Narty w Zell am Ziller – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

9 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Austria jest jednym z tych krajów, który idealnie jest w stanie idealnie wykorzystać swój potencjał, jeśli chodzi o turystykę zimową. Na przestrzeni lat powstało tam wiele terenów i ośrodków narciarskich, które stały się jednym z głównych celów podróży turystów z całej Europy, a w szczególności z Polskich. Trzeba sobie uświadomić jednak, że ośrodki i tereny narciarskie w całej Austrii rozwijały się na przestrzeni lat i krok po kroku. Co chwila pojawiały się tam nowe wyciągi, systemy naśnieżania tras, a także mnóstwo innych udogodnień. Oczywiście ośrodki narciarskie rozsiane są dosłownie po całym kraju. Jednak największą popularnością cieszy się Zell am Ziller. To jeden z bardziej nowoczesnych i aktywnych ośrodków narciarskich, który jest idealny zarówno na romantyczny wypoczynek we dwoje, jak i na wypad na ferie zimowe z całą rodziną. Co więc warto o tym ośrodku wiedzieć i w jaki sposób zaplanować swój wymarzony, narciarski wyjazd?

Zell am Ziller – klimatyczny i rozrywkowy ośrodek narciarski

Zell am Ziller jest jednym z bardziej nowoczesnych i jednocześnie klimatycznych ośrodków narciarskich w regionie Tyrolu. Okazuje się, że wszystko to zawdzięcza on swojemu położeniu na wysokości 575 metrów nad poziomem morza. Teren wokół Zell am Ziller jest wyjątkowo górzysty i usłany malowniczymi stokami i nartostradami. Jest to jednocześnie jeden z większych i gęściej zaludnionych ośrodków narciarskich, którzy zamieszkiwany jest przez ponad 1,7 tysiąca mieszkańców. Ten ośrodek narciarski na przestrzeni lat przechodził przez niezwykle wiele, rewolucyjnych zmian. Dawniej tereny te były głównie miejscem na zimowiska Austriaków lub Szwajcarów, jednak potencjał tych terenów nie umknął uwadze władz Austrii. Bardzo szybko więc Zell am Ziller stał się miejscem pokaźnych inwestycji austriackiego rządu. Zell am Ziller rozwijał się etapami.

Clouds in Zillertal Arena ski resort in Zillertal in Tyrol. Mayrhofen in Austria in winter in Alps. Alpine mountains with snow. Downhill fun. Blue sky and white slopes at Zell am Ziller.
Chmury w ośrodku narciarskim Zillertal Arena w Zillertal w Tyrolu. Mayrhofen w Austrii zimą w Alpach. Alpejskie góry ze śniegiem. Zjazdowa zabawa. Błękitne niebo i białe stoki w Zell am Ziller., licencja: shutterstock/By Roman Babakin

Jeszcze kilka lat temu nie można było spodziewać się tam luksusowych hoteli czy bogatej oferty salonów Wellness oraz SPA. Niemniej jednak wszystko się zmieniło, a obecnie do Zell am Ziller zjeżdżają zarówno amatorzy pieszych wędrówek, jak i miłośnicy sportów zimowych. Co więcej, na tamtejszych terenach narciarskich odbywa się wiele zawodów w snowboardzie czy biegach narciarskich. Specyficzne i wyjątkowo górzyste ukształtowanie terenu pozwoliło również na zorganizowanie wielu tras do skialpinizmu, tworząc jednocześnie prawdziwie ski amadee w tej okolicy. Nie można zapomnieć również o licznych restauracjach i atrakcjach dla młodszych i nieco starszych turystów, które również zostały tam przygotowane. Zell am Ziller to świetne miejsce na rodzinne ferie, ale także na wypad w gronie przyjaciół. W tym rozrywkowym ośrodku narciarskim znajdziemy dosłownie wszystko to, o czym możemy jedynie pomarzyć.

Jak można dojechać do Zell am Ziller?

Zell am Ziller znajduje się w najbardziej górzystej części doliny Zillertal. Z oczywistych więc względów nie można było zorganizować tam portu lotniczego- co jednak nie powinno nas dziwić. Praktycznie każdy ośrodek narciarski w Austrii nie jest obsługiwany przez lotniska. Turyści jednak nie powinni się zbytnio tym przejmować, gdyż mimo paradoksalnych utrudnień, sam dojazd do Zell am Ziller będzie wyjątkowo prosty. Ośrodek ten znajduje się jedynie 60 kilometrów od Innsbrucka. Wobec tego do tego miasta musimy w pierwszej kolejności zarezerwować sobie przeloty. Pamiętajmy jednak, że loty do Innsbrucka możliwe są jedynie z Krakowa, Warszawy oraz z Katowic, a co więcej, nie odbywają się one ze zbyt dużą częstotliwością. Jeśli więc zależy nam na tym, by zarezerwować je w jak najkorzystniejszej cenie, powinniśmy zdecydować się na to o wiele wcześniej. Wówczas istnieje duża szansa na to, że uda się nam skorzystać z wyjątkowo atrakcyjnej ceny przelotów.

Jak dojechać do Zell am Ziller z Innsbrucka?

Jeśli turyści dotarli już bezpiecznie do Innsbrucka, wówczas można śmiało powiedzieć, że połowa drogi jest już za nimi. Do celu pozostało jedynie 60 kilometrów, a by je pokonać, turyści mogą zdecydować się na jedna, z następujących opcji dojazdu:

 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Innsbrucku możemy skorzystać z usług ogromnej ilości wypożyczalni samochodów i tym samym zagwarantować sobie szybką i komfortową podróż do Zell am Ziller. Cała trasa zajmie nam około 50 minut. W pierwszej kolejności z Innsbrucka musimy kierować się na północ drogą A12 do miejscowości Jenbach. Tam z kolei wybieramy zjazd w drogę numer 169 i dojedziemy nią już bezpośrednio do Zell am Ziller.
 • komunikacja miejska- transport publiczny w Austrii działa na zdecydowanie najwyższym poziomie, więc z jego pomocą również możemy dostać się z Innsbrucka do Zell am Ziller. Na początku jednak musimy dostać się na Innsbruck Hauptbanhof- czyli dworzec główny- najlepiej zrobić to przy pomocy taksówki. Następnie wybieramy autobus S5 do stacji w Jenbach. Tam przesiadamy się w autobus numer 310, który dowiezie nas już prosto na przystanek w Zell am Ziller. Cała podróż nie powinna zająć nam więcej czasu niż około 2 godziny.
Winter landscape - Panorama of the ski resort Zell am Ziller, Tirol, Austria
zimowy widok na Zell am Ziller, Tirol, Austria, licencja: shutterstock/By Max Topchii

Gdzie można zaparkować w Zell am Ziller?

Jeśli wybraliśmy się do Zell am Ziller wypożyczonym samochodem, wówczas będziemy się również zastanawiać, jak wygląda kwestia miejsc parkingowych. Okazuje się, że na samym początku warto przygotować się na to, że w Zell am Ziller nie zaparkujemy za darmo. Wszystkie miejsca parkingowe- nawet tez zlokalizowane przy drogach są płatne. Największy parking dla turystów- długoterminowy, znajduje się bezpośrednio na wjeździe do ośrodka i ciągnie się on aż do ścisłego centrum. Kolejno parkowanie jest również możliwe przy drogach, jednak tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Są to krótkoterminowe parkingi, które nie są jednocześnie strzeżone. Jeśli jednak turyści planują dłuższy pobyt w Zell am Ziller i nie chcą zbyt wiele wydawać na miejsca parkingowe, rozwiązaniem może okazać się znalezienie hotelu, który parkingi oferuje już w cenie.

Co warto i co można zwiedzić w Zell am Ziller?

Turyści podróżują od Zell am Ziller głównie po to, by móc korzystać z niekwestionowanego bogactwa stoków i wyciągów narciarskich. Rzadko kiedy, przyjeżdżają oni tu po to, by cokolwiek zwiedzać. Niemniej jednak Zell am Ziller może pochwalić się kilkoma, niezwykle atrakcyjnym miejscami, których nie wypada nam pominąć podczas pobytu. Co więc warto i co można zwiedzić w Zell am Ziller?

Arena Coaster

Jeśli lubimy mocne wrażenia i chcemy po prostu dobrze się bawić, wówczas nie możemy pominąć niekwestionowanej atrakcji, jaką jest Arena Coaster. Jest to niezwykle szybki tor saneczkowy, który dostępny jest zarówno latem, jak i zimą, więc można z niego skorzystać dosłownie o każdej porze. Tor saneczkowy przebiega przez malownicze tereny zielone, wiec piękny widoków podczas takiej przejażdżki również nam nie zabraknie.

Freizeitpark Zell

Jeśli lubimy tajemnicze i piękne miejsca, to będąc w Zell am Ziller nie możemy odmówić sobie przyjemności zwiedzenia Freizejtpark Zell. Jest to malowniczy park zlokalizowany na wzgórzu, na którego szczycie znajdziemy niewielką, kamienną kapliczkę. Prowadzą do niej strome schodki, wykonane również z kamienia. Tak naprawdę, nikt do końca nie jest wstanie wyjaśnić, kiedy kapliczka powstała i kto jest jej autorem. Ze szczytu jednak roztacza się malownicza i zapierająca dech w piersiach panorama na dolinę Zillertal.

Erlebnissennerei Zillertal – Schau-Sennerei

Jeśli interesuje nas sposób, w jaki wytwarza się smakowite sery, wówczas możemy odwiedzić jedną z najsłynniejszych w Austrii fabryk- Erlebnissennerei Zillertal. Możemy tam nie tylko z bliska przyjrzeć się produkcji serowych smakołyków, ale także możemy zdecydować się na ich degustację. Z pewnością tego nie pożałujemy!

Frichtenschloss Rosenalm

W niedalekiej odległości od Zell am Ziller możemy wybrać się na zwiedzanie pozostałości średniowiecznego zamku. Tuż pod jego murami zwykle znajduje się miejscowy targ- również w sezonie zimowym, gdzie możemy zakupić wyroby lokalnych rzemieślników i niezapomniane pamiątki.

Wybierają się do Zell am Ziller pamiętajmy również o tym, że jest to świetna baza wypadowa do Innsbrucka. Dogodne połączenia komunikacyjne i wiele atrakcji, jakie czeka na nas w samym Innsbrucku również warte są zobaczenia!

Jakie atrakcje czekają na nas w ośrodku narciarskim Zell am Ziller?

Zell am Ziller to jeden z najbardziej aktywnych i rozrywkowych ośrodków narciarskich w całej dolinie Zillertal. Wobec tego możemy być spokojni, że czeka tam na nas niezliczona ilość fenomenalnych atrakcji. Jeśli zdecydujemy się udać tam w sezonie letnim, wówczas czekają tam na nas nie tylko szlaki trekkingowe, ale także i folklorystyczne festiwale i festyny. Z kolei w sezonie zimowym Zell am Ziller zmienia się w prawdziwą kolebkę narciarstwa i sportów zimowych. Czeka tam na nas 147 kilometrów tras zjazdowych i do narciarstwa biegowego. Nowoczesna i zróżnicowana infrastruktura wyciągów zabierze nas na magiczną wysokość 2,5 tysiące metrów nad poziomem morza. Znajdziemy tam również bogatą ofertę domków narciarskich oraz świetnie przygotowaną bazę SPA, oraz Wellness. W Zell am Ziller z całą pewnością nie zabraknie nam wyjątkowo dobrej zabawy.

Men Skiers in Zillertal Arena ski resort in Zillertal in Tyrol. Mayrhofen in Austria in winter in Alps. People at Alpine mountains with snow. Downhill fun. Blue sky and white slopes at Zell am Ziller.
Narciarze w ośrodku narciarskim Zillertal Arena w Zillertal w Tyrolu., białe stoki w Zell am Ziller., licencja: shutterstock/By Roman Babakin

Jakie atrakcje czekają w Zell am Ziller na najmłodszych?

Atrakcji dla dzieci w Zell am Ziller również nie zabraknie. Okazuje się, że do największych z nich można zaliczyć:

 • szkółki narciarskie- maluchy mogą w nich doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów;
 • tory saneczkowe- z których mogą korzystać nie tylko dzieci, ale także i ich rodzice i opiekunowie;
 • snow-skate park- jeśli maluchy wolą spróbować jazdy na desce, również dostaną ku temu możliwość!
 • lodowisko- to również jedna z większych atrakcji z Zell am Ziller.

Oczywiście często na stokach narciarskich w Zell am Ziller organizowane są różnorodne zawody sportowe i kuligi dla dzieci. Można więc śmiało powiedzieć, że maluchy nudzić się nie będą!

Narty w Zell am Ziller – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej zaplanować nasz wyjazd na narty do Zell am Ziller, wówczas należy rozpocząć- oprócz transportu i przelotów- od zarezerwowania miejsc noclegowych. Okazuje się bowiem, że hotele w sezonie zimowym zapełniają się wyjątkowo szybko. Następnie warto pamiętać, że cały sprzęt narciarski i odzież można bezpośrednio wynająć na miejscu. Domki narciarskie są dla turystów dostępne za dodatkową opłatą i znajdują się w pobliżu stoków.

Wyciągi i stoki narciarskie w Zell am Ziller

Zell am Ziller ma bezpośredni połączenie z terenami narciarskimi w Zillertal Arena. Choć w samym ośrodku mamy dostęp do 147 kilometrów tras, to cała Zillertal Arena gwarantuje nam dostęp do ponad 550 kilometrów nartostrad. Wszystkie są odpowiednio oznaczone kolorami, które odnoszą się do poziomu trudności. Warto pamiętać, że:

 • czerwone trasy są dedykowane średnio zaawansowanym narciarzom;
 • czarne nartostrady przeznaczone są dla profesjonalistów;
 • zielone i niebieskie trasy zjazdowe dedykowane są początkującym.
Happy skiers on a ski-lift of Zell am Ziller, Tirol, Austria
szcześliwy narciarz w Zell am Ziller, Tirol, Austria, licencja: shutterstock/By Max Topchii

Zell am Ziller oferuje nam również ponad 80 wyciągów narciarskich- włączając w to gondole, wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. Najpopularniejszy stok narciarski i trasa zjazdowa to HöhenFresser-Tour. Prowadzi on z najwyższego punktu Zillertal Arena aż do doliny na różnicy wysokości wynoszącej 1930 metrów nad poziomem morza.

Ceny karnetów w Zell am Ziller

Każdy z nas, kto już nie raz zdecydował się odwiedzić austriackie stoki ,doskonale wie, że nie jest to tania przyjemność. Na całe tereny doliny Zillertal obowiązuje karnet ” Zillertaler Superskipass”. Daje on dostęp do tras i wyciągów nie tylko na terenie Zell am Ziller, ale także na całym obszarze doliny Zillertal. Koszt takiego karnetu dla osób dorosłych to 320 euro. Z kolei dla dzieci, studentów oraz seniorów- za okazaniem ważnej legitymacji- koszt tego karnetu obniży się do 240 euro.

Czy warto wyjechać latem do Zell am Ziller? – ścieżki trekkingowe i trasy turystyczne

Lato w Zell am Ziller również może być dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, szczególnie jeśli wysoko cenimy sobie piesze wycieczki. Zell am Ziller oferuje bowiem wiele ścieżek trekkingowych i szlaków turystycznych, które są odpowiednie również dla najmłodszych. Jedną z najpopularniejszych tras turystycznych jest Zell am Ziller- Talbach Wasserfall- Zell am Ziller. Trasa ta rozciąga się wzdłuż malowniczej doliny i prowadzi nad do pięknych wodospadów w Talbach. Jej długość to około 30 kilometrów. Niemniej jednak jest to dość prosta trasa, więc nawet mało wprawieni trekkerzy nie będą mieć z nią większego problemu.

Zell am Ziller village in Zillertal
Zell am Ziller widoska w Zillertal, licencja: shutterstock/By Pyty

Najlepsze restauracje i obiekty gastronomiczne w Zell am Ziller

Jeśli chcemy zapoznać się nieco bliżej z austriacką kuchnią, wówczas w Zell am Ziller dostaniemy taką możliwość. Wystarczy zdecydować się na lunch w najlepszych restauracjach, do których można zaliczyć:

 • HeLeni- Fein Speisen- to tradycyjny lokal gastronomiczny z kuchnią austriacką i wyśmienitym, grzanym winem.
 • Restaurant Brau- to jeden z bardziej ekskluzywnych lokali gastronomicznych, który oferuje dania lokalnej kuchni.
 • Pizzeria Quattro- jeśli mamy ochotę na fast-food w austriackiej wersji, to Pizzeria Quattro czeka na nas z otwartymi rękami.

TOP3 najlepsze hotele w Zell am Ziller- w których obiektach warto nocować?

Baza noclegowa w Zell am Ziller również jest świetnie przygotowana dla turystów. Warto szczególną uwagę zwrócić na następujące hotele:

 1. Boutique-B&B-Hotel Landhaus Säumler – to czterogwiazdkowy hotel z dostępem do SPA;
 2. Apart Hotel Garni Strasser – to również jeden z czterogwiazdkowych i bardziej luksusowych hoteli w Zell am Ziller;
 3. Birkenhof – Landhotel & Restaurant – to kolejny, czterogwiazdkowy hotel. Gwarantuje on dostęp do krytego basenu, ale także do parkingu dla gości.

Czytaj również:

Narty w Krimml – magicznym ośrodku w sercu Alp austriackich

Narty w St. Johann in Tirol – najlepszym ośrodku narciarskim w całej Austrii!

Poprzedni

Narty w Schladming-Dachstein – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Krimml – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz