Narty w Wörgl (SkiWelt)- wyjazd w austriackie Alpy

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , , ,

Zwykle turystyka i podróże kojarzą głównie z sezonem letnim. Większość z nas czeka z niecierpliwością na okres wakacji, by móc wybrać idealne miejsce do wygrzewania się na plaży i korzystania z możliwości kąpieli w morskiej wodzie. Nie zapominajmy jednak o tym, że istnieje dość spore grono turystów, którzy z niecierpliwością wyczekują sezonu zimowego. Chcą oni bowiem maksymalnie wykorzystać te chłodniejsze miesiące w roku, by szkolić swoją technikę jazdy na nartach lub snowboardzie. Niemniej jednak, choć w Europie terenów narciarskich nie brakuje, to jednak z roku na rok ich lista coraz bardziej się zawęża. Głównie wynika to z faktu, że narciarze zwiedzają coraz to większą ilość stoków, a więc stale muszą poszukiwać miejsca, które będzie ich wstanie czymś nowym zaskoczyć i co najważniejsze, zagwarantować także wyjątkowe warunki do szusowania po stokach. Wobec tego warto zwrócić się w stronę austriackich Alp. To właśnie w nich znajduje się największy teren narciarski w Europie, czyli SkiWelt. Choć należy do niego dziewięć miejscowości, turyści powinni głównie zwrócić uwagę na miasto Wörgl, które gwarantuje narciarzom wszystko to, co niezbędne. Jak więc zaplanować tam zimowy wyjazd?

Wörgl SkiWelt- co warto wiedzieć o tym ośrodku narciarskim?

Wörgl to miasto zlokalizowane jedynie 20 kilometrów od granicy z niemieckim stanem Bawaria. Tak naprawdę, miasto to zyskało sobie sławę w momencie, kiedy na jego i okolicznych terenach został utworzony teren narciarski SkiWelt. Jest to jeden z najnowocześniejszych i największych terenów narciarskich w całej Europie. SkiWelt wielokrotnie wygrywało w wielu rankingach i doceniane było ze względu na nowoczesną infrastrukturę oraz świetne warunki dla miłośników sportów zimowych. Samo miasto Wörgl jest jednym z największych, gdyż zamieszkuje je prawie 14 tysięcy mieszkańców. W Wörgl znajduje się wiele atrakcji turystycznych, z których można korzystać zarówno w sezonie zimowym, jak i w sezonie letnim. Cała zabudowa miasta nawiązuje do tradycyjnej, tyrolskiej architektury, co sprawia, że panuje w nim niesamowita atmosfera. Narciarzy i podróżnych zachęca także świetnie rozbudowana baza gastronomiczna i noclegowa, a także bliskość najlepszych stoków oraz wyciągów narciarskich. Wszystko to sprawia, że zimowy wyjazd do Wörgl może być świetną przygodą i co najważniejsze także i niezapomnianym doświadczeniem.

Jak dojechać do Wörgl?

Turyści muszą wiedzieć, że samo miasto Wörgl, podobnie jak i cały ośrodek narciarski SkiWelt nie są obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Wobec tego turyści z pewnością mogą się zastanawiać, w jaki sposób rzeczywiście można dostać się do miasteczka? Otóż wspomniane zostało, że Wörgl znajduje się jedynie 20 kilometrów od granicy z Niemcami, a dokładniej z niemiecką Bawarią. Wobec tego jedną z możliwości dostania się do miasta jest przylot do Monachium, zaś drugą jest przylot do największego miasta kraju związkowego Tyrol w Austrii- Innsbrucku. Oba te miasta mają dość dogodne połączenia komunikacyjne i drogowe z miastem Wörgl, więc podróż z pewnością nie będzie zbyt wymagająca.

Jak dojechać z Monachium do Wörgl?

Jeśli turyści planują przyjechać w pierwszej kolejności do Monachium, to powinni oni wiedzieć, że do pokonania będą mieli jedynie 109 kilometrów. Dodatkowo muszą oni pamiętać o tym, że loty do Monachium odbywają się z dość dużą częstotliwością i obsługiwane są praktycznie z każdego miasta w Polsce z dostępem do lotniska. Choć bilety lotnicze na tej trasie zwykle nie są tak drogie, to jednak im wcześnie turyści zarezerwują przeloty, tym cena może być niższa. By dojechać do Wörgl z Monachium, można skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- cała podróż środkami transportu publicznego zajmie nie więcej niż godzinę i około 10 minut. Niemniej jednak w pierwszej kolejności podróżni muszą dostać się na dworzec główny do Monachium- przy pomocy autobusu lub taksówki. Następnie muszą oni wybrać pociąg EC w kierunku włoskiej Werony. Zatrzymuje się on na dworcu głównym w Wörgl, które jest naszym miastem docelowym.
 • wypożyczonego samochodu- lotnisko w Monachium oferuje możliwość skorzystania z wypożyczalni pojazdów, więc turyści mogą się na to rozwiązanie zdecydować. Paradoksalnie jednak, choć podróż własnym autem będzie o wiele bardziej komfortowa, to będzie ona jednocześnie nieco dłuższa. Do przejechania będzie 109 kilometrów, co może zająć turystom około godziny i 30 minut. Z Monachium należy się kierować drogą numer 8 na południe, aż do miejscowości Brannenburg. Następnie trzeba zjechać na drogę numer 93, którą dojedziemy bezpośrednio do Wörgl.

Jak dojechać z Innsbrucka do Wörgl?

Kolejną możliwością dostania się do miasta Wörgl jest podróż z Innsbrucka. Niemniej jednak podróżni muszą pamiętać, że loty na tej trasie nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością i co więcej, są one również dość drogie. Do Innsbrucka można dostać się jedynie z lotniska w Gdańsku, Warszawie oraz Katowicach. Turyści powinni pamiętać, że w tym wypadku to oni muszą dopasować swoje plany do rozkładu lotów. Warto więc zarezerwować bilety odpowiednio wcześnie, gdyż będzie to gwarancją wyjątkowo niskich cen. Do Wörgl z Innsbrucka jest jedynie 61 kilometrów. Można się tam dostać przy pomocy:

 • komunikacji miejskiej – w tym wypadku sama podróż zajmie jedynie 45 minut. W pierwszej kolejności podróżni muszą dostać się na dworzec główny w Innsbrucku. Następnie muszą oni wybrać pociąg oznaczony jako EC, który docelowo zmierza do Monachium. Zatrzymuje się on jednak na stacji w Wörgl, gdzie podróżni muszą wysiąść.
 • wypożyczonego samochodu – podobnie jak w przypadku Monachium, lotnisko w Innsbrukcu również oferuje możliwość skorzystania z kilku wypożyczalni pojazdów. Sam przejazd do Wörgl zajmie nie więcej niż 40 minut. Do miasta z Innsbrucka prowadzi prosta droga oznaczona jako E45.

Gdzie można zaparkować w Wörgl?

Turyści, którzy zmierzają do Wörgl wypożyczonym samochodem, z pewnością będą zastanawiali się, jak wygląda kwestia parkingów w mieście. Otóż parkingi znajdujące się przy stokach, są parkingami płatnymi. W przypadku parkingów przy supermarketach i restauracjach są bezpłatne dla gości i klientów. W Wörgl istnieje również możliwość parkowania przy drogach, jednak tylko i wyłącznie na tych miejscach, które nie są przeznaczone dla mieszkańców. Wówczas również można liczyć na bezpłatny parking. Świetnym rozwiązaniem dla turystów jest jednak znalezienie hotelu, który oferuje gościom parking w cenie.

Co można zwiedzić w Wörgl?

Wörgl to jedno z większych miasteczek, które wchodzą w skład terenów narciarskich SkiWelt. Choć z pewnością większość podróżnych kojarzy to miasto jako świetnie zorganizowany ośrodek narciarski, to jednak również i latem, można się tam świetnie bawić. W Wörgl istnieje bowiem kilka zabytków i inspirujących miejsc, przy których warto się zatrzymać. Wobec tego, co zwiedzić w Wörgl? Otóż:

 • Muzeum Historii Lokalnej- to jedyne muzeum w mieście, które pozwoli zapoznać się z całą historią regionu Tyrol w Austrii. W muzeum tym można również się zapoznać z tym, jak miasto Wörgl poradziło sobie z kryzysem gospodarczym w 1933 roku. Wprowadziło ono bowiem nową walutę, pieniądz lokalny, który miał pomóc przetrwać trudne czasy.
 • Innsteg – jest to zabytkowy most w mieście, który szybko stał się jego największą atrakcją turystyczną.
 • Wörgler Bauenmarkt- to niezwykły stragan, a raczej targowisko z lokalnymi produktami, które otwiera się w centrum miasteczka.
 • Galerie Am Polylog- jest to galeria sztuki współczesnej w Wörgl.

Nie można również odmówić sobie możliwości spaceru po Starym Mieście. Tam z kolei można napawać oczy tradycyjną, alpejską architekturą i korzystać z bogatej oferty lokali gastronomicznych.

Innsteg bridge across the Inn, a 517 kilometres long tributary of the Danube on its way through Innsbruck, Upper Austria.
Innsteg bridge across the Inn, a 517 kilometres long tributary of the Danube on its way through Innsbruck, Upper Austria., licencja: shutterstock/By anibaltrejo

Jakie atrakcje czekają na turystów w Wörgl?

Można odnieść wrażenie, że sezon turystyczny w Wörgl praktycznie nigdy się nie kończy. Zarówno latem, jak i zimą roi się tam od podróżnych, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Latem w mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych, a także istnieje tam wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Można więc napawać oczy zielonymi, alpejskimi zboczami i cieszyć się obcowaniem z przyrodą. Zimą zaś wszystko skupia się wokół świetnie zaaranżowanych stoków narciarskich. Kompleks SkiWelt zasłynął z organizowania nocnych zjazdów narciarskich, a także z udostępnienia około 300 kilometrów tras zjazdowych. Działa tam również 81 wyciągów narciarskich. Dodatkowo w samym Wörgl turyści mogą korzystać z szeregu bacówek i innych restauracji oraz smakować wyjątkowego, grzanego wina.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych turystów w mieście Wörgl?

W sezonie letnim dzieci mogą przede wszystkim uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i korzystać z pływalni. Szlaki turystyczne w Wörgl są dość trudne i „małe nóżki” mogą im nie podołać. Niemniej jednak o wiele więcej atrakcji w Wörgl czeka na dzieci w sezonie zimowym. Wówczas otwierane są tam snowparki, tory saneczkowe czy też lodowiska. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak szkółki narciarskie, w których maluchy mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach lub doskonalić swoje techniki zjazdowe. Z pewnością maluchy w Wörgl również nie będą się nudzić.

Narty w Wörgl – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wyjazd na narty do Wörgl to z pewnością niesamowite doświadczenie. Warto jednak skupić się na tym, by dobrze taki wyjazd zaplanować. Najważniejsze staje się oczywiście znalezienie odpowiednich przelotów i zaplanowaniu dojazdu do miejsca docelowego. Niemniej jednak nie można zapomnieć o tym, by równie wcześnie sprawdzić dostępne miejsca noclegowe, gdyż bardzo szybko one znikają. Kluczową kwestią mogą również okazać się ceny karnetów i wejściówek na stoki. Turyści w Wörgl SkiWelt mogą korzystać z około 300 kilometrów tras zjazdowych. Najtrudniejsze z nich oznaczone są kolorem czarnym i przeznaczone są wyłącznie dla doświadczonych narciarzy. Początkujący zaś powinni skupić się jedynie na trasach oznaczonych kolorem niebieskim oraz zielonym- stanowią one większą część tras zjazdowych w SkiWelt. Z kolei dla osób, które już pierwsze kroki na nartach mają za sobą, przygotowane zostały trasy oznaczone kolorem czerwonym. Dodatkowo do dyspozycji narciarzy pozostają wyciągi narciarskie- gondole, orczyki i tradycyjne wyciągi krzesełkowe, które łączą ze sobą najważniejsze miejscowości terenu narciarskiego SkiWelt. Najdłuższa trasa zjazdowa liczy sobie 7 kilometrów i prowadzi na stoki w Westendorf.

 On the slopes of the ski resort Soll, Tyrol, Austria
On the slopes of the ski resort Soll, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By nikolpetr

Ceny karnetów w Wörgl

Miasto Wörgl należy do największego ternu narciarskiego w całej Europie- SkiWelt. Turyści więc powinni przygotować się na to, że ceny skipassów będą również wyjątkowo wygórowane. Dla osób dorosłych ceny rozpoczynają się już od 120 euro i dochodzą nawet do 240 euro. Z kolei dzieci mogą korzystać z karnetów ulgowych, których ceny zamykają się w przedziale od 80 do 180 euro. Niemniej jednak turyści wybierający się do Wörgl z rodziną mogą sprawdzić ofertę karnetów rodzinnych, które mogą być nieco korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Warto także sprawdzić ceny karnetów 6-ścio dniowych, które również mogą w finalnym rozrachunku być nieco tańsze.

Lato w Wörgl- czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że w Wörgl sezon turystyczny tak naprawdę nigdy się nie kończy. Latem miasteczko zaprasza na zwiedzanie, a także na korzystanie ze ścieżek trekkingowych. Najdłuższa z nich ma 24 kilometry i prowadzi do parku narodowego zlokalizowanego już po niemieckiej stronie. Ścieżki trekkingowe pozwalają na obcowanie z przyrodą, jednak ze względu na ukształtowanie terenu, są one wyjątkowo trudne. Nie są więc one polecane dla rodzin z wózkami lub małymi dziećmi. W Wörgl latem odbywa się także kilka festiwali i wydarzeń kulturalnych. Z pewnością więc podróż latem do tego urokliwego miasteczka, nie będzie złym pomysłem.

Beautiful summit peaks from Hohe Salve mountain , part of the Kitzbuhel Alps, Austria
Beautiful summit peaks from Hohe Salve mountain , part of the Kitzbuhel Alps, Austria, licencja: shutterstock/By ELEPHOTOS

Gdzie można zjeść dobry obiad w Wörgl?

Z pewnością przyjeżdżając do Wörgl, każdy turysta będzie chciał spróbować tradycyjnej, austriackiej kuchni. Miasto ma jednak świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Warto sprawdzić menu następujących lokali:

 1. Restaurant Christoporus- to elegancka i ekskluzywna restauracja, która specjalizuje się w kuchni regionalnej. Goście mogą również spróbować wyśmienitego, grzanego wina.
 2. Biergarten Wörgl- to świetny lokal dla miłośników szybkich i prostych dań kuchni austriackiej, a także regionalnego piwa. Ten obiekt gastronomiczny cieszy się wyjątkowo dużą popularnością nie tylko wśród turystów, ale także i wśród miejscowych.
 3. Ginko- to dość tania i smaczna restauracja, która również zaprasza na najlepsze dania kuchni regionalnej. Dodatkowo oferuje ona również osobne menu dla osób przebywających na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.

TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe w mieście Wörgl

Baza noclegowa w mieście Wörgl również nie pozostawia turystom niedosytu. Można tam znaleźć zakwaterowanie zarówno w luksusowych hotelach, ale także i w pensjonatach czy tradycyjnych, alpejskich domkach. Jeśli jednak podróżnym zależy na wysokim standardzie, powinni się oni zainteresować ofertami następujących hoteli:

 1. Hotel Linde – jest to trzygwiazdkowych hotel zlokalizowany około 600 metrów od centrum Wörgl. Oferuje on jednak wysoki standard zakwaterowania, a także dostęp do basenu. W obiekcie działa również restauracja i przynależy do niego prywatny parking dla gości.
 2. Hotel Tiroler Stuben – to również luksusowy obiekt noclegowy, zlokalizowany około 900 metrów od ścisłego centrum miasta. We wnętrzu obiektu znajduje się basen, siłownia oraz restauracja. Goście mogą się cieszyć zakwaterowaniem w nowoczesnych i klimatyzowanych pokojach.
 3. Hotel Hennersberg – to z kolei obiekt noclegowy oddalony od centrum Wörgl o 1,5 kilometra. Oferuje on nowoczesne pokoje, dostęp do basenu oraz bar i restaurację. Do obiektu należy również prywatny parking.

Czytaj również:

Narty w Ellmau – SkiWelt – wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu

Narty w Ebbs (Kufsteinerland) – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w St. Anton am Arlberg – wyjątkowe miejsce dla fanów sportów zimowych!

Narty w Kirchbichl – jak zaplanować zimowy wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz