Narty w Westendorf (SkiWelt) – jak zaplanować zimowy wyjazd?

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , , , ,

Nie da się ukryć, że już za kilka miesięcy, sezon narciarski będzie w pełni rozwinięty. Tak naprawdę, większość narciarzy już teraz planuje swoje zimowy wyjazdy i poszukuje odpowiednich miejsc. Tajemnicą jednak nie jest, że z roku na rok wszystko staje się o wiele trudniejsze. Doświadczeni narciarze z całą pewnością mają już za sobą wiele przejechanych szlaków narciarskich oraz zaliczonych stoków. Wobec tego tak naprawdę już same poszukiwania pochłaniają narciarzom ogromną ilość czasu.

Niemniej jednak warto do planowania podejść z należytym rozsądkiem, gdyż to właśnie od wyboru odpowiedniego miejsca w dużej mierze zależy to, czy narciarze rzeczywiście będą mogli cieszyć się swoim wyjazdem. Jeśli więc stoki w niemieckich Alpach są już im dobrze znane, to warto zwrócić się w kierunku Austrii. To właśnie tam znajduje się najnowocześniejszy i jednocześnie największy w Europie teren narciarski- SkiWelt. W jego skład wchodzi aż dziewięć miejscowości, a jedną z nich jest miasteczko-ośrodek narciarski Westendorf. Przed wielu z turystów jest ono uważane za najlepsze miejsce na zimowy wyjazd. Jednak jak zaplanować tam swój pobyt?

Westendorf SkiWelt – co warto wiedzieć o ośrodku przed wyjazdem?

Wstendorf- zanim utworzone zostały tereny narciarskie SkiWelt- tak naprawdę był niewielką, typowo alpejską wioską. Niemniej jednak z roku na rok zainteresowanie nią drastycznie rosło. Choć do najbliższego stoku jest w dalszym ciągu około 20 kilometrów, to jednak Westendorf przez wielu narciarzy uważane jest za najlepszą bazę wypadową, do całego kompleksu SkiWelt. W Westendorf na stałe mieszka nieco ponad 3 tysiące mieszkańców, jednak sezon zimowy sprowadza do tego miasteczka ogromne ożywienie. Narciarze korzystają nie tylko z uroków alpejskiego krajobrazu, ale także i ze świetnie przygotowanej bazy noclegowej oraz gastronomicznej. Westendorf zachwyca także typową, alpejską architekturą oraz inspirującymi miejscami, w których można obcować z przyrodą. Z pewnością wyjazd na narty do Westendorf jest świetnym pomysłem na spędzenie zimowego wyjazdu i korzystanie z udogodnień całego terenu narciarskiego SkiWelt.

Portrait of teenage friends on skiing holiday, Tirol, Austria, Europe
Portrait of teenage friends on skiing holiday, Tirol, Austria, Europe, licencja: shutterstock/By Altrendo Images

Jak dojechać do Westendorf?

Kwestia dojazdu do Westendorf z całą pewnością może być niezwykle nurtująca dla wielu turystów. Okazuje się, że ani miasteczko, ani cały kompleks narciarski SkiWelt nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy. Wobec tego turyści muszą znaleźć najbliższe lotniska, a także zadbać o to, by można z nich było wygodnie dostać się do Westendorf. Wobec tego, które porty lotnicze znajdują się najbliżej samego Westendorf, a także które zapewniają dogodne połączone do terenów narciarskich SkiWelt? Otóż w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na stolicę regionu Bawaria w Niemczech, czyli na Monachium, zaś drugą z możliwości są loty do największego miasta regionu Tyrol w Austrii, czyli do Innsbrucka. Jak więc w tych lotnisk będzie można dostać się od Westendorf?

Jak dostać się z Monachium do Westendorf?

Jeśli podróżni wybrali lotnisko w Monachium, to do pokonania będą oni mieli około 119 kilometrów. Warto jednak wiedzieć, że loty do Monachium możliwe są praktycznie z każdego miasta w naszym kraju- które obsługiwane jest oczywiście przez port lotniczy. Dodatkowo takie loty odbywają się z dość dużą częstotliwością i oferują dość przystępne ceny. Oczywiście loty warto sobie zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, co daje szanse na jeszcze niższe ceny biletów. Jak jednak można dojechać z Monachium do Westendorf? Otóż można skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- Monachium ma dość dogodne połączenie komunikacyjne z Westendorf. Oczywiście turyści powinni przygotować się na to, że podróż ta zajmie im co najmniej 2 godziny i około 20 minut. Dodatkowo będą oni musieli uwzględnić również czas potrzebny na przesiadki. Z lotniska w Monachium muszą oni w pierwszej kolejności dostać się na główny dworzec w mieście- w tym celu najlepiej i najszybciej będzie skorzystać z taksówki. Następnie muszą oni wybrać pociąg odjeżdżający na dworzec główny do Wenecji we Włoszech, jednak docelowym przystankiem będzie miejscowość Worgl. Następnie wystarczy wybrać autobus oznaczony jako S8, który odjeżdża już bezpośrednio do stacji w Westendorf.
 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Monachium funkcjonuje wiele wypożyczalni pojazdów, więc turyści śmiało mogą z nich skorzystać. Podróż samochodem do Westendorf będzie nieco krótsza i powinna zająć mniej więcej 2 godziny. Z lotniska w Monachium należy kierować się autostradą numer 8 w kierunku południowym. Następnie na wysokości miejscowości Brannenburg należy zjechać w drogę oznaczoną numerem 93. Dojedziemy w ten sposób do Worgl, gdzie należy skręcić w drogę 170, by dojechać już bezpośrednio do Westendorf.

Jak dojechać do Westendorf z Innsbrucka?

Lotnisko w Innsbrucku również znajduje się w miarę blisko miejsca docelowego- Westendorf. Jeśli turyści zdecydują się na loty do Innsbrucka, wówczas do pokonania będą oni mieli jedynie około 77 kilometrów. Warto jednak pamiętać, że loty do Innsbrucka są nieco droższe i nie odbywają się z tak dużą częstotliwością. Połączenia na tej trasie są obsługiwane z lotnisk:

 • w Warszawie- lotnisko Warszawa-Modli, lotnisko Warszawa-Okęcie;
 • lotnisko Kraków-Balice;
 • w Katowicach- lotnisko Katowice- Pyrzowice.

Warto pamiętać więc o tym, by zarezerwować sobie loty z odpowiednim wyprzedzeniem, co może nam pomóc w uzyskaniu jak najlepszych cen biletów. Niemniej jednak jak można dostać się z Innsbrucka do Westendorf? Otóż podobnie jak w poprzednim przypadku, można skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- cała podróż zajmie turystom mniej więcej 1 godzinę i 20 minut. Trzeba się dostać na dworzec główny w Innsbrucku- można skorzystać z taksówki, a następnie wybrać autobus oznaczony jako REX2. Dojedziemy nim do miejscowości Worgl, gdzie należy się przesiąść w autobus 4051, który dowiezie nas prosto do Westendorf.
 • wypożyczonego samochodu- również na lotnisku w Innsbrucku można znaleźć wiele wypożyczalni samochodów, z których podróżni mogą skorzystać. Dzięki temu ich podróż skróci się do około godziny. W pierwszej kolejności muszą oni z lotniska skierować się na drogę oznaczoną jako A12. Dojadą oni tym samym do miejscowości Worgl. Następnie wystarczy zjechać na drogę oznaczoną jako 170, którą można dojechać bezpośrednio do miejscowości Westendorf.

Gdzie można zaparkować w miejscowości Westendorf?

Jeśli podróżni zdecydowali się na to, by dojechać do miejscowości Westendorf wypożyczonym samochodem, to z pewnością zainteresują się oni tym, jak wygląda sama kwestia parkingów. Otóż należy przygotować się przede wszystkim na to, że parkingi w miejscowości są oczywiście płatne. Znajdują się one głównie w pobliżu stoków narciarskich, a także darmowe parkingi można znaleźć przy lokalach gastronomicznych oraz przy punktach usługowych. Niemniej, jednak jeśli turystom zależy na tym, by uniknąć dodatkowych opłat, mogą oni zdecydować się na znalezienie hotelu, który taki parking oferuje już w cenie.

Co można zwiedzić w ośrodku narciarskim Westendorf?

Westendorf to przede wszystkim miasteczko, które zostało całkowicie opanowane przez narciarzy. To oni tak naprawdę królują na stokach i trasach zjazdowych. Niemniej jednak może znaleźć się także i taka grupa turystów, która do Westendorf przyjedzie z nadzieją na zwiedzanie. Niestety, mogą się oni bardzo w tej kwestii rozczarować. W miasteczku niestety nie ma wielu zabytków, a także muzeów. Jest to bowiem ośrodek nastawiony głównie na turystykę zimową. Warto jednak potraktować Westendorf jako świetną bazę wypadową do innych miejscowości. Około 30 kilometrów na północ znajduje się bowiem miejscowość Kufstein, która oferuje znacznie więcej atrakcji dla turystów, którzy planują zwiedzanie i napawanie się perełkami architektury.

Young boy on swing in the natural park of Alps mountains, Austria
Young boy on swing in the natural park of Alps mountains, Austria, licencja: shutterstock/By ELEPHOTOS

Jakie atrakcje czekają na turystów w Westendorf?

Nie da się ukryć, że atrakcji w Westendorf dla turystów nie zabraknie. Jednak wiele w tym momencie zależy od tego, w którą porę roku zdecydują się oni miasteczko odwiedzić. Jeśli wybiorą się oni do Westendorf w sezonie letnim lub wiosennym, to największą atrakcję mogą stanowić ścieżki rowerowe i trekkingowe. Dają one możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów, a także odkrywania inspirujących miejsc.

Warto jednak pamiętać, że jeśli wybieramy się do Westendorf z dziećmi, to ścieżki trekkingowe nie są dla nich przeznaczone. Szlaki są dość długie i trudne, więc najmłodsi mogą sobie z nimi nie poradzić. W przypadku sezonu zimowego, atrakcji jest oczywiście o wiele więcej. Wynika to z faktu, że cały teren SkiWelt otwiera się na narciarzy. Wobec tego do dyspozycji mają tam oni ponad 288 kilometrów tras zjazdowych oraz ponad 81 nowoczesnych wyciągów. Dodatkowo na terenie SkiWelt, także w Westendorf organizowane są nocne szusowania po stokach oczywiście w obecności doświadczonych przewodników. Narciarze mogą również korzystać z wielu udogodnień bazy gastronomicznej i noclegowej. Z pewnością więc na bark atrakcji nie będą oni mogli narzekać.

High up with cable car at Westendorf, Brixental, Tyrol, Austria
High up with cable car at Westendorf, Brixental, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By ELEPHOTOS

Jakie atrakcje czekają w Westendorf na najmłodszych podróżnych?

W sezonie letnim- niestety- dzieci nie mają zbyt wielu atrakcji, które czekają na nich w Westendorf. Całkowicie inaczej wygląda jednak sytuacja w sezonie letnim. Wówczas do ich dyspozycji zostają oddane tory saneczkowe, lodowiska, a także wiele szkółek narciarskich, w których to najmłodsi mogą doskonalić swoje umiejętności. Nie da się również ukryć, że ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się również wszelakie snowparki. To właśnie tam mogą oni korzystać z możliwości nauki jazdy na snowboardzie oraz nartach. Z pewnością w sezonie zimowym w Westendorf dzieci nie będą się nudzić.

Narty w Westendorf – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Jeśli zapadła już decyzja o tym, że wybieramy się na narty do Westendorf, to trzeba ten wyjazd jeszcze odpowiednio zaplanować. W pierwszej kolejności koniecznie musimy zająć się:

 • zarezerwowaniem sobie biletów lotniczych i zaplanowaniem całej trasy dojazdów do miejsca docelowego;
 • sprawdzeniem cen karnetów i wejściówek na stoki oraz ewentualnym zakupie ich online;
 • zarezerwowaniem sobie miejsc w hotelu- warto to zrobić odpowiednio wcześnie, gdyż w sezonie zimowym obiekty noclegowe są wyjątkowo mocno obłożone.

Dodatkowo podróżni muszą pamiętać o tym, że mają do dyspozycji 288 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Dla początkujących przygotowane są trasy oznaczone kolorem zielonym i niebieskim. Średniozaawansowani narciarze mogą zaś korzystać z tras oznaczonych kolorem czerwonym. Z kolei najbardziej doświadczeni mogą korzystać z tras oznaczonych kolorem czarnym, których łączna długość wynosi około 16 kilometrów. Do dyspozycji pozostają wyciągi- zarówno gondole, jak i tradycyjne orczyki czy też wyciągi krzesełkowe. Najdłuższa trasa zjazdowa wynosi 7 kilometrów i prowadzi ona aż do miejscowości Worgl.

Ceny karnetów w Westendorf

Nie da się ukryć, że z uwagi na nowoczesność terenów narciarskich SkiWelt, ceny karnetów nie należą do najbardziej przystępnych. Niemniej jednak biorąc pod uwagę szereg udogodnień, z których turyści mogą korzystać, takie ceny nie powinny być zaskoczeniem. Narciarze muszą się jednak przygotować na to, że zapłacą od 120 do nawet 240 euro. Z kolej dzieci mogą korzystać z karnetów ulgowych, które kosztują od 80 do 180 euro. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość zakupu karnetu na 6 dni, czy też karnetów rodzinnych, które w finalnym rozrachunku będą o wiele bardziej ekonomiczne.

Walking trough snow covered pine trees high in the mountains of Westendorf (Tirol, Austria), on a small ski slope in the Alps.
Walking trough snow covered pine trees high in the mountains of Westendorf (Tirol, Austria), on a small ski slope in the Alps., licencja: shutterstock/By JustinGr

Lato w Westendorf – czy warto? Szlaki turystyczne

Lato w Westendorf obfituje przede wszystkim w turystów, którzy interesują się trekkingiem. W miejscowości istnieje bowiem szereg ścieżek i szlaków turystycznych, które dają możliwość nie tylko podziwiania niesamowitych widoków, ale także obcowania z przyrodą. Szlaki turystyczne podzielone są na średnie i trudne, a to oznacza, że nie ma ścieżek krótkich i łatwych. Największy i najdłuższy szlak turystyczny prowadzi do miejscowości Worgl i wynosi około 32 kilometry. Obfituje on jednocześnie w dość strome podejścia i zejścia, więc warto się do jego przejścia odpowiednio przygotować.

TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w Westendorf

Nie da się ukryć, że baza noclegowa w Westendorf została świetnie przygotowana nawet na największy napływ turystów. Znajdą oni tam możliwość zakwaterowania w pensjonatach, luksusowych obiektach noclegowych oraz motelach. Warto jednak zapoznać się z ofertą TOP3 najbardziej prestiżowych obiektów noclegowych w Westendorf. Należą do nich:

 1. Chalet 149 by ALPS RESORTS – jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, we wnętrzu którego turyści mogą cieszyć się dostępem do basenu. Jest on oddalony o 600 metrów od centrum Westendorf.
 2. Apartment Kurz – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt w Westendorf, który gwarantuje wyjątkowo wysoki standard zakwaterowania oraz szereg udogodnień.
 3. Hotel Jakobwirt – to również czterogwiazdkowy obiekt noclegowy oddalony jedynie o 100 metrów od centrum.

Gdzie można dobrze zjeść w Westendorf?

Jeśli turyści szukają idealnego miejsca na lunch w Westendorf, wówczas mogą się oni zainteresować następującymi obiektami gastronomicznymi:

 • Mund.Art- jest to jedna z bardziej ekskluzywnych restauracji w Westendorf. Oferuje ona specjały kuchni austriackiej oraz wyśmienite grzane wino.
 • DIE XXL Muhle Westendorf- jest to najczęściej polecany lokal gastronomiczny w Westendorf. Specjalizuje się on w kuchni regionalnej, a dodatkowo goście mogą tam cieszyć się wyjątkowo przystępnymi cenami. Lokal posiada osobne menu dla wegan i wegetarian.
 • Cafe Pub Friends- to z kolei obiekt gastronomiczny oferujący mieszankę kuchni austriackiej oraz kuchni włoskiej. Jest to idealne miejsce na wieczorne piwo w gronie znajomych. Lokal ten oferuje również przystępne ceny.

Czytaj również:

Narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental- wyjazd w austriackie Alpy

Narty w Bad Häring (SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental)- jak zaplanować wyjazd?

Poprzedni

Narty w Kufstein – co warto wiedzieć i jak przygotować się do wyjazdu?

Narty w Westendorf (SkiWelt) – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz