Narty w Tux w dolinie Zillertal- najpiękniejszym rejonie narciarskim w Austrii

8 listopada 2022 Tagi , , , , , ,

Zima dla wielu z nas jest jedną z najgorszych pór roku. Jednocześnie, nie każdy ma o niej takie samo zdanie! Istnieje bowiem dość szeroka grupa podróżnych, którzy zdecydowanie chętniej odpuszczają swoje letnie wakacje tylko po to, by mogli cieszyć się urlopem w sezonie zimowym. Chętnie bowiem angażują się oni we wszelakie aktywności na stokach i torach saneczkowych i po prostu korzystają z atrakcji, jakie dostępne są tylko w zimę. Nic więc dziwnego, więc większość z nich już teraz rozpoczyna żmudne przygotowania do zimowego wyjazdu np. na narty w Tux. Wielu z nas może się wydawać, że nie mają oni bowiem żadnego problemu z planowaniem, gdyż wystarczą im do szczęścia góry i trochę śniegu. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Zimowi turyści z sezonu na sezon poświęcają coraz to więcej czasu i uwagi na to, by zaplanować dla siebie idealny wypoczynek w najbardziej nowoczesnych i świetnie zorganizowanych ośrodkach narciarskich. Coraz większym zainteresowaniem wśród nich cieszą się austriackie Alpy. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że panują tam idealne warunki do zimowego szaleństwa. Warto zwrócić więc uwagę na niewielki, ale malowniczy ośrodek narciarski Tux w dolinie Zillertal. Jak można zaplanować tam swój zimowy wyjazd i czy warto tam jechać?

Tux – malowniczy ośrodek narciarski w dolinie Zillertal

Jeśli chcemy zestawić ośrodki narciarskie w Austrii pod względem oferowanej przez nie scenerii i krajobrazów, to z pewnością Tux zająłby pierwsze miejsce. Głównie wynika to z faktu, że znajduje się on w dolinie Zillertal, która znana jest ze swoich fantazyjnych form ukształtowania terenu.

Portrait of female skier at the ski resort
ośrodek narciarski Tux, licencja: shutterstock/By Mmoreimages

Nie da się ukryć, że Tux przyciąga coraz to większe rzesze narciarzy, spragnionych nie tylko wrażeń, ale także i dobrego wypoczynku. Cofając się kilka lat, można powiedzieć, że Tux było tylko niewielkim miasteczkiem, w którym zamieszkiwało- i dalej zamieszkuje- jedynie tysiąc osób. W mieście jest jedna główna ulica i tak naprawdę, niezbyt wiele się tam działo. Jednak rzeczywistość dla mieszkańców Tux zmieniła się diametralnie i dynamicznie. Głównie wynikało to z dobrych decyzji podjętych przez władze Austrii, które zdecydowały się na zmodernizowanie Tux i stworzenie tam ośrodka narciarskiego z prawdziwego zdarzenia. Bardzo szybko do Tux zjechały nowoczesne system naśnieżania, a także rozpoczęły się pracę mające na celu zmodernizowanie i poszerzenie dawniej istniejącej infrastruktury wyciągów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Obecnie stoki narciarskie w Tux połączone są siecią kolejek linowych z wiele terenów narciarskich, które istnieją dookoła. W miasteczku pojawiła się także szeroka baza noclegowa, bogata oferta domków narciarskich oraz prestiżowe i luksusowe obiekty noclegowe. Miasteczko i cała gmina Tux znajduje się w regionie południowego Tyrolu, który tak naprawdę nie ma zbyt wielu tak nowoczesnych ośrodków. Wobec tego to właśnie ten w Tux może zaliczać się do najlepszych w całej okolicy. Dowodem na to, może być, chociażby to, że w sezonie zimowym hotele są tak obłożone, że ciężko jest znaleźć w nich dodatkowe, wolne miejsce. Lokale gastronomiczne również są przepełnione, a niektóre z nich wymagają specjalnej rezerwacji. Narciarze, którzy podjęli decyzję o podróży do Tux z całą pewnością nie będą jej żałować. Ten ośrodek narciarski w dolinie Zillertal gwarantuje niesamowite przeżycia i masę atrakcji.

Morning at Hintertux Glacier with gondolas, ski runs and pistes in Ziilertal Alps. Austria
Poranek na lodowcu Hintertux w Ziilertal Alps. Austria, licencja: shutterstock/By Nadezda Murmakova

Jak dojechać do Tux w dolinie Zillertal?

Każdy, kto odwiedza Austrię w sezonie zimowym lub nawet letnim regularnie, doskonale wie, że porty lotnicze znajdują się tylko w głównych i największych miastach w kraju. Wobec tego, podróżni, którzy chcą dostać się do Tux w dolinie Zillertal, będą musieli przygotować się na dokładne i precyzyjne zaplanowanie swojej podróży. W pierwszej kolejności należy znaleźć najbliższy port lotniczy, który tak naprawdę znajduje się już 80 kilometrów na północ od Tux w Innsbrucku. Warto jednak wiedzieć, że same przeloty do Innsbrucka nie są tak oczywistą kwestią. Wynika to przede wszystkim z faktu, że z naszego kraju nie są one obsługiwane w sposób stały. Co więcej, loty do Innsbrucka możliwe są jedynie z następujących lotnisk:

 • Warszawa- port lotniczy Modlin oraz port lotniczy Okęcie;
 • Kraków- port lotniczy Balice;
 • Katowice- port lotniczy Pyrzowice.

Planowane jest otwarcie trasy do Innsbrucka w sezonie zimowym również z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy, jednak na razie to połączenie lotnicze nie jest dostępne. Dodatkowo- jak zostało to już wspomniane- loty nie są zbyt częste, więc podróżni muszą dopasować do nich swoje urlopowe plany. Najważniejsze jest jednak to, by zdecydowali się oni na zarezerwowanie sobie przelotów z odpowiednim wyprzedzeniem. Będzie to także gwarancja jak najbardziej atrakcyjnej ceny, gdyż same przeloty do Innsbrucka mogą być wyjątkowo kosztowne.

Jak dojechać do Tux z Innsbrucka?

Ośrodek narciarski Tux jest oddalony od Innsbrucka o jedynie 80 kilometrów. Z pewnością nie będzie to najdłuższa podróż dla żadnego z turystów. Mogą oni się tam dostać przy pomocy następujących środków transportu:

 • komunikacja miejska- każdy, kto zdążył już Austrię nie raz już odwiedzić, z pewnością zauważył, że jest to kraj świetnie skomunikowany. Pociągi, busy i autobusy są chyba najbardziej punktualne w całej Europie. Wobec tego można również z pociągów skorzystać podczas podróży z Innsbrucka do Tux. W pierwszej kolejności z lotniska trzeba dostać się na dworzec autobusowo-kolejowy. Następnie musimy wybrać pociąg RJX, który odjeżdża na lotnisko w Wiedniu i wysiąść na przystanku Jenbach. Tam z kolei wsiadamy w autobus numer 310 do Mayrhofen Banhof i tam też wysiadamy. Czeka nas bowiem ostatnia przesiadka w autobus numer 4104, którym dojedziemy już bezpośrednio na miejsce. Taka podróż zajmie około 2,5 godziny.
 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Innsbrucku można skorzystać z usług wielu wypożyczalni pojazdów. Podróż samochodem zajmie nam około godzinę i 20 minut. Z lotniska w Innsbrucku kierujemy się drogą numer E45 do Jenbach. Następnie zjeżdżamy na drogę 168, którą dojedziemy już prosto do Tux w dolinie Zillertal.

Gdzie można zaparkować samochód w Tux?

Jeśli podróżni zdecydowali się na podróż wypożyczonym samochodem, to z pewnością zastanawiają się, gdzie będą oni mogli go zaparkować. Otóż w Tux nie ma standardowych, wielopoziomowych parkingów. Miasteczko ma tylko jedną ulicę, więc możliwe jest parkowanie przy drodze- o ile znajdziemy wolne miejsce, gdyż nie jest to takie oczywiste. Dodatkowo parkingi są zlokalizowane również w okolicy stoków narciarskich. Turyści muszą jednak pamiętać, że w Tux nie ma parkingów darmowych, więc konieczne jest dokonanie opłaty w aplikacji lub w parkomatach. Jednym z lepszych rozwiązań może jednak okazać się znalezienie hotelu, który zaoferuje nam dostęp do parkingu już w cenie. Wówczas można tam bezpiecznie pozostawić auto na cały okres pobytu, a po mieście bez problemu będziemy poruszać się pieszo.

Co warto zwiedzić w Tux?

Miasteczko Tux z pewnością pod względem wartości poznawczych nie będzie zbyt zachwycającym celem podróży. Jeśli nie doceniamy sobie obcowania z przyrodą, a w zimę- szaleństwa na stokach, wówczas nie będziemy mogli liczyć na zbyt wiele. W Tux istnieje tylko jedna główna ulica i niewielki placyk w centrum. Tam skupione są wszelakie butiki oraz restauracje. Znajdziemy tam także pokaźną bazę noclegową. Niestety, jeśli chodzi o zwiedzanie muzeów i zabytków, to będziemy musieli obejść się przysłowiowym smakiem.

Sankt Pankraz in Zillertal Tyrol, Austria
Sankt Pankraz w Zillertal Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By SSebastian Hamm

Tux jest pięknym i majestatycznym ośrodkiem narciarskim w dolinie Zillertal, jednak poza krajobrazami i nowoczesną infrastrukturą dla narciarzy, nie ma on wiele do zaoferowania. Warto jednak spojrzeć na to z innej perspektywy. Tux jest dobrze skomunikowane z Innsbruckiem, Lichtensetinem oraz z włoskim Bolzano. Można więc szaleć tam na nartach i korzystać z uroków zimy, zaś w wolnej chwili można zdecydować się na jednodniową wycieczkę do innych miast, które z pewnością zaoferują nam znacznie więcej do zwiedzania.

Lake "Schlegeis" seen from top of Mountain Tux / Reservoir with dam in Austria
Jezioro „Schlegeis” widziane ze szczytu Mountain Tux / Reservoir z tamą w Austrii , licencja: shutterstock/By marako85

Narty w Tux – jakie atrakcje czekają na podróżnych?

Atrakcje, jakie czekają na podróżnych w Tux są mocno skorelowane z sezonem, w jakim zdecydujemy się tam podróżować. Latem w Tux robi się mniej gwarnie, a dolina Zillertal oferuje szereg szlaków turystycznych i ścieżek trekkingowych. Obfitują one w możliwość spędzania czasu na łonie natury, podziwiania pięknych krajobrazów oraz trenowania własnej kondycji. Szlaki trekkingowe w Tux są bogate w strome podejścia i wąskie ścieżki. Zaliczane są one do trudnych, więc nie będzie to najlepszy pomysł na spędzenie czasu z pociechami. Zimą zaś można cieszyć się dostępem do terenów narciarskich Rastkogel, Eggalm i otwartego przez cały rok terenu na lodowcu Hintertuxer Gletscher. Dla narciarzy przygotowanych jest ponad 500 kilometrów tras zjazdowych i świetnie rozwinięta infrastruktura wyciągów. Dodatkowo na wspomnianym już lodowcu znajduje się wiele jaskin, które wraz z przewodnikiem można zwiedzać i podziwiać tamtejsze formacje skalne.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych turystów w Tux?

Tux nie różni się niczym pod względem atrakcji dla dzieci od innych ośrodków narciarskich w Austrii. Wiemy już, że latem dzieci tam nie będą miały wielu zajęć. W sezonie zimowym jednak do ich dyspozycji oddane zostają:

 • szkółki narciarskie- tam, pod okiem doświadczonych instruktorów, maluchy mogą przygotować się do szusowania po stokach;
 • szkółki snowboardowe- pozwolą maluchom na zażycie nieco więcej adrenaliny i nauczą ich podstaw jazdy na snowboardzie;
 • lodowisko- to zdecydowanie atrakcja uwielbiana przez dzieci, ale mogą z niej także korzystać dorośli;
 • tory saneczkowe- to również wyjątkowo atrakcja dla maluchów o „mocnych nerwach”;
 • kuligi- organizowane są one regularnie, więc maluchy również mogą wziąć w nich udział.

Jak więc widać gmina i miasteczko Tux przygotowały dla dorosłych i nieco młodszych narciarzy całkiem bogatą ofertę rozrywkową,. Dlatego też na nudę i brak zajęć nikt nie będzie mógł tam narzekać.

Narty w Tux w dolinie Zillertal – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Narty w Tux to pomysł na spędzenie niezapomnianego, zimowego wyjazdu. Nie da się bowiem ukryć, że dolina Zillertal to bogactwo atrakcji, pięknych krajobrazów oraz stoków i terenów narciarskich. Warto jednak odpowiednio zaangażować się w zaplanowanie takiego wyjazdu. Z pewnością na samym początku warto znaleźć i zarezerwować dogodne połączenia lotnicze oraz miejsca noclegowe. To będzie bowiem priorytetem do dalszego planowania. Kolejno trzeba zebrać podstawowe informacje o ośrodku, by wiedzieć, czego można się spodziewać. Dolina Ziller bardzo często jest bowiem nazywana „najaktywniejszą dolinę świata”. Zlokalizowana jest ona w samym sercu Tyrolu, granicząc na południu z Alpami Zillertalskimi i Tyrolem Południowym. Nie da się ukryć, że na narciarzy czeka tam wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Warto wymienić chociażby:

 • ponad 540 kilometrów tras narciarskich podzielonych odpowiednio pod względem poziomu trudności;
 • ponad 180 nowoczesnych i świetnie zorganizowanych wyciągów, które zabierają turystów na wysokość ponad 3250 metrów nad poziomem morza;
 • bogata oferta domków narciarskich i bacówek.

Narty w Tux to spełnienie marzeń każdego miłośnika sportów zimowych i wielbiciela adrenaliny.

Ski trip at Hintertux Glacier with gondolas, ski runs and pistes in Ziilertal Alps. Austria
Wyjazd narciarski na lodowiec Hintertux z gondolami, trasami narciarskimi i stokami w Alpach Ziilertalskich, Austria, licencja: shutterstock/By Nadezda Murmakova

Ceny karnetów w Tux

Ceny karnetów w Tux mogą nie jednego turystę nieco zniechęcić. Niemniej jednak nie zapominajmy, że jest to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych ośrodków narciarskich. Dodamy też, że karnety na stoki w Tux warto kupić online i posiadać je na smartfonie w wersji elektronicznej. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwoli uniknąć długich kolejek przy kasach biletowych. Co do cen, to karnety podzielone są na wersję podstawową oraz wersję rozszerzoną. Podstawowy karnet da nam dostęp do 250 kilometrów tras zjazdowych i kosztuje on 260 euro dla osób dorosłych i 180 euro dla osób, które korzystają z ulgi studenckiej lub seniorskiej. Z kolei karnet na wszystkie stoki i tereny narciarskie w całej dolinie Zillertal to koszt już 390 euro dla osób dorosłych i 310 euro dla osób, które mogą skorzystać z przysługujących ulg i zniżek.

Lato w Tux w dolinie Zillertal – czy warto? Szlaki turystyczne

Latem Tux w dolinie Zillertal nie pustoszeje. Przyjeżdżają tu bowiem turyści, którzy chcą zaangażować się w trekking i piesze wycieczki. Nie da się ukryć, że dolina Zillertal obfituje w malownicze krajobrazy i całą masę pieszych ścieżek, które można przejść. Do najpopularniejszych szlaków turystycznych można zaliczyć:

 • Juns- Junsber- o długości 32 kilometrów;
 • Hintertux- Madseit- o długości 28 kilometrów.

Trasy te są zaliczane do tras trudnych ze względu na strome podejścia oraz zejścia. Nie są one więc odpowiednie dla najmłodszych. Na szlakach trekkingowych można znaleźć wiele miejsc do zorganizowania pikniku i wypoczynku na łonie natury.

View to Tuxertal valley with Tux river and Zillertal alps near village Juns and Hintertux glacier in summer, Tirol Austria Europe
View to Tuxertal valley with Tux river and Zillertal alps near village Juns and Hintertux glacier in summer, Tirol Austria Europe, licencja: shutterstock/By PIXEL to the PEOPLE

TOP3 lokale gastronomiczne w Tux w dolinie Zillertal

Tux ma świetnie przygotowaną bazę gastronomiczną, więc turyści z pewnością nie będą głodni! Do najlepszych restauracji można zaliczyć:

 • BergfieldAM Tux- to restauracja specjalizująca się w lokalnej kuchni;
 • Tux Fernerhaus- to lokal z wyśmienitym grzanym winem i jedzeniem typu street-food;
 • Madseiterhof mit Wirtshaus- to restauracja dość prestiżowa z daniami kuchni regionalnej.

TOP3 najlepsze hotele w Tux w dolinie Zillertal

Baza noclegowa w Tux daje wiele możliwości zakwaterowania. Do TOP3 najlepszych hoteli można zaliczyć:

 1. Hotel Pinzger Tux – to trzygwiazdkowy hotel oddalony jedynie 100 metrów od centrum Tux;
 2. Alpendorf Anno Danzumal – to z kolei obiekt czterogwiazdkowy o wysokim standardzie zakwaterowania. Jest on również oddalony o 100 metrów od centrum Tux;
 3. Hotel Tirolerhof 4 Sterne Superior – to również czterogwiazdkowy obiekt noclegowy oddalony jedynie kilometr od centrum Tux. Oferuje on podwyższony standard zakwaterowania.

Czytaj również:

Narty w Scheffau (SkiWelt) – opis ośrodka, trasy, atrakcje

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Katschberg – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Tux w dolinie Zillertal – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz