Narty w St. Anton am Arlberg – wyjątkowe miejsce dla fanów sportów zimowych!

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , , ,

Miłośnikom narciarstwa i sportów zimowych zdecydowanie nie trzeba przedstawiać tego miejsca – St. Anton am Arlberg to nie tylko gmina znajdująca się na zachodzie Austrii, ale przede wszystkim prężnie działający ośrodek narciarski, jeden z największych w całym kraju. Kultowe i znane miejsce sportowe przyciąga rocznie setki tysięcy turystów spragnionych sportowych wrażeń. Jakie informacje warto mieć, planując tam pobyt i jakie atrakcje czekają na gości? Oto zbiór przydatnych wskazówek!

St. Anton am Arlberg – co to za miejsce?

St. Anton am Arlberg to gmina na zachodzie Austrii, która prócz bajkowych widoków na Alpy, zapewnia mnóstwo atrakcji dzięki znanemu ośrodkowi narciarskiemu znajdującemu się właśnie w tym miejscu. Ośrodek znajduje się dokładnie w Tyrolu, na wysokości 1304 m n.p.m., i pogoda zdecydowanie sprzyja zimowym szaleństwom – przez większość roku jest tu mroźnie, i pada śnieg, stwarzając idealne warunki do jazdy na nartach czy na snowboardzie. Znajdziemy tu blisko 100 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, dlatego również osoby początkujące w zakresie sportów zimowych z pewnością znajdą tu dobre warunki dla siebie. Trzy główne obszary zjazdowe można podzielić na następujące:

  • Galzig-Valluga, zapewniający piękne widoki,
  • średnio-trudny Gampen-Kapall,
  • spokojny i kameralny zjazd na górze Rendl.

St. Anton am Arlberg to ośrodek narciarski, który odwiedzają również chętnie gwiazdy sportów zimowych, zarówno rekreacyjnie, jak i przygotowując się do zawodów. Jest on doskonale przygotowany na przyjęcie dużej liczby turystów, prężnie działają tu zarówno hotele, pensjonaty, jak i prywatne kwatery do wynajęcia, a także wypożyczalnie sprzętu czy inne punkty usługowe. Nowoczesna kolejkowa infrastruktura to obok tras zjazdowych jeden z największych zalet tego ośrodka. Kolejką można dojechać we wszystkie najważniejsze punkty, dodatkowo umożliwiając podziwianie alpejskich widoków. Jest to idealne miejsce zarówno do sportowego wypoczynku, jak i relaksu z całą rodziną, dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Warto się tu wybrać!

Landscape of famous alpine village St Anton, Austria
Landscape of famous alpine village St Anton, Austria, licencja: shutterstock/By cahkt

Jak dojechac do St. Anton am Arlberg ?

Podróż do Austrii z Polski jest dość wygodna, gdyż mamy dwie opcje – albo jazda autem międzynarodowymi trasami, albo lot samolotem.

Samochód

Jeżeli zdecydujemy się na podróż autem, czeka nas podróż międzynarodowymi trasami, w tym przypadku jest to głównie autostrada A1, a także inne, pomniejsze trasy wiodące przez Czechy i Austrię. St. Anton am Arlberg znajduje się na samym krańcu zachodniej części kraju, dlatego będziemy mieli okazję podziwiać piękne, austriackie widoki w trakcie jazdy.

Samolot

Możemy również zdecydować się na podróżowanie samolotem, najbliżej położone lotnisko znajduje się w Zurychu, skąd jazda do St. Anton am Arlberg wyniesie nam około 3 godzin samochodem, do pokonania jest ok. 199 km. Z lotniska kursuje wiele autobusów, jak i pociągów, alternatywnie zawsze można wynająć auto i pokonać ten odcinek samodzielnie. Na terenie samego St. Anton am Arlberg auto już raczej nam się nie przyda, ponieważ wszędzie dojedziemy bez większych problemów kolejkami, a miasteczko jest na tyle niewielkie, że do najróżniejszych punktów dotrzemy piechotą lub autobusem.

Co więcej, jeżeli wybierzemy dobry hotel na pobyt w St. Anton am Arlberg, to praktycznie wszystkie najważniejsze punkty usługowe, restauracje i atrakcje będą w zasięgu ręki, bez konieczności dojazdu – to z pewnością duże udogodnienie dla odwiedzających ten zimowy kurort.

Ski slopes and beautiful winter landscape in the Alps, near St. Anton am Arlberg, over the clouds with sunshine. Concept of freedom, happiness, sport
Ski slopes and beautiful winter landscape in the Alps, near St. Anton am Arlberg, over the clouds with sunshine. Concept of freedom, happiness, sport, licencja: shutterstock/By Tampa

Parkingi w St. Anton am Arlberg – wskazówki dla kierowcy

Jeżeli wybieramy opcję podróżowania do St. Anton am Arlberg własnym autem, to koniecznością będzie znalezienie później parkingu dla naszego pojazdu. Najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest pozostawienie auta na parkingu oferowanym przez hotel czy pensjonat, w którym się zatrzymaliśmy, jako że wiele obiektów oferuje tego typu usługę, czasami za dodatkową, niewielką opłatą. Na terenie miasteczka znajduje się kilkanaście płatnych parkingów, niektóre z nic tuż przy wjeździe do miasta, inne nieco w głębi zabudowań. Nie ma możliwości parkowania przy drodze lub na chodnikach, miejscowe drogi są dość wąskie, a niedostosowanie się do przepisów grozi tam dotkliwym mandatem.

Na terenie miasteczka znajduje się również kilka bezpłatnych parkingów, np. parking w St. Christoph, znajdującym się przy galerii aut. Takie parkingi jednak najczęściej są oblegane i ciężko tam znaleźć miejsce. Najczęstsza opłata w przypadku płatnych parkingów to ok. 2-5 euro za godzinę postoju. Jeżeli chcemy jednak na tym zaoszczędzić, najlepiej jest pozostawić auto na parkingu przy hotelu, i poruszać się po okolicy komunikacją miejską, co wyjdzie sporo taniej i szybciej, biorąc pod uwagę wzmożony ruch na terenie miasteczka.

Narty w St. Anton am Arlberg – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

St. Anton am Arlberg to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. Naturalnie ukształtowany teren i sprzyjająca aura pozwala na uprawianie narciarstwa, jazdy na snowboardzie, czy innych, typowo zimowych sportów. Do dyspozycji mamy najróżniejsze stoki o różnych poziomach trudności. Łatwe trasy idealne dla początkujących liczą ok. 57 km, te nieco trudniejsze, dla osób średnio-zaawansowanych liczą 42 km, te trudne natomiast łącznie wynoszą ok. 23 km.

Trasy biegowe

Przewidziane są również trasy biegowe o długości 40 km. W zależności od wybranej trasy, a także uprawianego sportu, do wyboru mamy różne karnety pozwalające na nielimitowane korzystanie z atrakcji ośrodka sportowego. Ceny różnią się nieco z uwagi na podział dla dorosłych i dzieci, a także grupy oraz seniorów. Dla przykładu średnia cena za dzień dla dorosłej osoby to ok. 60 euro, podczas gdy dla dziecka jest to prawie połowę mniej, bo ok. 35 euro. Seniorzy za dzień atrakcji na śniegu zapłacą średnio ok 40 euro, jednak zdecydowanie najbardziej opłaca się wykupić karnet na kilka dni, i wówczas np. za 6 dni dla osoby dorosłej zapłacimy 330 euro, dla dziecka karnet tego typu będzie kosztował ok. 190 euro, a dla seniora 280 euro.

Podane ceny to przykłady w gorącym sezonie, kiedy zainteresowanie jest największe, czyli w okresie zimowym. W sezonie letnim natomiast ceny są znacznie niższe. By otrzymać dokładny cennik, warto, chociaż dwa miesiące przed planowanym wyjazdem zapoznać się z ofertą danych ośrodków, a najlepiej skontaktować bezpośrednio przez stronę internetową lub telefonicznie. Należy również pamiętać, że w sezonie zimowym ciężej jest zarezerwować odpowiadający nam obiekt lub zakupić karnet, dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem należy dokonywać rezerwacji, by potem uniknąć rozczarowania.

Skiier on slopes on a clear day in St. Anton, Austria - December 2019 - beautiful snowy peaks - winter sports  blue skies
Skiier on slopes on a clear day in St. Anton, Austria – December 2019 – beautiful snowy peaks – winter sports blue skies, licencja: shutterstock/By Jack Krier

Atrakcje dla dzieci w St. Anton am Arlberg – zaplanuj czas najmłodszym!

Wyjazd z dziećmi do St. Anton am Arlberg również może być przyjemny, biorąc pod uwagę, ile atrakcji czeka na najmłodszych. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przewidziane jest mnóstwo atrakcji, które umilą im czas i nie pozwolą się nudzić! Na terenie obiektu zimowego znajduje się np. tor saneczkowy z łagodnym stokiem, gdzie najmłodsi pod okiem pracowników mogą zjeżdżać i doskonale się bawić. Możliwe jest wypożyczenie niezbędnego sprzętu, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dużą popularnością cieszy się również basen, zarówno ten kryty, jak i termalny. Gorąca woda w towarzystwie śniegu dookoła i pięknych widoków to świetna atrakcja zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Oprócz tego warto również dopytać pracowników hotelu czy innego obiektu o organizowane kuligi. Ponieważ prowadzą przez najpiękniejsze zakątku Tyrolu. Na koniec warto też rozważyć wyjście do kina, a także wizytę w karczmie i restauracji, by spróbować lokalnych przysmaków. Dla nieco większych dzieci ciekawą atrakcją mogą być również zajęcia pod okiem instruktorów. Pozwolą szlifować sportowe umiejętności na łagodniejszych stokach. Wbrew pozorom w St. Anton am Arlberg jest naprawdę sporo atrakcji dla dzieci. Dlatego wizyta z nimi nie oznacza konieczności organizowania im czasu wolnego na własną rękę!

Narty w St Anton am Arlberg – poznaj ceny karnetów

Tak jak już wspomniano powyżej, ceny karnetów są zróżnicowane, ponieważ inną kwotę zapłaci osoba dorosła, inną dziecko, a jeszcze inną senior lub nastolatek. Warianty karnetów są różne, również dla grup przyjeżdżających do St. Anton am Arlberg, jak i dla rodzin z dziećmi. Średnia cena karnetu dla osoby dorosłej za okres 6 dni to ok 330 euro, jednak najbardziej opłaca się wykupić karnet rodzinny lub grupowy, w zależności od tego, w jakiej liczebności wyjeżdżamy z rodziną lub znajomymi. Należy również pamiętać o dodatkowej opłacie za wypożyczenie sprzętu narciarskiego, jak i ubioru, na co decydują się również często osoby podróżujące samolotem, z ograniczonym miejscem na bagaż. Taka usługa może dodatkowo kosztować nas od 15 do 45 euro za dzień, wszystko zależy od tego, jaki sprzęt i na jak długo wypożyczamy.

Warto pamiętać o przysługujących zniżkach studenckich, seniorskich i grupowych – można ostatecznie zaoszczędzić nawet kilkaset euro na jednym wyjeździe! Podczas wybierania karnetu warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wytyczne, np. ilość wstępów wolnych na konkretne atrakcje. Wiele karnetów przewiduje w cenie np. darmowe wejście na tory saneczkowe czy skorzystanie z kuligów organizowanych przez ośrodki, jak i transport ze stoków do hotelu. Jeżeli nie mamy pewności, zawsze można dopytać organizatora przed wyjazdem, kontaktując się przez formularz internetowy czy dzwoniąc na podany numer kontaktowy.

St. Anton am Arlberg, Austria - December 29, 2019 - St. Anton sign on ski slopes in front of beautiful snowy mountains
St. Anton am Arlberg, Austria – December 29, 2019 – St. Anton sign on ski slopes in front of beautiful snowy mountains, licencja: shutterstock/By Jack Krier

Lato w St. Anton am Arlberg – czy warto? Szlaki turystyczne

Mimo że St. Anton am Arlberg kojarzone jest głównie z zimowymi szaleństwami na stoku, latem również możemy zagospodarować sobie czas. Tak jak już wspomniano wcześniej, doskonale rozwinięty jest tu przemysł turystyczny, dostępnych jest wiele atrakcji i punktów usługowych. Można pospacerować deptakiem przez miasteczko, wstąpić do lokalnych sklepów z pamiątkami, a także zjeść pyszny posiłek w tradycyjnej, tyrolskiej restauracji. Prócz tego warto pamiętać, że region górski, w którym znajduje się St. Anton am Arlebrg to również przede wszystkim świetne miejsce dla amatorów górskich spacerów i wycieczek. Jako że szlaki piesze są tu wyjątkowo urokliwe, szczególnie w okresie letnim, kiedy warunki pogodowe pozwalają na takie atrakcje. Szlaki piesze są tu bardzo liczne, i mają różny poziom długości. Coś dla siebie znajdą rodziny z małymi dziećmi, jak i zaprawieni w tym sporcie miłośnicy górskich wypraw z doskonałą kondycją.

Popularną trasą spacerową w tym regionie jest choćby ta rozpoczynająca się przy kolejce górskiej Rendlbahn, i prowadząca aż do schroniska Wagner Hutte. Trasa wiedzie przez najpiękniejsze wzniesienia regionu, dokładną trasę można znaleźć w Internecie. Szlak wynosi ok. 18 km, i mimo swojej długości jest bardzo chętnie uczęszczaną trasą wycieczkową. Górski region Tyrolu jest niezwykle urokliwy. Warto jednak pamiętać, że mimo lekkich tras spacerowych są to wciąż jednak góry, i pogoda lubi się tu bardzo szybko zmieniać. Dlatego też należy odpowiednio przygotować się do takiej wycieczki, zabierając ze sobą ciepłe ubranie i wygodne buty, również latem.

Girl hiking alps mountains from Austria / Young girl in beautiful nature panorama with mountains and flowers in spring / Girl resting / Young woman relaxing in nature
Girl hiking alps mountains from Austria / Young girl in beautiful nature panorama with mountains and flowers in spring / Girl resting / Young woman relaxing in nature, licencja: shutterstock/By ciurtinramona

Narty w St Anton am Arlberg – gdzie najlepiej nocować?

W tym niezwykle popularnym ośrodku zimowym w Austrii nie brakuje oczywiście luksusowych hoteli, w których często zatrzymują się również sportowcy z całego świata.

Raffl’s St. Antoner Hof

Pierwszą propozycją takiego pobytu jest przepiękny, utrzymany w tradycyjnym stylu Raffl’s St. Antoner Hof, z widokiem na wzgórza Tyrolu. Ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel usytuowany w centrum miejscowości St. Anton am Arlberg, pozostawia do dyspozycji gości szereg udogodnień, w tym zaplecze spa, nagradzana wieloma wyróżnieniami restauracja oraz bezpłatny podziemny parking. Stacja kolejki linowej Galzigbahn oddalona jest o 5 minut spacerem, aby do niej dojechać, Goście mogą skorzystać z bezpłatnego transferu. Wszystkie pokoje zostały urządzone w stylu stanowiącym połączenie tradycyjnego stylu tyrolskiego z nowoczesnymi elementami. Każdy z pokoi jest przestronny i wyposażony w otwarty kominek. A także telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, odtwarzacze CD i DVD, minibar oraz sejf na laptopa.

Chalet Bella

Inną propozycją pobytu w St. Anton am Arlberg jest Chalet Bella, przytulny obiekt oferujący pojedyncze domki, które dają dużą prywatność i wygodę. Wyposażone w niezbędne sprzęty i meble, a także kominek, łazienkę oraz kuchnię. Domki oferują widoki na miasto, oraz góry, a także bardzo dobrą lokalizację względem największych atrakcji regionu.

Thurnher’s Alpenhof

Ostatnią już propozycją jest Thurnher’s Alpenhof, kolejny pięciogwiazdkowy obiekt należący do stowarzyszenia Leading Hotels of the World, usytuowany w Zürs am Arlberg, w malowniczej górskiej scenerii. Obiekt zapewnia bezpośredni dostęp do stoków narciarskich, a goście mogą bezpłatnie korzystać z pomocy instruktora nauki jazdy na nartach i snowboardzie. Na położonym na 4. piętrze tarasie słonecznym ze wspaniałym widokiem na okolicę można wypić koktajl i posłuchać odprężającej muzyki, a w przerwie od zimowych szaleństw poddać się regeneracyjnym zabiegom w nowoczesnym spa. Istna bajka!

Więcej noclegów znajdziesz tutaj!

Najlepsze restauracje w St. Anton am Arlberg – zjedz lokalnie!

St. Anton am Arlberg to doskonała baza wypadowa do spróbowania lokalnej kuchni. Wszystko dlatego, że tym regionie znajduje się mnóstwo tradycyjnych restauracji serwujących tyrolskie przysmaki. Oprócz hotelowych restauracji, które rozpieszczają swoich gości tradycyjnymi przysmakami. Godnym polecenia jest obiekt Endlich. Restauracja z wieloletnią tradycją, gdzie spróbować możemy licznych dań. Głównie bazujących na wysokiej jakości mięsie, ziemniakach, jak i jajkach i świeżych warzywach. Chętnie wykorzystuje się również kapustę oraz groch, co stanowi podstawę treściwego posiłku. W restauracji spróbujemy również lokalnych trunków, w tym doskonałego wina. Inną, wartą polecenia restauracją jest Hazienda, hotelowa, wykwintna knajpa z doskonałą bazą tyrolskich dań, deserów i dużym wyborem trunków. Zarówno klimat tego miejsca, jak i wyjątkowy, tradycyjny wystrój naprawdę zapiera dech w piersi. Warto odwiedzić to miejsce!

Poprzedni

Narty w Westendorf (SkiWelt) – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Wörgl (SkiWelt)- wyjazd w austriackie Alpy

Następny

Dodaj komentarz