Narty w Szwajcarii – co zwiedzić i zobaczyć zimą tutaj zimą? Lista TOP 15!

6 lutego 2023 Tagi , , , ,

Wiele osób nie może wyobrazić sobie spędzonego roku bez wizyty na chociażby jednym ze stoków. Właśnie z tego powodu wyjazdy narciarskie obecnie cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się, że jeszcze do niedawna większość turystów tłumnie zmierzała do Austrii lub w region północnych Włoch. To właśnie tamtejsze stoki cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem ze strony turystów. Niemniej jednak obecnie coraz więcej z nich odkrywa niesamowity potencjał jaki drzemie w Szwajcarii. To właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze ośrodki, a co za tym idzie, narty w Szwajcarii stają się świetnym pomysłem na spędzenie zimowego czasu. Jednak nie samymi nartami człowiek żyje! Wobec tego warto poznać TOP15 najlepszych i najciekawszych atrakcji, z których możemy skorzystać już poza stokami!

1. Narty w Szwajcarii – odwiedzaj stoki narciarskie światowej klasy!

Jeśli zastanawiasz się, czy narty w Szwajcarii są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, to powinieneś nieco więcej się o stokach w tym kraju dowiedzieć! Okazuje się bowiem, że są to trasy zjazdowe i nartostrady światowej klasy! Wielokrotnie Szwajcaria gościła najlepszych narciarzy alpejskich, biegowych oraz snowboardzistów, a ośrodki narciarskie zlokalizowane w tym kraju były gospodarzem zawodów Pucharu Świata czy innych, wielkich wydarzeń związanych ze sportami zimowymi. Co ciekawe, stoki te są również dostępne dla Ciebie i wcale nie musisz być jednym z profesjonalistów, by móc się na nich świetnie bawić. Te stoki narciarskie są przeznaczone dla każdego, kto po prostu chce się na nich wyszaleć. Możesz więc udać się na narty w Szwajcarii i jednocześnie szusować po stokach światowej klasy!

niesamowity piękny widok na Gornergrat, Zermatt, ośrodek narciarski Matterhorn w Szwajcarii z kolejką linową
narty w szwajcarii, niesamowity piękny widok na Gornergrat, Zermatt, ośrodek narciarski Matterhorn w Szwajcarii z kolejką linową, licencja: shutterstock/By Andrew Angelov

2. Wybierz się w podróż kolejką Bernina Express!

Z pewnością nie raz w filmach podziwiałeś piękne kolejki i pociągi, które przemykają przez zaśnieżone okolice w otoczeniu malowniczych stoków i gór. Okazuje się, że jeśli zdecydujesz się na narty w Szwajcarii, Twoje filmowe marzenie może zmienić się w rzeczywistość. To właśnie tam kursuje malowniczy, czerwony pociąg Bernina Express. Zabierze Cię on w podróż dookoła lodowców i zapierających dech w piersiach stokach górskich. Najpopularniejszą trasą Bernina Express jest ta, która rozpoczyna się w ośrodku Zermatt i prowadzi do innego, niemniej popularnego ośrodka narciarskiego w St. Mortiz. Jednak pamiętaj, że Szwajcaria na tym się nie kończy, a trasy Bernina Express sięgają o wiele dalej. Możesz więc śmiało zabrać się w podróż po całym kraju i podziwiać jego piękno!

Cogwheel railway with electric red tourist train. Snowy Jungfrau mountains with glaciers, flowery fields and red passenger train, Kleine Scheidegg, Grindelwald, Bernese Oberland, Switzerland, Europe
Kolej zębata z elektrycznym czerwonym pociągiem turystycznym. Śnieżne góry Jungfrau z lodowcami, polami kwiatowymi i czerwonym pociągiem pasażerskim, Kleine Scheidegg, Grindelwald, Oberland Berneński, Szwajcaria, Europa, licencja: shutterstock/By Gaspar Janos

3. Zrób zakupy na popularnych, świątecznych jarmarkach!

Wydaje Ci się, że narty w Szwajcarii niczym Cię już nie zaskoczą? Otóż okazuje się, że się mocno mylisz! Jeśli tylko wybierzesz się tam w przedświątecznym sezonie, wówczas możesz wybrać się na jeden z jarmarków świątecznych. Spróbujesz tam nie tylko szwajcarskich pierników, ale także zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane, świąteczne ozdoby. Jarmarki świąteczne nie odbywają się tylko i wyłącznie w większych miastach, więc nawet jeśli znajdujesz się w kameralnym ośrodku narciarskim, wówczas z całą pewnością trafisz na jeden z nich!

4. Wybierz się na łyżwy na zamarzniętych jeziorach!

Narty w Szwajcarii to tak naprawdę wiele różnorodnych możliwości, które pozwolą nam skutecznie wypełnić wolny czas! Jedną z nich jest jazda na łyżwach pod gołym niebem, na jednym z zamarzniętych jezior. Z pewnością na pierwszy rzut oka taka atrakcja może zmrozić nam krew w żyłach, gdyż nie brakuje ostrzeżeń dotyczących takich zabaw. Niemniej jednak jeziora są na tyle zamarznięte, że możemy bez większych obaw zdecydować się na łyżwiarstwo. Co więcej, zwykle znajdują się one w pobliżu lodowców, a co za tym idzie, będziemy mogli podziwiać niesamowite widoki!

A kid playing ice hockey on a frozen lake, Canton Vaud, Switzerland
gra na lodowisku, Szwajcaria licencja: shutterstock/By Richard Cavalleri

5. Zwiedzaj bajkowe, alpejskie miasteczka!

Szwajcaria z pewnością nie może pochwalić się ogromną populacją i metropoliami z prawdziwego zdarzenia. Jednak nie można odmówić jej tego, że nie brakuje tam niewielkich miasteczek, które swoją klimatycznością przeniosą nas w prawdziwie bajkową scenerię. Warto więc chociażby na chwilę udać się do małych wiosek, które sprytnie schowane są pomiędzy górami. Z pewnością taka podróż dostarczy nam szeregu niezapominanych wrażeń, a malutkie wioski pozwolą nam przenieść się nieco w czasie.

Captivating summer view of waterfall in Lauterbrunnen village. Gorgeous outdoor scene in Swiss Alps, Bernese Oberland in the canton of Bern, Switzerland, Europe. Traveling concept background.
Urzekający letni widok na wodospad w wiosce Lauterbrunnen. Wspaniała scena plenerowa w Alpach Szwajcarskich, Oberland Berneński w kantonie Berno, Szwajcaria, Europa, licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

6. Zrelaksuj się podczas kąpieli w wodach termalnych!

Z pewnością narty w Szwajcarii mogą obfitować w kilka drobnych urazów, a nawet i kontuzji. Nasze mięśnie, które na co dzień nie są przyzwyczajone do tak ogromnego wysiłku, z pewnością mocno odczują kilkudniowe szusowanie po stokach. Wobec tego prawdziwym remedium na wszelakie dolegliwości mogą okazać się kąpiele w wodach termalnych, których tak naprawdę w Szwajcarii nie brakuje. Możemy więc śmiało wybrać się na taką odnowę biologiczną i śmiało można powiedzieć, że skorzysta na tym zarówno nasze ciało, ale także i nasz umysł.

7. Czas na przejażdżkę psim zaprzęgiem!

Wielokrotnie oglądając filmy, mogłeś podziwiać radosne psie zaprzęgi, które mkną przez zaspy. Zwykle składają się one z piesków rasy husky, które wręcz kochają takie warunki. Być może nawet podróż psim zaprzęgiem była jednym z Twoich dziecięcych marzeń? Jeśli tak, to wybierając się na narty w Szwajcarii, możesz je spełnić! Okazuje się, że podróże psimi zaprzęgami są zdecydowanie jedną z największych atrakcji, z której możesz skorzystać w dosłownie każdym ośrodku narciarskim! Narty w Szwajcarii pozwolą Ci więc przeżyć niesamowitą przygodę, a także spełnić Twoje marzenie.

8. Narty w Szwajcarii? Zatem postaw też na noc w prawdziwym igloo

Każdy z nas z całą pewnością kojarzy niewielkie domki wykonane z kostek lodu, które świetnie nam znane były z Grenlandii czy nawet z najodleglejszych rejonów Alaski. Eskimosi potrafili zbudować je w taki sposób, by miały estetyczną, okrągłą formę, a jednocześnie, by w ich wnętrzu było wystarczająco ciepło. Jeśli chcesz się na własnej skórze przekonać, jak wygląda igloo od środka, a także jakie warunki panują w takich domkach porą nocną, to narty w Szwajcarii z pewnością dadzą Ci taką możliwość. Okazuje się, że Berghotel Engstilgenlap Igloos to jeden z tych hoteli, który koniecznie musisz odwiedzić. Zakwaterowanie jest bowiem oferowane właśnie w lodowych domkach, które usytuowane są około 2 tysiące metrów nad poziomem morza. Takiej atrakcji nie możesz pominąć!

9. Rozsmakuj się w najlepszej na świecie czekoladzie!

Szwajcaria jest krajem, który może pochwalić się największą produkcją czekolady w Europie! Co więcej, oryginalne i smakowite receptury produkcji tego przysmaku przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wobec tego, jeśli zdecydujesz się na narty w Szwajcarii, możesz przeżyć na własnej skórze niesamowite, czekoladowe doświadczenie. Rozsmakuj się w pralinach, tabliczkach czekolady, a także w ich różnorodnych smakach i kombinacjach. Z pewnością warto zabrać również tabliczkę szwajcarskiej czekolady ze sobą do Polski, by mieć smakowitą pamiątkę z wyjazdu!

Tasty Swiss food, block of medium-hard yellow cheese emmental or emmentaler with round holes, matured gruyere and high quality milk chocolate close up served in cubes as mountains top with Swiss flag.
szwajcarska czekolada, licencja: shutterstock/By barmalini

10. Wyjedź na szczyt i podziwiaj panoramiczne widoki!

Czy wiesz, że w Szwajcarii znajdziesz najwyżej położone kolejki górskie w Europie? Z pewnością, jeśli masz na tyle odwagi, przejażdżka jedną z nich dostarczy Ci niesamowitych wrażeń. Narty w Szwajcarii są więc jedyną w swoim rodzaju możliwością, by wjechać na wysokość ponad 3 tysięcy metrów i z okien urokliwej gondoli podziwiać jednocześnie panoramiczne widoki. Taka atrakcja z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć, jednak pamiętaj, że musisz mieć stalowe nerwy – gondole lubią się bowiem zatrzymać w nieoczekiwanym momencie, by turyści mogli dłużej napawać się pięknem krajobrazu.

Niesamowite tourquise Oeschinnensee z wodospadami i Alpami Szwajcarskimi, Kandersteg, Berner Oberland, Szwajcaria.
Niesamowite tourquise Oeschinnensee z wodospadami i Alpami Szwajcarskimi, Kandersteg, Berner Oberland, Szwajcaria., licencja: shutterstock/By

11. Narty w Szwajcarii – zdecyduj się na spróbowanie innych sportów zimowych!

Kto powiedział, że narty w Szwajcarii to tylko i wyłącznie narty? Okazuje się, że kraj ten jest prawdziwą kolebką sportów zimowych i podczas jednego wyjazdu możesz spróbować w nich swoich sił. Być może kochasz snowboard? A może zawsze chciałeś spróbować spaceru w rakietach śnieżnych? Wyjazd do Szwajcarii da Ci taką możliwość. Możesz być więc całkowicie pewny, że atrakcji i możliwości w tym kraju Ci nie zabraknie!

12. Spróbuj spaceru po moście zawieszonym pomiędzy skałami!

Jeśli masz stalowe nerwy i zdecydowałeś się na narty w Szwajcarii, to spacer mostem zawieszonym pomiędzy górskimi szczytami jest atrakcją, której absolutnie nie możesz pominąć! Jest to najwyżej zawieszony most w Europie, a spacer nim dostarczy Ci niesamowitych wrażeń i sporej dawki adrenaliny! Znajdziesz go w Mount Titils i dojedziesz do niego gondolą. Jeśli już się na taki spacer zdecydujesz, wówczas czekają na Ciebie niesamowite, panoramiczne widoki!

A breathtaking bridge above the sky_"The Titlis Cliff Walk" is a pedestrian bridge along the cliff of Mount Titlis in the Swiss Alps. Built at around 10,000 feet (3,000 m) above sea level.
Zapierający dech w piersiach most nad niebem_ „The Titlis Cliff Walk” to most dla pieszych wzdłuż klifu góry Titlis w Alpach Szwajcarskich. Zbudowany na wysokości około 10 000 stóp (3 000 m) nad poziomem morza , licencja: shutterstock/By 2p2play

13. Wybierz się na spacer po Sant Bernard!

Tuż na samej granicy Szwajcarii znajduje się niesamowite miasteczko- schronisko Sant Bernard. Jeśli wybierasz się na narty w Szwajcarii to absolutnie nie możesz tego miejsca pominąć. Dlaczego? Otóż to właśnie tam możesz spacerować w towarzystwie psów terapeutycznych i cieszyć się niesamowitym towarzystwem czworonogów. Jest to również jedna z najlepszych atrakcji dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż bernardyny zwykle ciągną niewielkie saneczki, na których maluchy mogą wygodnie wypoczywać.

14. Zafunduj sobie wspinaczkę po lodowcu!

Narty w Szwajcarii mogą być dla Ciebie jednym z najlepszych treningów w życiu! Jeśli więc kochasz sport i wysiłek fizyczny, a także nie boisz się wyzwań, wówczas możesz się zdecydować na udział we wspinaczce po lodowcu! Oczywiście dostaniesz odpowiedni sprzęt, zabezpieczenia, a także przez cały czas będziesz w towarzystwie doświadczonego instruktora. Sprawdź więc siłę własnych rąk i zafunduj sobie wspinaczkę po majestatycznym lodowcu!

Rhone Glacier, Switzerland
Lodowiec Rodanu, Szwajcaria, licencja: shutterstock/By

15. Lot paralotnią

Chcesz podziwiać widoki na szwajcarskie wioski i stoki z lotu ptaka? Nic prostszego! Okazuje się, że narty w Szwajcarii również Ci taką możliwość zagwarantują! Możesz wybrać się na niesamowity lot paralotnią – oczywiście wraz z instruktorem. To da Ci z kolei możliwość do podziwiania widoków z niesamowitej perspektywy. Takie loty paralotnią są organizowane bardzo często, więc nie musisz się martwić, że zabraknie dla Ciebie „miejsca”. Może być to jedno z najlepszych doświadczeń w Twoim życiu! Jak zatem widzisz narty w Szwajcarii, to wiele możliwości poznania tego pięknego regionu.

Czytaj także:

Narty w Szwajcarii – gdzie się wybrać? Oto TOP 13 najpiękniejszych ośrodków narciarskich w tym regionie!

Narty biegowe w Szwajcarii – gdzie najlepiej się wybrać? TOP 10

Poprzedni

Narty w Vermiglio (Val di Sole) – Lista TOP najlepszych hoteli

Narty w Civetta – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz