciarskie prowadzą do Austrii!- stwierdzenie to jest jak najbardziej zasadne. Nie jest tajemnicą bowiem to, że to właśnie w tym dość niewielkim kraju, w sercu Europy, znajdziemy najnowocześniejsze i najlepsze tereny narciarskie. Austria to kraj z ogromnym potencjałem, szczególnie jeśli o turystykę zimową. Warto sobie uświadomić, że ponad połowę terytorium Austrii zajmują największe i najpiękniejsze góry w Europie, czyli Alpy. Oczywiście władze Austrii doskonale zdały sobie sprawę z tego, w jaki sposób można ten potencjał wykorzystać. Właśnie dlatego wszelakie inwestycje władz kraju skupiły się na tym, by rozwijać i doskonalić ośrodki narciarskie, a najlepszym przykładem na to jest malowniczy ośrodek narciarski w Sölden. Jest to w rzeczywistości niewielkie miasteczko, zlokalizowane bardzo blisko granicy z Włochami, czyli w południowej części Austrii. Na stałe Sölden zamieszkiwane jest przez około 3 tysiące mieszkańców, więc śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z większych ośrodków narciarskich, jakie w Austrii znajdziemy.

Skiers and chairlifts in Alpine ski resort in Solden in Otztal Alps, Tirol, Austria
Narciarze i wyciągi krzesełkowe w alpejskim ośrodku narciarskim w Sölden w Alpach Otztalskich, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Nahlik

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ciekawostką może być fakt, że leży on na wysokości niemalże 1400 metrów nad poziomem morza i choć blisko stąd do granicy z Włochami, to jednak nie da się dojechać do Sölden od strony włoskiego Bolzano. Czego możemy się w tym ośrodku spodziewać i dlaczego właśnie tam warto zorganizować swój zimowy wyjazd? Otóż przede wszystkim Sölden można nazwać jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w całej Austrii i prawdopodobniej również i w całej Europie. Czekają tam na nas kilometry świetnie zorganizowanych nartostrad oraz zmodernizowane stacje narciarskie. Dodatkowo dochodzi do tego jeszcze różnorodna infrastruktura wyciągów i bogata baza noclegowa oraz gastronomiczna. W Sölden możemy się nie tylko świetnie bawić, ale także i wypocząć w luksusowym SPA. Dzięki temu ten ośrodek narciarski stał się idealnym miejscem na zimowy wyjazd zarówno dla par, grupy przyjaciół, ale także i dla rodzin w towarzystwie małych dzieci!

Jak można dojechać do Sölden?

Wspomniane już zostało, że chociaż Sölden znajduje się bardzo blisko granicy z Włochami, to jednak dojazd do tego ośrodka narciarskiego od strony włoskiego miasta Bolzano nie będzie możliwy- a przynajmniej nie będzie to jedna z najłatwiejszych i najszybszych podróży. Oczywiście standardem stało się to, że ośrodki narciarskie w Austrii nie są obsługiwane przez międzynarodowe porty lotnicze, co oczywiście wynika z ich lokalizacji oraz ukształtowania terenu. Wobec tego turyści chcący dostać się do malowniczego Sölden, muszą znaleźć lotnisko zlokalizowane jak najbliżej tego ośrodka. Będzie to lotnisko w Innsbrucku, które od Sölden oddalone jest jedynie o 88 kilometrów. Warto jednak przygotować się na to, że:

 • loty do Innsbrucka niestety, nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością- nie jest to zbyt popularny kierunek, a co za tym idzie, turyści będą poniekąd zmuszeni do tego, by dopasować swoje plany do rozkładu lotu linii lotniczych;
 • przeloty do Innsbrucka z Polski są obsługiwane jedynie z międzynarodowych portów lotniczych w Warszawie, Katowicach i Krakowie;
 • loty do Innsbrucka są dość drogie- wobec tego, jeśli rzeczywiście zależy nam na jak najatrakcyjniejszej cenie, wówczas warto zdecydować się na rezerwację o wiele wcześniej.

Jak można dojechać do Sölden z Innsbrucka?

Jeśli turystom udało się dotrzeć do Innsbrucka, wówczas można śmiało powiedzieć, że połowa drogi jest już za nimi! Teraz muszą oni pokonać wspomniane już 88 kilometrów. Mogą oni zdecydować się na następujące możliwości dojazdu do ośrodka w Sölden:

Wypożyczony samochód

Podróż wypożyczonym samochodem z pewnością będzie o wiele szybsza i wygodniejsza. Na samym lotnisku w Innsbrucku mamy dostęp do wielu wypożyczalni, więc ze znalezieniem odpowiedniego auta nie będzie najmniejszego problemu. Z lotniska w Innsbrucku kierujemy się drogą oznaczoną jako A12 na zachód. Natomiast w miejscowości Otztal Banhof wybieramy zjazd na lokalną drogę oznaczoną jako 186. Tą drogą dojedziemy już prosto do Sölden. Taka podróż zajmie nam nie więcej niż godzinę i około 15 minut.

Komunikacja miejska

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że Austria jest świetnie zorganizowana pod względem publicznego transportu. Co za tym idzie, za pomocą komunikacji miejskiej bez problemu dostaniemy się z Innsbrucka do Sölden. Pamiętajmy jednak, że na początku- najlepiej przy pomocy taksówki- musimy dostać się na dworzec główny w Innsbrucku. Następnie wybieramy pociąg RJX do miejscowości Otztal Banhof. Tam z kolei musimy przesiąść się w autobus 8352, który dowiezie nas już bezpośrednio do ośrodka narciarskiego w Sölden. Taka podroż może nam jednak zająć około 2 godzin i 15 minut.

Mountains ski resort Solden Austria - nature and architecture background
Góry ośrodek narciarski Sölden Austria – tło przyrody i architektury, licencja: shutterstock/By TTatiana Popova

Gdzie można zaparkować samochód w ośrodku narciarskim w Sölden?

Z pewnością część turystów ceni sobie komfort podróży, więc zdecydowała się dojechać do Sölden własnym lub wypożyczonym samochodem.Wówczas mogą się oni zastanawiać, jak przedstawia się kwestia parkingów. Okazuje się, że ich nie brakuje. Jednak trzeba się również przygotować na to, ze dosłownie każdy z nich jest parkingiem płatnym. Największy parking długoterminowy będziemy mogli znaleźć blisko centrum ośrodka narciarskiego w Sölden i jest to parking wielopoziomowy.

Z kolei mniejsze miejsca parkingowe są oznaczone białymi liniami i znajdują się głównie przy drogach. Parkowanie na takich miejscach również zobowiązuje nas do tego, by uiścić należną opłatę. Jeśli jednak nie chcemy ponosić dodatkowych wydatków związanych z opłatami za miejsca parkingowe, świetnym rozwiązaniem może okazać się znalezienie hotelu, który dostęp do parkingu oferuje już w cenie. Sölden nie jest pokaźnym miasteczkiem, więc bez problemu dostaniemy się praktycznie wszędzie „na własnych nogach”.

Co można i co warto zwiedzić w Sölden?

W Sölden tak naprawdę nie zabraknie dla nas atrakcji, ale nie zabraknie także wyjątkowo ciekawych i inspirujących miejsc, przy których możemy zatrzymać się na nieco dłuższą chwilę. Wobec tego, co można i co z pewnością warto zwiedzić w ośrodku narciarskim i miasteczku Sölden? Otóż:

Muzeum Motocykli Górskich

Jeśli kochamy muzea, to w Sölden znajdziemy wyjątkową placówkę, z najstarszymi eksponatami motocykli górskich. Możemy się więc na własne oczy przekonać, jak tego typu sprzęty zmieniały się na przestrzeni lat i w jaki sposób były one udoskonalone.

Gaislachkogel

Na szczycie lodowca znajduje się ośrodek narciarski, a także wyjątkowe schronisko z malowniczą platformą widokową. Jest ona całkowicie przeszklona, więc zagwarantuje nam to niezapomniane widoki i wrażenia z pobytu w Sölden.

Peak of the Gaislachkogl Mountain in Solden, Austria
Peak Gaislachkogl Mountain w Solden, Austria, licencja: shutterstock/By Yyakub88

Top of Tyrol

Jeśli kochamy górskie wycieczki i nie boimy się wysokości, wówczas możemy zdecydować się na wejście na Top of Tyrol, czyli Górę Tyrolu. Jej wysokość to 3120 metrów nad poziomem morza, a ze szczytu tej góry rozpościerają się niesamowite widoki na Alpy oraz panoramą miasteczka Sölden.

Krajobraz w ośrodku narciarskim Zillertal Arena w chmurach w Tyrolu w Mayrhofen w Austrii w zimowych Alpach. Alpejskie góry z białym śniegiem i błękitnym niebem. Szczyty zjazdowe na zaśnieżonych stokach austriackich.
Krajobraz w ośrodku narciarskim Zillertal Arena w chmurach w Tyrolu w Mayrhofen w Austrii w zimowych Alpach. Alpejskie góry z białym śniegiem i błękitnym niebem. Szczyty zjazdowe na zaśnieżonych stokach austriackich., licencja: shutterstock/By Roman Babakin

Pamiętajmy również, że Sölden ma dogodne połączenie komunikacyjne ze wspomnianym już Innsbruckiem. W praktyce więc oznacza to, że możemy ten ośrodek narciarski potraktować jako świetną bazę wypadową do zwiedzania innych rejonów Austrii. W Innsbrucku czeka na nas wiele zabytków oraz muzeów, więc w wolnej chwili możemy się na taką podróż zdecydować.

Narty w Sölden – na jakie atrakcje można liczyć?

Sölden to ośrodek narciarski położony u samych stóp lodowca, a co za tym idzie, atrakcji dla podróżnych z pewnością tam nie zabraknie. Miejscowość ta znana jest przede wszystkim z bycia gospodarzem wielu Mistrzostw Świata w narciarstwie biegowym oraz skialpinizmie. Oczywiście jedną z największych atrakcji ośrodka narciarskiego w Sölden jest „Big 3”. Są to trzy, przeszklone platformy widokowe położone na 3-tysięcznikach z panoramą 360 stopni. Co więcej, w samym ośrodku czeka na nas ponad 142 kilometry świetnie przygotowanych nartostrad, które podzielone są pod względem poziomu trudności. Sölden dysponuje także wyjątkowo nowoczesną infrastrukturą wyciągów, do których zaliczają się zarówno gondole, jak i wyciągi orczykowe oraz klasyczne, wyciągi krzesełkowe. Nie można pominąć wieczorów typu „party-time” gdyż chaty góralskie i lokale zamieniają się w najlepsze dyskoteki w okolicy. Wszystko to sprawia, że podróżni w Sölden z pewnością znajdą to, czego dokładnie poszukują.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych podróżnych w Sölden?

Sölden jest również ośrodkiem narciarskim, który przygotował wyjątkową infrastrukturę dla najmłodszych gości. Dzieci więc również nie będą się tam nudzić! Maluchy mogą przede wszystkim poświęcić czas na doskonalenie swoich narciarskich umiejętności pod okiem instruktorów w jednej ze szkółek narciarskich. Mogą one także brać udział w wielu zawodach i kuligach, które są specjalnie dla nich zorganizowane. U stóp lodowca w Sölden czeka na nich również przestronne lodowisko, a nieco dalej znajdują się snow-skate parki. Jak więc łatwo można się domyślić, dzieci spędzając swoje ferie w ośrodku narciarskim w Sölden również nie będą się nudzić.

Narty w Sölden – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie spędzenia ferii zimowych w Sölden również nie będzie zbyt problematyczne. Wszystkie wskazówki dotyczące lotów i dojazdów na miejsce zostały już rzetelnie przedstawione. Turyści muszą jedynie zadbać o to, by zarezerwować sobie miejsca noclegowe z odpowiednim wyprzedzeniem. Wynika to z faktu, że hotele w Sölden w sezonie zimowym zapełniają się bardzo szybko. Wówczas ceny za noc mogą wyjątkowo wzrosnąć. Dodatkowo warto przygotować się na to, czego po ośrodku narciarskim w Sölden możemy się spodziewać. Otóż:

 • czekają tam na nas 3 platformy widokowe na 3-tysięcznikach z panoramą 360 stopni;
 • czeka tam na nas ponad 142 kilometry nartostrad, które są oznaczone odpowiednimi kolorami co do poziomu ich trudności;
 • domki narciarskie i sprzęt do sportów zimowych można wynająć na miejscu za dodatkową opłatą;
 • wyciągi obejmują wieloosobowe gondole, a także tradycyjne wyciągi krzesełkowe i wyciągi orczykowe.
Winter mountain landscape of Austrian Alps, Sölden Alpine resort
zimowe krajobrazy, austriackie alpy, Sölden, licencja: shutterstock/By Filip Majercik

Dodatkowo w „Freizet- Arena” możemy skorzystać z basenów, siłowni, centrum fitness, a także świetnie przystosowanej sali konferencyjnej.

Ceny karnetów w Sölden

Każdy z nas, kto kiedykolwiek bawił się już na stokach narciarskich w Austrii, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to najtańsza przyjemność. Niestety, ale ceny karnetów w Sölden są dość wygórowane. Jednak pamiętajmy, że jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Austrii. Dorośli za skipassy zapłacą tu 320 euro i zapewnią im one dostęp do wszystkich atrakcji i nartostrad, jakie zlokalizowane są na terenie ośrodka. Z kolei osoby, które korzystają ze zniżek, za taki karnet zapłacą około 250 euro- oczywiście za okazaniem ważnej legitymacji.

Lato w Sölden – czy warto? Szlaki turystyczne

Kochasz piesze wędrówki i masz dość dobrą kondycję? Zatem możesz się wybrać nie tylko na narty w Sölden, ale także latem możesz korzystać z wielu szlaków turystycznych i ścieżek trekkingowych. Do najpopularniejszych trekkingów w okolicy można zaliczyć:

 • Zwergerlweg Trail- jest to tematyczna trasa trekkingowa o długości niespełna 2 kilometrów. Jest ona wyjątkowo prosta więc nawet dzieci sobie z nią poradzą;
 • Silbertal- to z kolei trudniejszy szlak turystyczny o długości 6,5 kilometrów;
 • Gasthof Sonneck- to dość krótki i prosty szlak trekkingowy o długości 5 kilometrów;
 • Brunnekoglelhaus- to trudny szlak turystyczny o długości 9 kilometrów.

Każda ścieżka trekkingowa dostarczy nam niezapomnianych widoków!

view at the mountains around Sölden, Austria
widok na góry okolice Sölden, Austria , licencja: shutterstock/By droopy76

Narty w Sölden – gdzie warto udać się na lunch?

W Sölden możemy znaleźć dość bogatą ofertę lokali gastronomicznych. Jeśli jednak zależy nam na tym, by spotkać się nieco bliżej z austriacką kuchnią, wówczas warto na lunch udać się do:

 • CORSO Restaurant- to lokal z daniami kuchni austriackiej, w towarzystwie wyśmienitej pizzy;
 • Onkel Tom- to najbardziej tradycyjny lokal w okolicy. Zaprasza on nas na wybitne smakołyki lokalnej kuchni;
 • Restaurant GUSTO- to prestiżowa i ekskluzywna restauracja w Sölden. Specjalizuje się ona w daniach kuchni regionalnej.

TOP3 najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Sölden- gdzie warto zatrzymać się na nocleg?

Baza noclegowa w Sölden również nas nie rozczaruje! Jeśli zależy nam na noclegach z uwzględnieniem wysokich standardów, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Das Central – Alpine Luxury Life – to pięciogwiazdkowy hotel z dostępem do luksusowego SPA oraz basenów;
 2. Bergland Design – und Wellnesshotel – to kolejny, pięciogwiazdkowy hotel w Sölden z pełnym pakietem SPA i Wellness, a także z bogatą ofertą all inclusie.
 3. Regina’s Alp Deluxe – to z kolei hotel, który oceniony został na cztery gwiazdki. Oferuje on również dostęp do basenu oraz do SPA, więc turyści z pewnością takiego wypoczynku nie pożałują.

Czytaj także: Narty w Nassfeld Hermagor – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Mühlbach am Hochkönig – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Soelden – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Zell am See Kaprun – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz