Narty w St. Johann im Pongau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

12 maja 2023 Tagi , , , ,

Sankt Johann Im Pongau to malowniczo położony kurort narciarski, który warto odwiedzić nie tylko w sezonie zimowym. Jeśli masz w planach odwiedzenie Austrii i nie jesteś pewien, czy St. Johann Im Pongau powinien znaleźć się w Twoim planie podróży, to spróbujemy Cię przekonać, że jest to idealne miejsce na wypoczynek. Co warto zobaczyć w miejscowości? Gdzie się zatrzymać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz we wpisie poniżej.

Narty w St. Johann im Pongau – atrakcje

Miasteczko jest na tyle kompaktowe, że można się po nim poruszać bez większego problemu. Warto napić się kawy w jednej z tutejszych kawiarni, zjeść obiad lub kolację w lokalnych restauracjach oraz przejrzeć wyroby lokalnych projektantów w okolicznych sklepach. Miasto to jest uznanym centrum handlowym regionu.

Na pierwszy plan panoramy Sankt Johann wysuwa się katedra Pongauer Dom – symbol miasta, który dominuje w krajobrazie miasta. Uznawana jest ona za jedno z największych arcydzieł architektury neogotyckiej w Austrii. Pierwotna katedra, zbudowana w 1301 roku, została zastąpiona obecnym budynkiem w 1855 roku. Pierwotną katedrę zniszczył pożar rynku. W samym miasteczku warto zobaczyć także gotycką kaplicę Annakapelle, która jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w mieście.

walk, St. Johann, Pongau, Austria
miejsce spacerowe, St. Johann, Pongau, Austria, licencja: shutterstock/By Sina Ettmer Photography

Narty w St. Johann im Pongau – wyciągi i stoki narciarskie

Ośrodek narciarski St. Johann – Alpendorf należy do Ski Resort Snow Space Salzburg. Łącznie posiada on prawie 210 kilometrów tras zjazdowych i 70 wyciągów. Dzięki licznym trasom niebieskim i czerwonym, jak i również licznym szlakom dla dzieci i początkujących jest to miejsce, które zasługuje na uwagę narciarzy.

Dodatkowo teren narciarski Hahnbaum w pobliżu centrum miasta St. Johann im Pongau, posiada 7 km bardzo łatwych tras zjazdowych. Są one szczególnie polecane jako trening dla początkujących narciarzy.

Szkółka narciarska dla dzieci

Szkółka narciarska oraz wypożyczalnia nart znajdują się wewnątrz budynku, przy dolnej stacji kolejki linowej na 1 piętrze oraz naprzeciwko parkingu w Alpendorfie.

Ceny karnetów w St. Johann im Pongau?

Snow Space Salzburg można wykorzystać razem z bezpośrednio połączonymi sąsiednimi terenami narciarskimi Shuttleberg Flachauwinkl-Kleinarl i Zauchensee-Flachauwinkl przy zakupie tylko 1 karnetu. Wystarczy jeden karnet narciarski, aby poznać różnorodność okolicznych szlaków. Wszystkie bilety, czy to jednodniowe, czy też wielodniowe skipassy i karnety sezonowe można kupić nie tylko w kasach, ale także online. Musisz go tylko potem samodzielnie wydrukować w automacie do sprzedaży biletów. Oczywiście skipass można także kupić standardowo, bezpośrednio w punktach sprzedaży biletów.

Ceny karnetów kształtują się następująco:

Ski amadé Winter-Saisonkarte – bilet na cały sezon – 689.00 EUR (dorośli), 269.00 EUR (dzieci).

Karnety narciarskie 1-dniowe ważne w Snow Space Salzburg, Kleinarl-Flachauwinkl-Zauchensee & Altenmarkt-Radstadt – 61.00 EUR (dorośli), 30.50 EUR (dzieci).

Jak dojechać do St. Johann im Pongau?

Samochodem

Podróż samochodem jest jednym z najwygodniejszych sposobów dotarcia do tej miejscowości. Miasto oddalone jest o około 50 minut jazdy autem na południe od Salzburga. Można tu dojechać autostradą A10 (która prowadzi dalej do Villach w sąsiednim kraju związkowym Karyntia). Z kolei Monachium oddalone jest o dwie godziny jazdy.

 • z Wiednia

Autostrada A1 – zjazd A10/E47 Knoten Pongau – Pinzgauer Bundesstraße, B311 przez Bischofshofen;

 • z Monachium

Autostrada A8 w kierunku Salzburga – węzeł Salzburg A1/A10, dalej kierunek Villach/Salzburg Süd – zjazd A10/E47 węzeł Pongau – B311;

 • z Karyntii, Włoch i Słowenii

Tauernautobahn A10 – zjazd A10/E47 Knoten Pongau – B311;

 • z Grazu

Autostrada A9 – zjazd 69 Selzthal – Ennstal droga B320 w kierunku Radstadt, Schladming, Liezen – Altenmarkt B320 – w kierunku Wagrain, droga B163;

 • z Zell am See

Bundesstraße 311;

Pociągiem

Do stacji kolejowej ICE w Sankt Johann im Pongau można dojechać z wielu austriackich i niemieckich miast bez konieczności przesiadki. Najlepsze połączenie znajdziesz na stronie ÖBB (austriackiego przewoźnika kolejowego). Jako przystanek docelowy musisz wpisać „Alpendorf (St.Johann im Pongau)”.

Co ważne, z ważną kartą ÖBB Vorteilscard otrzymasz 15% zniżki na zakup jednodniowego karnetu! Ze zniżki mogą korzystać również dzieci do 15 roku życia, pod warunkiem, że jeden z rodziców posiada kartę Vorteilscard.

Autobusem

Do Alpendorf można również bez problemu dojechać autobusem. Ponadto w sezonie zimowym kursuje bezpłatny skibus pomiędzy ośrodkami narciarskimi Flachau, Wagrain i St. Johann.

Samolotem

Jeśli planujesz podróż samolotem, to polecamy pobliskie lotniska w: Salzburgu (około 50 minut drogi samochodem) lub Monachium (około 2 godziny drogi samochodem). Zarówno z Portu Lotniczego W. A. Mozarta w Salzburgu, jak i z lotniska Franza Josefa Straußa w Monachium, najwygodniej dostać się do kurortu zbiorowym transportem autobusowym lub taksówką. Na lotniskach możesz także wypożyczyć samochód.

Parkingi w St. Johann im Pongau

W mieście tym, jak i w jego okolicy jest kilka parkingów. Do najpopularniejszych należą:

 • Parkplatz Sankt Veit Zentrum (St. Veit im Pongau);
 • Parkplatz Sonnhof (Kirchweg 2);
 • Parkplatz (Alpendorfstraße 25);
 • Liechtensteinklamm (Parkplatz; Alpendorfstraße 2);
 • Parkplatz (Alpendorf 2).

Jak poruszać się po mieście bez samochodu?

Jeśli nie masz samochodu, sieć autobusów umożliwi Ci odkrycie atrakcji w mieście, jak i w jego okolicy. Wiele szlaków turystycznych rozpoczyna się w centrum miasta, gdzie mieści się Biuro Informacji Turystycznej. Co więcej, w hotelach, obsługa chętnie przedstawi Ci możliwe opcje transportu i aktualne rozkłady jazdy.

Cathedral of St. Johann im Pongau (Austria)
Katedra w Cathedral of St. Johann im Pongau (Austria), licencja: shutterstock/By Mmanfredxy

St. Johann im Pongau – atrakcje dla dzieci

Geisterberg – Góra Duchów

Na Geisterberg (Góra Duchów) – 1 800 m n.p.m. można dotrzeć kolejką gondolową Alpendorf. Na Geisterberg znajduje się ponad 40 dużych i małych placów zabaw dladzieci wybudowanych wzdłuż ścieżek turystycznych. Większość z nich nadaje się do spacerów z wózkiem dziecięcym. Do najważniejszych atrakcji tego miejsca z pewnością należą: zamek Geisterberg, wioska, zabawy wodne, wieże wspinaczkowe, huśtawki i liczne zjeżdżalnie. Geisterberg (Góra Duchów) jest to także odpowiednie miejsce dla podziwiania okolicznej panoramy.

Lato w St. Johann im Pongau – popularne szlaki turystyczne

Kraj związkowy – Land Salzburg znany jest przede wszystkim ze swojej stolicy – Salzburga. Jednak miejscowość St. Johann im Pongau położona około 60 kilometrów na południe jest doskonałym miejscem na odpoczynek od wielkiego miasta. Co więcej, miasto to należy do jednego z największych obszarów narciarskich w okolicy.

W sezonie wakacyjnym ten narciarski kurort ma także wiele do zaoferowania. Alpendorf jest czynny, podobnie jak kolejka linowa, która wjeżdża na górę. Natomiast 120 km tras zjazdowych zamienia się w piesze szlaki turystyczne, które otoczone są panoramą ponad 300 górskich szczytów.

Johann im Pongau zasługuje na więcej uwagi latem. Jest to miejsce, które jest często pomijane, w drodze do słynnego Lichtensteininklamm. Warto spędzić tu przynajmniej kilka dni, aby w pełni odkryć uroki tej malowniczo położonej miejscowości.

Narty w St. Johann im Pongau – co warto robić?

Zwiedzanie Liechtensteinklamm – najdłuższego i najgłębszego wąwozu w Alpach

Lichtensteininklamm jest znanym na całym świecie skalnym wąwozem, którego ściany osiągają wysokość do 300 metrów. Wody rzeki Großarler Ache pokazały swoją niebywałą potęgę, wcinając się przez wiele tysięcy lat coraz głębiej w skały i pozostawiając przy tym po sobie tę unikatową pamiątkę. Huk jest częścią tego spektaklu przyrody, podobnie zresztą jak ciągła mżawka, zwisające skały oraz malownicze tęcze. Woda mieni się tutaj wszystkimi możliwymi odcieniami błękitu oraz zieleni.

W 1876 roku Wąwóz Lichtensteininklamm został oddany do użytku jako atrakcja turystyczna. Ówczesne kroniki zanotowały w pierwszym roku otwarcia 12 tysięcy odwiedzających! W podzięce za pomoc finansową miejsce to nazwano na cześć fundatora – Johanna II von Liechtensteina.

Nową atrakcją wąwozu są długie na 30 metrów spiralne schody “Helix”. Są one wykonane z odpornej na warunki atmosferyczne stali kortenowskiej. Schody prowadzą w głąb wąwozu, gdzie można stanąć niemal „oko w oko” z tym niesamowitym spektalem przyrody.

An eerie view of a cave in Liechtensteinklamm narrow gorge in St Johann im Pongau, Austria
Liechtensteinklamm, St Johann im Pongau, Austria, licencja: shutterstock/By Wirestock Creators

Wędrówka na górę Hochgründeck – najlepszy widok w Austrii

W samym mieście, jak i w jego okolicach znajduje się około 16 tras trekkingowych o różnym stopniu trudności. Są to dobrze oznaczone szlaki, do schronisk górskich, nad jezioro i na malownicze szczyty. Dlatego też możesz wybrać bardziej spokojną wędrówkę wzdłuż potoku Salzach, pętlę panoramiczną wokół Alpendorf lub wybrać nieco trudniejszy szlak w kierunku Jeziora Jägersee. Atrakcją jest także zdobycie szczytów: Hochglocker – 1 590 m n.p.m., Heukareck – 2 100 m n.p.m. lub Schuhflicker – 2 214 m n.p.m. Szczególnie polecamy pieszą wędrówkę na szczyt Hochgründeck – 1 827 m n.p.m. z którego roztacza się malownicza panorama okolicy. Jest to także jedna z najwyższych zalesionych gór w Europie.

Piknik w Badesee Plankenau

Włodarze miasta Johann im Pongau współpracują z lokalnymi producentami i dzięki temu turyści mogą skorzystać z oferty wynajmu koszy piknikowych. Kosz zawiera regionalne owoce i warzywa, wędliny, sery i kiełbasy, chleb wiejski, sok owocowy, jogurt i ciasto. W zestawie znajduje się także koc piknikowy. Wystarczy znaleźć malownicze miejsce jak na przykład Badesee Plankenau, rozpakować kosz i delektować się lokalnymi smakami i krajobrazami.

Aby otrzymać taki kosz piknikowy, należy zamówić go z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem bezpośrednio w Biurze Turystycznym w centrum miasta. Można go odebrać w jednej z trzech firm partnerskich: Pongauer Bauernladen, Fleischerei Urban oraz Metzgerei Rettensteiner-Scharfetter. Kosz piknikowy dla dwóch osób kosztuje 25 euro, natomiast dla 4 osób – 45 euro.

Burg Hohenwerfen – 900-letnia twierdza

Od dolnego parkingu i przystanku autobusowego przy wejściu do Eisriesenwelt, bez problemu dotrzeć można bajkowy zamek na wzgórzu. Został on wzniesiony wysoko nad rzeką Salzach. Ta zbudowana w XI wieku fortyfikacja wojskowa zwana Burg Hohenwerfen, do dziś dominuje na wysokości 155 metrów.

Eisriesenwelt – największa lodowa jaskinia na świecie

Tylko 30 minut jazdy na północ od St. Johann znajduje się największa jaskinia lodowa na świecie – Eisriesenwelt. Jej nazwa oznacza „świat lodowych gigantów”. Podczas 70-minutowej wycieczki będziesz mógł spacerować po drewnianych kładkach, które doprowadzą Cię w mroźną podróż do serca jaskiń, który powstał na przestrzeni od 50 do 100 milionów lat.

W jaskini nie ma stałego oświetlenia elektrycznego. Dlatego też co druga osoba otrzymuje lampion olejowy do oświetlenia drogi. Równie ciekawy jest fakt, że turyści odwiedzają to miejsce już od 100 lat. Ponadto założyciel Salzburg Cave Explorers – Alexander von Mörk, który prowadził tu prace wykopaliskowe w 1913 roku, został pochowany (na swoje życzenie) wewnątrz jaskini.

Wewnątrz temperatury sięgają nawet kilku stopni poniżej 0 (także latem), tak więc zabierz ze sobą ciepłe warstwy ubrań i solidne buty. Niestety często można tu spotkać przemarzniętych turystów w samych T-shirtach, krótkich spodenkach oraz sandałkach.

Bilety wstępu do Eisriesenwelt w kasach kosztują:

 • osoba dorosła – 35 €;
 • młodzież 15-18 lat – 25 €;
 • dzieci – 17 €.

Warto wiedzieć, że bilety zakupione online są o 2 € tańsze od ceny biletów w kasach stacjonarnych.

Tauern Cycle Route – dla miłośników jazdy na rowerze

St. Johann im Pongau leży na 300-kilometrowej trasie rowerowej Tauern Cycle Route. Trasa ta poprowadzona jest z Krimml przez St. Johann i Salzburg do Passau. Jest to szlak rowerowy nieco bardziej wymagający, dlatego też polecany jest doświadczonym rowerzystom.

Mountain biking through the Hochkönig region in Salzburg Vacation and hiking St. Johann im Pongau Salzburger Land Austria
górska jazda na rowerze w St. Johann im Pongau, licencja: shutterstock/By liggraphy

Jo Salzburg Summer Card

Jo Salzburg Summer Card daje zniżki na odkrywanie wielu atrakcji w okolicy. Ponadto dzięki tej karcie można skorzystać z rabatu na: wejścia do Wąwozu Liechtensteininklamm, kolejkę linową Alpendorf, kosz piknikowy, wypożyczenie roweru elektronicznego czy korzystanie z lokalnych autobusów turystycznych. Kartę tę otrzymasz w ramach pobytu na więcej niż jedną noc w lokalnym zakwaterowaniu.

St. Johann im Pongau – gdzie zjeść?

W miejscowości jest wiele miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Oczywiście dominują tu restauracje serwujące kuchnię austriacką. Do najbardziej rekomendowanych należą:

Oberforsthofalm GesmbH

W tym miejscu Goście mogą zjeść pyszne dania np. z żeberek lub Kaiserschmarrn. Z Oberforsthofalm GesmbH roztacza się wspaniały widok na okoliczne góry. Wiele osób podkreśla, że dania tu oferowane są w niskich cenach, a obsługa jest na najwyższym poziomie.

Platzl – Restaurant & Bar

Warto tu zjeść smaczną pizzę, steki oraz sznycle.

Gasthof Silbergasser

W tej restauracji serwowane są dania kuchni niemieckiej i austriackiej. W Gasthof Silbergasser serwowane są sznycle, steki i pstrągi z grilla. Miejsce to znane jest z dobrego piwa i kawy.

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w Sankt Johann im Pongau

Das Martell

Das Martell to hotel położony w bardzo spokojnej okolicy tuż przy leśnym szlaku, zaledwie 5 minut spacerem od centrum. Hotel oferuje pokoje dla niepalących, które wyposażone są w telewizor, balkon z widokiem na góry lub ogród oraz prywatną łazienkę. W całym budynku można bezpłatnie korzystać z dostępu do WiFi. Do dyspozycji Gości jest także duży ogród, plac zabaw dla dzieci z trampoliną oraz trawnik z leżakami i parasolami.

Freiraum 9 Living Apartment

Freiraum 9 Living Apartment jest usytuowany na zboczu wzgórza, w miejscowości w Sankt Johann im Pongau. Apartament urządzony jest nowocześnie w alpejskim stylu. Posiada słoneczny taras oraz panoramiczny widok na okoliczne góry. Na miejscu Goście mają do dyspozycji bezpłatny prywatny parking oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu. Z Freiraum 9 Living Apartment w 5 minut można dotrzeć do wyciągów narciarskich i kolejek linowych:

 • Hetzenbichl Ski Lift – 350 m
 • Großunterberg Ski Lift – 400 m
 • Dwuosobowy wyciąg krzesłkowy Hahnbaum – 450 m
 • Grossunterberglift – 450 m

Apartament oddalony jest o 52 km od lotniska w Salzburgu.

Alpenland St Johann

Alpenland St Johann usytuowany jest w centrum miejscowości. Oferuje on dostępne przez cały rok zakwaterowanie z zapleczem rekreacyjnym. Do dyspozycji Gości są pokoje i apartamenty urządzone są w tradycyjnym stylu. Zostały one wyposażone w minibar, telewizor z dostępem do kanałów kablowych, łazienkę z suszarką do włosów oraz szlafroki. Większość z dostępnych opcji zakwaterowania posiada balkon. W całym budynku Alpenland można korzystać z bezpłatnego WiFi. Na jego terenie znajduje się także nowoczesne centrum fitness oraz spa z wanną z hydromasażem, sauną, łaźnią parową i solarium.

Najbliższe wyciągi:

 • Grossunterberglift – 500 m
 • Dwuosobowy wyciąg krzesłkowy Hahnbaum – 500 m
 • Hetzenbichl Ski Lift – 600 m
 • Großunterberg Ski Lift – 650 m

A może narty w innym regionie? Zatem czytaj także:

Narty w Hopfgarten w Brixental – kompleksowy poradnik dla turystów

Narty w St. Anton am Arlberg – wyjątkowe miejsce dla fanów sportów zimowych!

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Söll – jednym z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie

Narty w Ellmau – SkiWelt – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

1 komentarz do wpisu “Narty w St. Johann im Pongau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje”

 1. Pingback: Narty w Finkenberg- najbardziej atrakcyjnym ośrodku narciarskim w Austrii

Dodaj komentarz