Narty w Tauplitz – jak zaplanować zimowy wyjazd?

8 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że obecnie zdecydowana większość z nas rozgląda się za idealnym miejscem na wymarzony, zimowy wyjazd. Oczywiście będziemy poszukiwać malowniczych stoków i najlepszych tras zjazdowych, by nasz wyjazd był udany. Okazuje się, że nie możemy wówczas wybrać lepszego miejsca niż stoki w niewielkim kraju w Środkowej Europie – Austrii. Szczególną popularnością cieszy się tam niewielki i klimatyczny ośrodek narciarski w Tauplitz. Jak więc można zaplanować tam swój wyjazd?

Narty w Tauplitz – jak dojechać?

Tauplitz to niewielkie miasteczko, w którym zorganizowany został nowoczesny ośrodek narciarski. Zamieszkuje je niecałe tysiąc mieszkańców, którzy są otwarci na turystów i narciarzy. Jednocześnie wielu podróżnych może się zastanawiać, w jaki sposób można dojechać do Tauplitz? Wiadomo, że mniejsze ośrodki narciarskie w Austrii nie są obsługiwane przez międzynarodowe porty lotnicze, a co za tym idzie, jedynym rozwiązaniem dla turystów jest znalezienie najbliższego lotniska. W tym momencie warto tu wskazać na lotnisko w Salzburgu, które oddalone jest od Tauplitz o jedyne 101 kilometrów. Warto jednak pamiętać, że loty do Salzburga nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością, a co za tym idzie, to podróżni będą musieli dopasować się do rozkładu lotów wybranej linii lotniczej. Niemniej jednak w momencie, kiedy zawitają oni już do Salzburga, można powiedzieć, że połowa drogi jest już za nimi.

Steirersee near Tauplitz village in austrian Alps
Steirersee w pobliżu wioski Tauplitz w austriackich Alpach, licencja: shutterstock/By Petr Zbranek

Wówczas mogą oni skorzystać z następujących opcji, by dostać się do Tauplitz?

Wypożyczony samochód

Na lotnisku w Salzburgu można skorzystać z usług wielu wypożyczalni pojazdów, a w ten sposób zapewnimy sobie szybką i wygodną podróż do Tauplitz. Cała droga nie powinna zająć nam więcej niż około 1,5 godziny. Wystarczy kierować się na południowy zachód trasą oznaczoną jako 158. W ten sposób dojedziemy prosto na miejsce.

Komunikacja miejska

Podróż komunikacją miejską od Tauplitz jest nieco bardziej skomplikowana i może wydłużyć się nawet do 6 godzin. Jednocześnie musimy w pierwszej kolejności dostać się na dworzec główny w Salzburgu, a następnie wybrać pociąg RJ do Wiednia i wysiąść na stacji Bad Aussee Banhof. Następnie musimy przesiąść się w pociąg oznaczony literą R, który dowiezie już nas na miejsce, bezpośrednio do Tauplitz.

Gdzie można zaparkować samochód w Tauplitz?

Nie da się ukryć, że wielu turystów z pewnością zdecyduje się na to, by dojechać do Tauplitz wypożyczonym samochodem. Wówczas warto dodatkowo rozważyć kwestię parkingów. Okazuje się, że w samym ośrodku narciarskim nie ma ich zbyt wiele. Płatne i nieliczne miejsca parkingowe przy stokach narciarskich. Turyści jednak mogą zdecydować się na pozostawienie samochodu na wielopoziomowym parkingu długoterminowym, który znajduje się bezpośrednio przed samym wjazdem do ośrodka – jest on również płatny. Jeśli jednak nie chcemy tracić dodatkowych oszczędności, lepszym rozwiązaniem może się okazać znalezienie noclegu, który oferuje taki parking już w cenie. Tauplitz jest niewielkim ośrodkiem, więc bez problemu możemy się wszędzie dostać piechotą.

Co warto i można zwiedzić w Tauplitz?

Tauplitz to kameralne miasteczko, w którym znajdziemy jedynie jedną, główną ulicę. Wobec tego, jeśli zależy nam na zwiedzaniu, to w tym momencie możemy się nieco rozczarować. Okazuje się bowiem, że przy głównym placu centralnym – który jest mocno prowizoryczny, znajdują się jedynie restauracje i kilka, modnych butików. Faktem jest, że miasteczko świetnie prezentuje się po zmroku, kiedy to jest malowniczo oświetlone. Niemniej, jednak jeśli zależy nam głównie na zwiedzaniu, to warto poświęcić jeden dzień na wyjazd do Salzburga lub Klagenfurtu, a w Tauplitz po prostu poświęćmy czas na białe szaleństwo.

Wooden cottage in Alps near Tauplitz village, Austria
Drewniany domek w Alpach w pobliżu wioski Tauplitz, Austria, licencja: shutterstock/By Petr Zbranek

Jakie atrakcje czekają na nas w Tauplitz?

Ośrodek narciarski w Tauplitz oferuje nam dostęp do ponad 150 kilometrów świetnie przygotowanych tras narciarskich, a także tras do skialpinizmu. Dodatkowo wyciągi zaprojektowane zostały w taki sposób, by tworzyły one malowniczą karuzelę narciarską – wraz z pobliskimi terenami zjazdowymi. Oczywiście w Tauplitz znajdziemy także niezwykle bogatą ofertę domków narciarskich oraz lokali gastronomicznych, które zapraszają nas na wyśmienite grzane wina i regionalne potrawy. Ośrodek ten posiada również dobrze rozwiniętą bazę SPA i Wellness, a co za tym idzie, gwarantuje również świetne możliwości do relaksu i wypoczynku.

Jakie atrakcje czekają w Tauplitz na najmłodszych?

Jeśli wybieramy się do Tauplitz wraz z najmłodszymi, wówczas możemy być pewni, że dla nich atrakcji również nie zabraknie. Okazuje się, że dla maluchów przygotowane tam został szkółki narciarskie, parki śnieżne, a także lodowiska. Co więcej, regularnie dla dzieci organizowane są kuligi i łagodne lekcje jazdy na nartach, na specjalnie przygotowanych trasach zjazdowych.

Tauplitz Alp ski areal view from lift at mountain's cabins.
Widok na teren narciarski Tauplitz Alp. , licencja: shutterstock/By rikajiMiAda

Narty w Tauplitz – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu do Tauplitz nie będzie dla nas największym wyzwaniem. Zadbaj zatem o logistykę i wybierz odpowiedni nocleg. Dodatkowo warto również zebrać najważniejsze informacje odnośnie do tego, czego możemy się w tym ośrodku spodziewać. Otóż czeka tam na nas:

  • ponad 150 kilometrów nartostrad, które zostały podzielone pod względem poziomu trudności;
  • nowoczesna i świetnie zorganizowana infrastruktura wyciągów – tworząca karuzelę narciarską;
  • domki narciarskie – dostępne za dodatkową opłatą;
  • wypożyczalnie sprzętów i ubrań narciarskich.

Narty w Tauplitz to świetny pomysł jednakowo na wypad w gronie przyjaciół, ale także na rodzinny, zimowy wyjazd.

Ceny karnetów w Tauplitz

Na terenie ośrodka narciarskiego w Tauplitz obowiązuje jeden karnet, który daje dostęp do wyciągów i tras zjazdowych na jego terenie. Koszt takiego skipassu dla osób dorosłych wynosi około 220 euro. Z kolei dla osób, które uprawnione są do korzystania ze zniżek i rabatów, cena została obniżona do 160 euro.

Ski lift in Tauplitz in Austria in the region Salzburger Land
Wyciąg narciarski w Tauplitz w Austrii w regionie Salzburger Land, licencja: shutterstock/By Aeolos Image

Lato w Tauplitz – czy warto? Szlaki turystyczne

Nie da się ukryć, że dla miłośników pieszych wycieczek i trekkingu, spędzenie lata w Tauplitz będzie również świetnym pomysłem. Okazuje się bowiem, że można korzystać tam z wielu szlaków trekkingowych. Najpopularniejszym z nich jest szlak turystyczny Tauplitzalm Plateau, który ma długość około 22 kilometrów.

Gdzie można dobrze zjeść w Tauplitz? – TOP3 najlepsze restauracje

Jeśli chcemy znaleźć idealne miejsce na typowy, austriacki lunch, wówczas możemy sprawdzić menu następujących restauracji:

  • die Tauplitzerin – to tradycyjny lokal z austriacką kuchnią;
  • Mario’s Pizzeria – to z kolei idealna restauracja dla miłośników dobrej pizzy;
  • Seebacher GesmBH Hotel – Restaurant – to z kolei ekskluzywna restauracja hotelowa – ogólnodostępna.

Gdzie spać w Tauplitz? – TOP3 najlepsze obiekty noclegowe

Baza noclegowa w Tauplitz również jest świetnie rozwinięta. Do najlepszych hoteli można zaliczyć:

  1. Alpine Tauplitz TOP5 by FiS – Fun in Styria – to luksusowy hotel blisko centrum Tauplitz;
  2. Weideblick – to również jeden z częściej rekomendowanych obiektów noclegowych w Tauplitz;
  3. Panoramablick Tauplitz – to hotel w Tauplitz z dostępem do basenu i SPA.

Czytaj także:

Narty w Golling – jak zaplanować wyjazd?

Narty w Hippach, Ramsau, Schwendau – najlepszych terenach narciarskich w okolicy Maryhofen

Poprzedni

Narty w Hallstatt – opis ośrodka i najważniejsze informacje

Hotele na narty w Tauplitz – Lista TOP noclegów

Następny

Dodaj komentarz