Narty w St. Johann in Tirol – najlepszym ośrodku narciarskim w całej Austrii!

8 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Zima to pora roku, która może w nas wzbudzić maksymalnie mieszane uczucia. Z pewnością niektórzy z nas wyjątkowo nie znoszą niskich temperatur, podczas gdy inni decydują się na to, by korzystać z możliwości, jakie zima za sobą niesie. Warto zwrócić uwagę na to, że wśród polskich turystów znacznie wzrosła tendencja wybierania się na „zimowe wczasy”. Szczególnie cenią sobie oni nowoczesne i świetnie zorganizowane ośrodki narciarskie. Do tej pory jednak turyści głównie zmierzali w północne regiony Włoch czy do Francji. W miarę jednak rozwoju ośrodków i terenów narciarskich w Austrii tendencje te uległy wyraźnej zmianie. Polscy turyści- mimo dość wygórowanych cen- tłumnie zaczęli zmierzać do Austrii na swoje wymarzone, zimowe wyjazdy. Oczywiście największą popularność zyskał sobie SkiWelt, który jest jednym z największych i najnowocześniejszych terenów narciarskich w całej Europie. Jednym z pobliskich ośrodków narciarskich, który cieszy się ogromną popularnością, jest St Johann in Tirol. Jak do niego dojechać i jakie atrakcje tam na nas czekają?

St. Johann in Tirol – ośrodek w sercu pasma górskiego Wilder Kaiser

SkiWelt to jeden z najlepszych i co najważniejsze największych, terenów narciarskich w całej Europie. Obejmuje on pasmo górskie w austriackich Alpach, którym jest Wilder Kaiser. Całe tereny narciarskie SkiWelt są również wyjątkowo nowoczesne i świetnie zaaranżowane. Znajdziemy tam nowoczesne systemy naśnieżania i wygładzania tras, a także najlepiej zorganizowane wyciągi, które łączą się w potężną karuzelę narciarską, łączącą wszystkie 9 miejscowości w prawdziwe ski amadee. St. Johann in Tirol jednak do SkWelt nie należy, a mimo to zyskał sobie ogromną popularność właśnie pod względem narciarskich wyjazdów. Miejscowość ta zamieszkiwana jest przez ponad 8 tysięcy mieszkańców, a znana stała się ona dopiero od niedawna. Być może wynika to z faktu, że otoczona jest ona przez znacznie większe tereny narciarskie, które skutecznie skupiały na sobie uwagę podróżnych. Jednak z sezonu na sezon można zaobserwować w St. Johann in Tirol coraz to większy ruch turystyczny.

Cross-country skiing track in the morning sun, St. Johann in Tyrol, Austria
St. Johann in Tyrol, Austria , licencja: shutterstock/By DDaniel The Wizzard

Ostatnie inwestycje przyczyniły się do znacznego rozwoju tego ośrodka. Został on wyposażony w nowoczesną infrastrukturę wyciągową, a także ma on do zaoferowania podróżnym świetnie przygotowane nartostrady. Być może nie jest ich za wiele- około 160 kilometrów, jednak cały region- w którym St. Johann in Tirol się znajduje- czyli Kitzbüheler Alpen to 2780 km znanych na całym świecie tras narciarskich połączonych w karuzelę narciarską! Jak więc łatwo można się domyślić, w St. Johann in Tirol można się świetnie bawić i korzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami cały sezon zimowy. Oczywiście należy wspomnieć o tym, że w ośrodku pojawiła się także pokaźna baza noclegowa oraz gastronomiczna, dzięki czemu dosłownie każdy z podróżnych znajdzie tam „coś” dla siebie. St. Johann in Tirol to miejsce zarówno na rodzinne wypady, jak i na romantyczne, zimowe ferie z drugą połówką!

Jak dojechać do St. Johann in Tirol?

Jeśli doskonale orientujemy się w tym, jak zorganizowana jest Austria pod względem logistycznym, wiemy dobrze, że praktycznie żaden ośrodek narciarski nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy. Standardowo więc podróżni muszą znaleźć lotnisko zlokalizowane możliwie jak najbliżej St. Johann in Tirol. Optymalnym wyborem w tym momencie wyborem może się więc okazać lotnisko w Salzburgu. Jest ono oddalone od ośrodka w St. Johann in Tirol o jedynie 73 kilometry. Wobec tego nie będzie to najdłuższy dystans do pokonania. Trzeba jednak wiedzieć, że problematyczne może okazać się znalezienie samych lotów do Salzburga. Nie odbywają się one ze zbyt dużą częstotliwością, a dodatkowo są one możliwe jedynie z Krakowa, Warszawy oraz Katowic. Wobec tego turyści powinni pamiętać o tym, że to oni muszą dopasować się do rozkładu linii lotniczych, a co więcej, muszą się oni również liczyć z dość wysokimi cenami. Jeśli jednak podejmiemy decyzję o zakupie biletów lotniczych z odpowiednim wyprzedzenie, wówczas istnieje szansa, że uda się nam uzyskać za nie jak najlepszą cenę.

Jak dojechać z Salzburga do St. Johann in Tirol?

W momencie, kiedy podróżni zdążyli już dojechać do Salzburga, wówczas można powiedzieć, że połowa trasy jest już za nimi. Do samego St. Johann in Tirol pozostało już jedynie 73 kilometry, co z pewnością nie jest najdłuższym dystansem do pokonania. Warto pamiętać, że mamy dwie, optymalne możliwości dojazdu na miejsce. Można do nich zaliczyć:

 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Salzburgu możemy skorzystać z usług licznych wypożyczalni pojazdów. Wówczas sama podróż do St. Johann in Tirol zajmie nam około godziny. W pierwszej kolejności z lotniska w Salzburgu kierujemy się autostradą A1 w kierunku granicy z Niemcami. Tam z kolei A1 zmienia się w drogę oznaczoną numerem 21 i kierujemy się dalej na południe, w stronę granicy z Austrią. Tam zjeżdżamy na drogę 178, którą będziemy mogli dojechać już prosto na miejsce.
 • komunikację miejską- Austria ma świetnie skoordynowany transport publiczny, więc z jego pomocą również bez problemu dostaniemy się z Salzburga do St. Johann in Tirol. Warto jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności z lotniska w Salzburgu będziemy musieli dostać się na dworzec główny, a w tym celu najlepiej wybrać podróż taksówką. Następnie wybieramy pociąg RJX do Bregenz Banhof , którym dojedziemy do miejscowości Worgl. Tam z kolei przesiadamy się w autobus numer S8, którym dojedziemy już bezpośrednio do St. Johann in Tirol. Taka podróż zajmie nam od 2 do 3 godzin. Pamiętajmy, by bilety na przejazd zakupić online.
Sunset in St. Johann in Tyrol, Austria
widok na St. Johann in Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By David Irlweg

Gdzie można zaparkować samochód w St. Johann in Tirol?

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż do St. Johann in Tirol wypożyczonym lub własnym samochodem, wówczas możemy się również zastanawiać, jak przedstawiają się możliwości parkingowe. Otóż długoterminowy parking znajduje się przy dworcu w St. Johann in Tirol i oczywiście jest to wielkopowierzchniowy, płatny parking. Niemniej jednak nieco mniejsze miejsca parkingowe znajdziemy również w centrum miasteczka. Są one oznakowane białymi liniami i również są płatne. Kolejne miejsca parkingowe możemy odnaleźć również bezpośrednio przy stokach i kasach biletowych- one również są płatne. Jeśli jednak nie chcemy dodatkowo „przepłacać” warto zdecydować się na wynajęcie noclegu, który oferuje miejsca parkingowe już w cenie.

Co można i warto zwiedzić w St. Johann in Tirol?

St. Johann in Tirol jest uważany za jeden z bardziej nietypowych ośrodków narciarskich. Dlaczego? Otóż większość takich ośrodków w Austrii nie oferuje turystom wielu wartości poznawczych. Zostały one zaaranżowane głównie po to, by można było szusować po stokach i korzystać z uroków zimy. Jednak w St. Johann in Tirol mamy kilka, niezwykle ciekawych miejsc do zobaczenia. Gdzie więc warto się zatrzymać? Otóż:

3 Lander- Freizeit Arena

Jest to jeden z terenów narciarskich, który znajduje się w St. Johann in Tirol. Niemniej jednak warto wiedzieć, że na jednym ze wzgórz znajduje się tajemniczy, drewniany krzyż. To właśnie on przyciąga turystów jak prawdziwy magnez. Nie można zapomnieć o tym, że ze szczytu rozciąga się malownicza panorama, której również nie można przegapić!

Eifersbacher Wasserfall

Jeśli kochamy piękne i malownicze krajobrazy, to w pobliżu St. Johann in Tirol znajdziemy jeden z najpiękniejszych i najbardziej rwących wodospadów. Co ciekawe, niektórzy decydują się na to, by zażyć hartującej kąpieli w jego mroźnych wodach.

Panorama Badewelt

Jeśli chcemy się świetnie bawić, wówczas park wodny- Panorama Badewelt w St. Johann in Tirol będzie dla nas świetnym rozwiązaniem. Możemy tam spędzić cały dzień na zjeżdżalniach wodnych. Jest to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Museum St. Johann in Tirol

Muzeum w St. Johann in Tirol to świetne miejsce dla tych, którzy chcą nieco lepiej zapoznać się z historią miasteczka i prześledzić jego przemianę w jeden z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Austrii.

Poza tym możemy potraktować jako jedną z lepszych baz wypadowych. Dostępne są bowiem świetne połączenia drogowe i komunikacyjne nie tylko do Salzburga, ale także i do Wiednia czy do Monachium po niemieckiej stronie.

Cable Cars On An Alpine Mountainside In Austria
kolejka linowa z widokiem na góry, licencja: shutterstock/By Mr Doomits

Jakie atrakcje czekają na nas w St. Johann in Tirol?

St. Johann in Tirol na przestrzeni lat stał się prawdziwą kolebką narciarstwa i sportów zimowych. Wobec tego możemy spodziewać się wielu atrakcji, które czekają na nas nie tylko w sezonie zimowym. Latem bowiem turyści zjeżdżają do St. Johann in Tirol głównie po to, by móc korzystać z licznych szlaków trekkingowych. W sezonie zimowym z kolei główną atrakcję stanowią tutaj karuzele narciarskie, a także świetnie przygotowana infrastruktura wyciągów. Podobnie jak na całych terenach SkiWelt, również w St. Johann in Tirol możemy zdecydować się na skorzystanie z możliwości nocnego szusowania po stokach. Nie zapominajmy o świetnie przygotowanej bazie SPA i Wellness. Z pewnością więc nie będziemy się tam nudzić, gdyż atrakcji dla nas nie zabraknie!

Jakie atrakcje czekają na dzieci w St. Johann in Tirol?

Wyjazd do St. Johann in Tirol razem z pociechami również jest świetnym pomysłem na to, by spędzić wolny czas w rodzinnym gronie. Przede wszystkim w sezonie letnim dzieci również mogą udać się z rodzicami na ścieżki trekkingowe. Okazuje się bowiem, że część z nich jest wyjątkowo prosta, więc najmłodsi nie będą mieli większych problemów z tym, by je pokonać. Z kolei podczas sezonu zimowego na maluchów w St. Johann in Tirol czekają:

 • zajęcia w szkółkach narciarskich- tam maluchy mogą poświęcić czas na to, by doskonalić swoje umiejętności jazdy na nartach;
 • snow-skate parki- gdzie pod okiem czujnych instruktorów maluchy mogą próbować swoich sił w jeździe na desce snowboardowej;
 • lodowisko- gdzie można wyszaleć się na łyżwach;
 • tory saneczkowe- to z kolei świetna atrakcja dla całej rodziny.

Nie zapominajmy, że w St. Johann in Tirol znajdziemy również park rozrywki wodnej, który również przypadnie dzieciom do gustu.

Narty w St. Johann in Tirol – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu do St. Johann in Tirol z pewnością nie będzie dla nas największym wyzwaniem. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by o wiele wcześniej zarezerwować przeloty, a także miejsca noclegowe, gdyż hotele- szczególnie w sezonie zimowym- zapełniają się wyjątkowo szybko. Kolejno przygotujmy się na to, czego możemy się po tym ośrodku spodziewać. Warto wiedzieć, że:

 • czeka tam na nas legendarna trasa zjazdowa „Streif”, która ma długość 8 kilometrów;
 • czeka tam na nas najwyżej zawieszona gondola w Europie- 3S-Bahn- która ma dodatkowo szklaną podłogę, co zapewnia niesamowite widoki i wrażenia.
 • w całym regionie znajdziemy ponad 2 tysiące kilometrów tras zjazdowych- podzielonych oczywiście pod względem poziomu trudności.
 • domki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu do sportów zimowych również są dostępne na miejscu, więc nie musimy się o to martwić.
Skiers on ski lift enjoying the view to foggy Alps in Austria and beautiful snowy country panorama in famous Kitzbuehel mountain ski resort
narty w St. Johann in Tirol, licencja: shutterstock/By EEva Bocek

Ceny karnetów w St. Johann in Tirol

Każdy z nas, kto kiedykolwiek wybrał się już do Austrii, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie możemy tam liczyć na zbyt przystępne ceny. Wobec tego skipassy w St. Johann in Tirol również mogą być dla nas dość pokaźnym wydatkiem. W regionie obowiązuje jeden karnet na wszystkie wyciągi i trasy zjazdowe. Dorośli muszą liczyć się z tym, że koszt takiej przyjemności wyniesie ich około 260 euro. Z kolei dzieci i studenci, a także każda osoba, która jest uprawniona do korzystania ze zniżek, za karnet zapłaci odpowiednio 160 euro.

Lato w St. Johann in Tirol – czy warto? Szlaki turystyczne

Jeśli kochamy górskie, piesze wycieczki, to spędzenie lata w St. Johann in Tirol będzie dla nas wręcz wymarzonym rozwiązaniem. Mamy tam dostęp do wielu szlaków trekkingowych o maksymalnie zróżnicowanej długości i poziomie trudności. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć poniższe szlaki:

 • Kalkseinrunde- Pillersee- jest to szlak trekkingowy o długości 56 kilometrów, jednak jest on dość łatwy;
 • Wilder Kaiser- Brixental – jest to trudny szlak trekkingowy o długości 64 kilometrów;
 • Erpfendorf – Kossen i Gasteig- to prosty szlak o długości 45 kilometrów.

Każda ścieżka trekkingowa obfituje w niesamowite widoki, więc z pewnością takiego spaceru nikt z nas nie będzie żałować!

Mountain biker in the Alps
atrakcje w St. Johann in Tirol, licencja: shutterstock/By U. J. Alexander

Najlepsze restauracje w St. Johann in Tirol – gdzie warto zatrzymać się na lunch?

Baza gastronomiczna w St. Johann in Tirol jest świetnie rozwinięta. Jeśli więc chcemy zapoznać się z austriacką kuchnią, wówczas na lunch możemy zatrzymać się w:

 • Restaurant Zum Dampfl- to ekskluzywna restauracja z lokalną kuchnią. Zjemy w niej wyjątkowo smakowite dania i spróbujemy wyśmienitego, grzanego wina.
 • Villa Masianco- to kolejna, prestiżowa restauracja w St. Johann in Tirol. Również specjalizuje się ona w kuchni regionalnej.
 • Rockbar Gaudi and Gusto- jeśli chcemy zjeść austriacki lunch, a wieczorem spędzić czas w rytmie muzyki i w towarzystwie kolorowych drinków, to ten lokal będzie idealnym wyborem.

TOP3 najlepsze hotele w St. Johann in Tirol

Baza noclegowa również nas nie rozczaruje. W St. Johann in Tirol możemy skorzystać z różnorodnych opcji zakwaterowania. Jeśli jednak zależy nam na najlepszych hotelach i na najwyższym standardzie, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Hotel Wirtshaus Post – jest to czterogwiazdkowy hotel, o wyjątkowo wysokim standardzie. Znajduje się one 100 metrów od centrum miejscowości.
 2. Hotel Crystal – to również czterogwiazdkowy hotel. Gwarantuje on dostęp zarówno do luksusowego SPA, jak i do hotelowego basenu. Oddalony jest on o 500 metrów od St. Johann in Tirol.
 3. Sporthotel Austria – to kolejny z czterogwiazdkowych obiektów noclegowych w St. Johann in Tirol. Również oferuje on wyjątkowo wysoki standard zakwaterowania. Oddalony jest on od centrum o jedynie 600 metrów.

Czytaj także:

Narty w Hochfilzen – co warto wiedzieć o tym ośrodku narciarskim?

Narty w Krichberg – najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Tyrolu

Poprzedni

Narty w Mayrhofen – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Hochfügen-Hochzillertal w dolinie Zillertal – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

2 komentarze do wpisu „Narty w St. Johann in Tirol – najlepszym ośrodku narciarskim w całej Austrii!”

 1. Pingback: Narty w Gerlos - kameralnym ośrodku w austriackim Tyrolu
 2. Pingback: Narty biegowe w Austrii - gdzie najlepiej się wybrać?

Dodaj komentarz