Narty w Waidring (Steinplatte)- jak zaplanować wymarzony, zimowy wyjazd do Austrii?

8 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Sezon zimowy zbliża się już do nas wielkimi krokami. Z pewnością większość miłośników sportów zimowych rozpoczęła już przygotowania. Jednak zanim zaczniemy polerować nasze narty i kompletować odzież na stoki, konieczne jest wybranie miejsca, które zagwarantuje nam prawdziwie idealne warunki do spędzenia zimowego wyjazdu. Każdy z nas dobrze wie, że stoki narciarskie w północnych regionach Włoch, Szwajcarii, czy nawet we Francji są co roku wyjątkowo mocno oblegane przez podróżnych. Przyjęło się bowiem, że to właśnie tam mamy idealne warunki ku temu, by bawić się zimową porą na najlepszych stokach. Jednak nie możemy w tym momencie zapomnieć o niewielkim kraju w Środkowej Europie, którym jest Austria. Na przestrzeni lat to właśnie tam powstały najlepsze tereny narciarskie i najbardziej zmodernizowane ośrodki w całej Europie. Jednym z nich jest, chociażby ośrodek w Waidring (Steinplatte), który ma nam wiele do zaoferowania. Jak więc zaplanować tam swój wymarzony, zimowy wyjazd?

Waidring (Steinplatte)- malowniczy ośrodek narciarski przy granicy z Niemcami

Austria na przestrzeni lat poczyniła znaczne postępy, jeśli chodzi o turystykę zimową. Nie da się bowiem ukryć, że władze postanowiły wykorzystać ogromny potencjał, jaki drzemie w ich kraju. Wobec tego można powiedzieć, że z roku na rok tradycyjne i mało znane ośrodki narciarskie w Austrii przechodziły przez szereg ogromnych zmian. Jednym z nich jest chociażby Waidring (Stenplatte), czyli ośrodek i miasteczko, które zlokalizowane jest tuż przy samej granicy z Niemcami. Waidring zamieszkane jest przez nieco ponad 1,8 tysięcy mieszkańców i dopiero od niedawna tak naprawdę zyskało sobie popularność, jako jeden z najlepiej zorganizowanych ośrodków narciarskich w całej Austrii. Co więcej, Waidring zyskało sobie miano kolebki alpejskiego sportu.

Ski resort at the alps
ośrodek narciarski, widok zimowy, licencja: shutterstock/By Mmoreimages

Co to oznacza w praktyce? Otóż fakt, że nie jest to jedynie miejsce czysto turystyczne, gdyż na tamtejszych stokach trenują także i prawdziwi profesjonaliści. Znajdziemy tam nie tylko nartostrady, ale także i snow-skate parki, gdzie nawet olimpijczycy trenują jazdę na desce. Mimo wszystko, w Waidring (Steinplatte) znajdziemy wszystko, co może być nam tylko potrzebne do tego, by spędzić niezapomniany wyjazd zimowy. Dostępne są tam stoki narciarskie dla początkujących i zaawansowanych, a także świetnie przygotowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Nie zabraknie tam również miejsc, w których możemy się po prostu zrelaksować i wypocząć. Właśnie z tego powodu, do Waidring (Steinplatte) zjeżdżają obecnie nie tylko sportowcy, ale także i całe rodziny z dziećmi oraz grupy przyjaciół, którzy po prostu liczą na niezapomnianą zabawę i możliwości skorzystania z najnowocześniejszych nartostrad w Austrii i prawdopodobnie w całej Europie!

Jak dojechać do Waidring (Steinplatte)?

Każdy z nas, kto kiedykolwiek podróżował do Austrii, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że lotniska zlokalizowane są jedynie w największych ośrodkach miejskich. W praktyce więc oznacza to, że niestety, ale nie spotkamy się z nimi praktycznie w żadnym ośrodku narciarskim. Wobec tego wielu turystów, którzy podjęli już decyzję odnośnie do tego, by wybrać się do Waidring, może się zastanawiać, w jaki sposób rzeczywiście mogą się oni dostać na miejsce?

Otóż konieczne będzie znalezienie lotniska, które znajduje się maksymalnie blisko ośrodka narciarskiego, a jest nim nic innego jak tylko lotnisko w Salzburgu. Oddalone jest ono od Waidring o jedynie 59 kilometrów, więc z pewnością nie jest to zbyt odległy dystans do pokonania. Warto jednak wiedzieć, że loty do Salzburga nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością- nie jest to najpopularniejszy kierunek turystyczny. Co za tym idzie, turyści będą musieli dopasować swoje plany podróży do rozkładu lotów. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że loty do Salzburga z naszego kraju są możliwe jedynie z poniższych lotnisk:

 • Warszawa-Modlin oraz Warszawa-Okęcie;
 • Kraków- Balice;
 • Katowice-Pyrzowice.

Warto również wiedzieć, że ich cena może być dość wysoka, szczególnie jeśli zdecydujemy się na oferty typu „last-minute”. Turyści powinni więc zdecydować się na zarezerwowanie lotów dla siebie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak dojechać do Waidring (Steinplatte) z lotniska w Salzburgu?

Lotnisko w Salzburgu- jak zostało to już wspomniane- znajduje się jedynie 59 kilometrów od ośrodka narciarskiego w Waidring (Steinplatte). Z pewnością nie jest to jeden z największych dystansów, jaki turyści będą mieć do pokonania. Mogą się więc oni zdecydować na następujące opcje dojazdu:

 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Salzburgu bez problemu możemy zdecydować się na wynajęcie samochodu. Wówczas cała podróż zajmie nam nie więcej niż około 50 minut. Z lotniska w Salzburgu wystarczy kierować się drogą numer A1, aż do granicy z Niemcami. Następnie droga oznaczona numerem 21 poprowadzi nas ponownie do granicy z Austrią, aż do miejscowości Bariau. Tam z kolei musimy zjechać na drogę lokalną oznaczona numerem 178, która doprowadzi nas już bezpośrednio do Waidring (Steinplate).
 • komunikacja miejska- to zdecydowanie dłuższa opcja podróżowania, niemniej jednak również za jej pomocą dojedziemy do naszego celu. Z lotniska w Salzburgu- najlepiej przy pomocy taksówki- koniecznie musimy dostać się na dworzec główny w Salzburgu. Następnie wybieramy pociąg RJX do Bregenz Banhof i wysiadamy w miejscowości Worgl. Następnie wybieramy autobus oznaczony jako S8 i wysiadamy w miejscowości Fieberbrunn. Tam z kolei czeka nas ostatnia przesiadka w autobus numer 8302, którym dojedziemy już bezpośrednio na miejsce.

Gdzie można zaparkować samochód w Waidring (Steinplatte)?

Turyści, którzy zdecydowali się na to, by dojechać do Waidring (Steinplatte) samochodem, z całą pewnością będą również poszukiwali dogodnych miejsca parkingowych. Niestety, trzeba sobie już na początku powiedzieć, że absolutnie wszystkie miejsca parkingowe w miasteczku są płatne. Największy parking, przeznaczony do parkowania długoterminowego, znajduje się przed samym wjazdem do ośrodka narciarskiego. Mniejsze i krótkoterminowe parkingi są zlokalizowane przy drodze głównej, a także bezpośrednio przy kasach biletowych na stokach narciarskich. Te parkingi również są płatne, o czym z pewnością warto pamiętać. Jeśli jednak podróżni chcą nieco więcej zaoszczędzić, wówczas rozwiązaniem dla nich może być znalezienie hotelu, który dostęp do parkingu oferuje już w cenie.

Beautiful alpine summer view with the famous Loferer Steinberge mountains in the background near the Steinplatte summit, Waidring, Tyrol, Austria
Piękny alpejski letni widok ze słynnymi górami Loferer Steinberge w tle w pobliżu szczytu Steinplatte, Waidring, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Co można i co warto zwiedzić w Waidring (Steinplatte)?

Większość ośrodków narciarskich w Austrii jest zorganizowana tak, by narciarze mogli tam korzystać z szeregu udogodnień. Oczywiście podobnie został zorganizowany ośrodek w Waidring (Steinplatte), choć nie można zaprzeczyć temu, że znajdziemy tam kilka, ciekawych miejsc, które z pewnością warto będzie odwiedzić. Tak więc co można i co warto zwiedzić w Waidring (Steinplatte)? Otoż:

Triassic Park

Jeśli mamy ochotę na bliższe spotkanie z dinozaurami i mamy ochotę się o nich dowiedzieć nieco więcej, to park dinozaurów- Tirassic Park w miasteczku Waidring będzie dla nas świetnym rozwiązaniem. Jest to również jedna z większych atrakcji dla maluchów.

Griesbachklamm

Jeśli z kolei kochamy piesze wędrówki i nie boimy się stawić czoła własnym lękom, to wycieczka po drewnianym, wiszącym moście Griesbachklamm będzie dla nas świetną atrakcją. Ten mostek zwieszony jest pomiędzy dwoma skałami nad rwącym potokiem, a przejście nim z pewnością wymaga stalowych nerwów.

Pillersee

Jeśli kochamy piękne krajobrazy, to wycieczka nad jezioro Pillersee również będzie dla nas jedną z lepszych atrakcji. Jezioro to znajduje się jedynie kilka kilometrów od Waidring i oferuje prawdziwie idylliczne krajobrazy. Można tam wypocząć i napawać się maksymalnie czystym, górskim powietrzem.

View at the Pillersee lake with St.Ulrich village in the late, Austria
Widok na jezioro Pillersee z wioską St.Ulrich pod koniec, Austria , licencja: shutterstock/By Mmilosk50

Platforma widokowa Steinplatte

To również atrakcja dla osób o mocnych nerwach. Platforma widokowa Steinplatte jest zlokalizowana na szczycie skalnego urwiska i jest ona wykonana w całości ze szkła. Stojąc na niej, można odnieść wrażenie, że jesteśmy „zawieszeni” w powietrzu. Takiej atrakcji z pewnością nie możemy przegapić.

Warto również pamiętać, że Waidring (Steinplatte) ma dogodne połączenia z Salzburgiem, a także Monachium po stronie niemieckiej. Jeśli więc będziemy mieć dłuższą chwilę i będziemy mieć ochotę na to, by wybrać się do muzeów, to miasta te również nas do siebie zapraszają!

View from top of Steinplatte in the Alps
Widok ze szczytu Steinplatte w Alpach, licencja: shutterstock/By ChrisNoe

Jakie atrakcje czekają w Waidring (Steinplatte) na turystów?

Waidring to urocza miejscowość położna na wysokości 778 metrów nad poziomem morza. Na przestrzeni lat stała się ona prawdziwą kolebką alpejskiego sportu, więc atrakcji z pewnością nam tam nie zabraknie. Szczególną uwagę przykuwa tam „Biatron” czyli ogromna konstrukcja w kształcie śnieżnej kuli, która powstała na Mistrzostwa Świata w biathlonie, które odbyły się tutaj w 2005 roku. W całej dolinie Pillerseetal czeka na nas ponad tysiąc kilometrów nartostrad i tras do narciarstwa biegowego. Można więc śmiało powiedzieć, że miłośnicy sportów zimowych z pewnością nie będą się tam nudzić. Nie zapominajmy także o nowoczesnych wyciągach oraz bogatej bazie SPA, oraz Wellness. Narciarze więc znajdą miejsca ku temu, by wyszaleć się na stokach, a następnie zrelaksować w jednym z ośrodków SPA. Co więcej, dla gości na specjalne życzenie organizowane są również zawody w biathlonie, podczas których można wygrać atrakcyjne nagrody!

Jakie atrakcje czekają w Waidring (Steinplatte) na najmłodszych gości?

Jeśli wybieramy się do Waidring z całą rodziną, to możemy być spokojni o to, że nasze pociechy również nie będą się tam nudzić. Przygotowana została bowiem dla nich bogata oferta szkółek narciarskich, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów, mogą oni szkolić swoje umiejętności jazdy na nartach. Nie zapominajmy również o obecności snow-skate parków, a także o parku dinozaurów. Dzieci mogą również korzystać tam z torów saneczkowych oraz lodowiska. Nic więc dziwnego, że Waidring jest tak chętnie odwiedzanym ośrodkiem narciarskim przez całe rodziny. Każdy bowiem znajdzie tam „coś” dla siebie.

Narty w Waidring (Steinplatte) – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu do Waidring (Steinplatte)- nawet z pociechami- nie będzie dla nas ogromnym wyzwaniem. Wspomniane już zostało o rezerwacji biletów lotniczych, a także podane zostały szczegółowe wskazówki dojazdu do celu. Pamiętajmy również o tym, że musimy zadbać o miejsca noclegowe- lepiej zarezerwować je wcześniej, gdyż w sezonie letnim znikają one w wyjątkowo szybki sposób. Dodatkowo warto się nieco przygotować do wizyty w Waidring (Steinplatte) od strony czysto teoretycznej. Warto wiedzieć, że w ośrodku tym, czeka na nas:

 • bogata oferta domków narciarskich- dostępne są one za dodatkową opłatą;
 • ponad tysiąc kilometrów nartostrad w całej dolinie Pillerseetal, które zostały odpowiednio podzielone pod względem poziomu trudności;
 • wypożyczalnie sprzętu i odzieży do sportów zimowych również dostępne są na miejscu;
 • bogata infrastruktura wyciągów obejmuje zarówno wieloosobowe, rodzinne gondole, ale także i wyciągi orczykowe oraz krzesełkowe.

Pamiętajmy, że do skorzystania z nartostrad oraz wyciągów uprawnia nas karnet, czyli skipass, który najlepiej będzie zakupić online, by uniknąć kolejek tuż przy stokach.

Beautiful alpine winter view at the famous Steinplatte-Waidring-Tyrol-Austria
Piękny alpejski zimowy widok na słynny Steinplatte-Waidring-Tyrol-Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Ceny karnetów w Waidring (Steinplatte)

Jeśli wybieram się do Waidring (Steinplatte) wówczas nie możemy zapomnieć o zakupie odpowiednich karnetów na stoki. Na całej dolinie Pillerseetal obowiązuje jeden karnet. Osoby dorosłe będą musiały zapłacić za niego około 280 euro. Z kolei dzieci i osoby uprawnione do skorzystania z szeregu zniżek, będą mogły ten karnet nabyć za jedynie 180 euro. Daje on dostęp do wszystkich nartostrad, tras do skialpinizmu, a także do mnóstwo wyciągów w Waidring, a także w pozostałych wioskach, wchodzących w skład doliny Pillerseetal.

Lato w Waidring (Steinplatte) – czy warto? Szlaki turystyczne

W sezonie letnim Waidring dalej jest dość atrakcyjnym miejscem dla turystów. Szczególnie cieszy się on popularnością wśród trekkerów i miłośników górskich, pieszych wycieczek. Znajdziemy tam wiele szlaków turystycznych, obfitujących w niezapomniane widoki. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • Waidring- Griesbackchklam- Angerlalm- to dość prosty szlak turystyczny o długości 33 kilometrów;
 • Waidring- Naar Wemeteigenalm- to nieco trudniejszy szlak turystyczny o dużych różnicach wysokości. Jego długość to 14 kilometrów.

Niektóre szlaki są również odpowiednie dla dzieci, więc można się na taki spacer wybrać w towarzystwie naszych pociech.

Beautiful alpine summer view near Waidring, Tyrol, Austria
Piękny alpejski letni widok w pobliżu Waidring, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Najlepsze restauracje w Waidring (Steinplatte) – gdzie warto wybrać się na lunch?

Jeśli marzymy o tym, by spróbować lokalnej kuchni, wówczas w Waidring będziemy mieć ku temu wiele możliwości. Warto zatrzymać się na lunch w następujących restauracjach:

 • Cafe Restaurant Schneidermann Waidring- to lokal jednakowo ze smakowitą kawą, ale także najlepszymi daniami lokalnej kuchni;
 • Gasthof Strub- to tradycyjna restauracja z austriacką kuchnią i smakołykami;
 • Pizzeria in Waidring- to lokal dla miłośników dań typu fast-food w wydaniu austriackim.

TOP3 najlepsze hotele w Waidring (Steinplatte) – w których z nich warto nocować?

Baza noclegowa w Waidring (Steinplatte) również jest dość dobrze rozwinięta. Do absolutnego TOP3 noclegów w Waidring możemy zaliczyć:

 1. KUHOTEL by Rilano – to czterogwiazdkowy i luksusowy hotel oddalony od centrum ośrodka o jedynie 700 metrów;
 2. Hotel Sendlhof – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy w Waidring. Gwarantuje on dostęp do krytego basenu, a także do prywatnego parkingu dla gości. Od centrum ośrodka dzieli go jedynie 300 metrów;
 3. Waidringer Hof 4 Sterne Superior – to luksusowy i również czterogwiazdkowy obiekt noclegowy. Oferuje on dostęp do SPA i basenu. Oddalony jest on od centrum ośrodka o jedynie 200 metrów.

Czytaj również:

Narty w Kitzbühel – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Saalbach – idealnym miejscu na pierwszy, zimowy wyjazd

Poprzedni

Narty w Hochfügen-Hochzillertal w dolinie Zillertal – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Gerlos – kameralnym ośrodku w austriackim Tyrolu

Następny

Dodaj komentarz