Narty w Sestriere – co warto wiedzieć i jak zaplanować wyjazd?

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , ,

Miłośników zimowego sezonu stale przyciągają coraz to bardziej malownicze i wyjątkowe stoki narciarskie. Nic więc dziwnego, że narciarze – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści z ogromną determinacją poszukują nowego miejsca na zimowy wyjazd. Z pewnością większość stoków w Austrii i Szwajcarii jest im już świetnie znana. Wobec tego – nawet jeśli amatorzy zimowych sportów zdążyli już odwiedzić północne regiony Włoch- to warto będzie tam powrócić. Około 100 kilometrów na zachód od Turynu i przy granicy z Francją znajduje się niewielkie miasteczko Sestriere, które zamieszkuje jedynie 928 osób. Wśród narciarzy jest ono znane jako prawdziwa kolebka sportów zimowych oraz jedne z najlepszych stoków narciarskich w tym regionie. Bez wątpienia zimowy wyjazd do Sestriere będzie można zaliczyć do najbardziej udanych. Oczywiście trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Ten kompleksowy przewodnik o ośrodku narciarskich w Sestriere może okazać się więc niezbędny! Narty w Sestriere? Z nami to proste!

Jak dojechać do Sestriere?

Z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób można w ogóle do Sestriere się dostać? Niewielkie miasteczko nie jest bowiem obsługiwane przez port lotniczy. Ale to nie problem, miasteczko znajduje się dokładnie 102 kilometry na zachód od Turynu. Turyn z kolei jest największą metropolią północnych Włoch. Miasto to obsługiwane jest przez międzynarodowy port lotniczy, a co więcej z Polski do Turynu realizowane są stałe połączenia lotnicze. Można się zdecydować na lot praktycznie z każdego lotniska w kraju.

Skis stuck in snow bank against mountain scene
Skis stuck in snow bank against mountain scene, licencja: shutterstock/By

Dodatkowo do Turynu można dostać się przy pomocy tanich linii lotniczych jak np. Ryanair czy WizzAir. Jednocześnie turyści powinni pamiętać o złotej zasadzie. Mianowicie im wcześniej uda się im zarezerwować bilety, tym atrakcyjniejsza będzie cena. Z reguły linie lotnicze tuż przed samym terminem odlotu lubią nieco podnieść ceny biletów. Warto więc zdecydować się na rezerwację biletu lotniczego nawet już na miesiąc przed zaplanowanym wyjazdem. Wówczas podróżnym z pewnością uda się skorzystać z najniższych cen.

Jak dojechać do Sestriere z Turynu?

Nie da się ukryć, że jeśli turyści zdążyli już dojechać do Turynu, to śmiało można powiedzieć, że połowa drogi jest już za nimi. Z lotniska w Turynie do Sestriere jest jedynie 102 kilometry, co z pewnością nie jest przerażającą odległością. Turyści mogą zdecydować się zarówno na podróż komunikacją miejską, jak i na skorzystanie z wypożyczonego samochodu. Na lotnisku w Turynie działa 4 wypożyczalnie pojazdów i każda z nich oferuje maksymalnie konkurencyjne ceny. Dodatkowo podróż samochodem zajmie turystom o wiele mniej czasu niż w przypadku komunikacji miejskiej.

Jeśli jednak turyści nie mają prawa jazdy, to podróż autobusem będzie dla nich jedyną możliwością. Wobec tego, jak można dojechać do Sestriere z Turynu? Oto dokładne wskazówki dojazdu, w zależności od środka transportu:

Dojazd do Sestriere z Turynu komunikacją miejską

Jeśli podróżni nie skorzystają z opcji wypożyczenia auta na lotnisku, to będą musieli zdecydować się na podróż przy pomocy komunikacji miejskiej. Jednocześnie będą oni musieli liczyć się z tym, że zajmie im to od 2 do nawet 3,5 godzin. Najprostszym sposobem na dostanie się do Sestriere z Turynu jest autobus 275. Niemniej jednak taka podróż zajmie aż 3 godziny i 20 minut. Nieco krótszą możliwością jest wybranie się na pociąg ze stacji Porta Nuova do stacji Oulux, a następnie trzeba będzie przesiąść się do busa 285, który dowiezie nas już bezpośrednio do Sestriere. Taka podróż, z jedną przesiadką zajmie nam z kolei około 2 godziny i 10 minut. Bilety na przejazdy lepiej będzie zakupić online. Jest to gwarancją niższej ceny.

Dojazd do Sestriere z Turynu wypożyczonym samochodem

Kiedy turyści zdecydują się na to, by wypożyczyć samochód i dojechać nim do Sestriere, wówczas spędzą oni w podróży jedynie godzinę i około 30 minut. Z lotniska w Turynie podróżni będą musieli skierować się na drogę E70, która doprowadzi ich do miejscowości Oulx. Tak naprawdę droga ta biegnie dalej, aż do granicy francuskiej, jednak podróżni w na wysokości miasteczka Oulx powinni zjechać w drogę numer SS24, która doprowadzi ich już do Sestriere.

Narty w Sestriere – co warto zwiedzić w tej narciarskiej miejscowości?

Wybierając się do Sestriere większość turystów z pewnością oczekuje przede wszystkim niesamowitego, zimowego szaleństwa. Niemniej jednak z pewnością znajdą się również i tacy turyści, którzy oprócz dobrej zabawy, będą chcieli również poznać i doświadczyć czegoś nowego. Wobec tego, czy w miejscowości, w której mieszka niespełna tysiąc mieszkańców jest co zwiedzać? Choć z pozoru wydaje się to dość niemożliwe, to jednak w Sestriere można znaleźć kilka ciekawych obiektów i interesujących miejsc. Gdzie więc warto się zatrzymać? Oto krótki przewodnik po tym niewielkim ośrodku narciarskim!

  1. Słynny hotel z dwiema okrągłymi wieżami – hotel ten stał się już prawdziwą wizytówką Sestriere. Wybudowany został w 1930 roku, przez założyciela firmy Fiat, który jednocześnie wybudował w Sestriere pierwszy wyciąg narciarski. Hotel ten szybko zyskał sobie popularność, a obecnie jest jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Sestriere.
  2. Kościół Sant’Edoardo – jest to jedyny, zabytkowy kościół w Sestriere. Jego największą atrakcją są stacje drogi krzyżowej, które zostały wyrzeźbione przez wybitnego, włoskiego artystę, którym jest Francesco Messina.
  3. Borgata – to niewielka wioska nieopodal Sestriere. Dlaczego warto się do niej udać? Otóż to właśnie tam można podziwiać najlepsze krajobrazy, rodem z alpejskich pocztówek. Co ciekawe, osada Borgata była pierwszą, zamieszkaną w tej okolicy, jeszcze zanim w Sestriere powstał ośrodek narciarski.
  4. Forte di Fenestrelle – znajduje się on zaledwie 2 kilometry od Sestriere i jest to stary, aczkolwiek monumentalny fort zbudowany na wzgórzu. Wzniesiono go na wysokości około 1800 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, ten fort to największa, alpejska fortyfikacja w całej Europie. Jest powierzchnia to 1 300 000 metrów kwadratowych.
Aerial View of Forte di fenestrelle, Torino, Piedmont, Italy
Aerial View of Forte di fenestrelle, Torino, Piedmont, Italy, licencja: shutterstock/By

Narty w Sestriere – na jakie atrakcje mogą liczyć turyści?

Sestriere jakoś ośrodek narciarski tak naprawdę funkcjonuje od nie tak dawna. Zanim wzniesiono tu luksusowe hotele i wyciągi narciarskie, była to spokojna osada. Niemniej jednak jakie atrakcje czekają w Sestriere na turystów? Otóż wiele zależy od tego, w którym okresie się oni tu wybiorą. Zimowe atrakcje są dość oczywiste. W Sestriere króluje narciarstwo, a także snowboard czy inne sporty zimowe. Wobec tego turyści, którzy kochają szaleństwo na białym puchu ,z całą pewnością nie będą się tu nudzić. W przypadku sezonu letniego można powiedzieć, że największą atrakcję regionu stanowi trekking, a także przejażdżki rowerowe. Nie da się również ukryć, że choć Sestriere to niewielka osada, to jednak w dalszym ciągu jest ona na tyle duża, by mogła pomieścić w sobie markowe butiki i sklepy, więc turystki z pewnością nie będą narzekać na brak wyjątkowych atrakcji.

Atrakcje dla dzieci w Sestriere – z czego najbardziej zadowoleni będą najmłodsi turyści?

Najmłodsi podróżni w sezonie letni w Sestriere nie będą mieli zbyt wiele atrakcji. Niemniej jednak, jeśli wybiorą się do wioski zimą wraz z rodzicami, to z pewnością nie będą oni narzekać na nudę. Przede wszystkim znajduje się tam wiele szkółek narciarskich i snowboardowych, więc maluchy mogą idealnie przygotować się do szusowania po stokach. Dodatkowo w Sestriere znajduje się także pokaźnych rozmiarów lodowisko, a co roku organizowane są tam zawody w skokach narciarskich i narciarstwie alpejskim. Można więc powiedzieć, że jeśli maluchy poszukują wyjątkowych atrakcji, to warto, by odwiedziły one Sestriere w sezonie zimowym.

Narty w Sestriere – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Sestriere jest znane przede wszystkim jako kolebka narciarstwa. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować tam swoich sił także w zupełnie innych sportach zimowych. Możliwości jest bowiem niezwykle wiele. Jednocześnie, jeśli turyści zdecydowali się szaleć na stokach w Sestriere, to muszą się oni do wyjazdu odpowiednio przygotować. Tak naprawdę najważniejsze jest zakupienie wejściówek na stoki online. Dlaczego? Przede wszystkim zwykle są one o wiele tańsze, a dodatkowo sprawią, że nie będziemy musieli czekać bezpośrednio w kolejce. Dodatkowo warto wiedzieć, że ośrodek Sestriere wraz z innymi, okolicznymi miejscowościami oferuje ponad 400 kilometrów tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Najpopularniejszym wyciągiem narciarskim jest kolejka kabinowa, która wyrusza ze stacji Sestriere Borgata i dowozi ona narciarzy na wysokość 2424 metrów nad poziomem morza aż do stacji Col Basset. Co więcej, przy pomocy wyciągu krzesełkowego z Sestriere można również dotrzeć do Rafuyel, Sagnalonga oraz Colle Brecia. Tak więc wyciągów narciarskich i tras zjazdowych w całym Sestriere oraz w jego okolicy z pewnością nie brakuje.

Sunset at mountain,, Sestriere, Turin
Sunset at mountain,, Sestriere, Turin, licencja: shutterstock/By

Ceny karnetów w Sestriere

Nie da się ukryć, że chcąc dostać się na malownicze stoki, muszą liczyć się z tym, że tego typu przyjemności absolutnie nie są darmowe. Zwykle ceny na stoki w Sestriere są nieco wyższe niż np. w innych ośrodkach narciarskich. Niemniej jednak uwarunkowane jest to przede wszystkim świetnym zagospodarowaniem stoków narciarskich, a także ich odpowiednim wyposażeniem. Ceny karnetów na jeden dzień dla osób dorosłych wahają się w granicach od 38 do 56 euro, z kolei karnet na sześć dni to już koszt 156 do 198 euro. W przypadku dzieci za jednodniowy karnet trzeba będzie zapłacić około 25 euro, z kolei za karnet sześciodniowy konieczne będzie uregulowanie opłaty w wysokości około 135 euro. Warto zaznaczyć, że karnety na stoki do Sestriere warto kupować przez strony internetowe. Dzięki temu z powodzeniem unikną on stania w ogromnych kolejkach przy stokach i szybciej dostaną się do wyciągów.

Lato w Sestriere – czy warto? Poznaj szlaki turystyczne!

Pozanarciarskich atrakcji w Sestriere również nie będzie brakować. Tak naprawdę, turyści mogą śmiało wybrać się tam nawet w sezonie letnim, gdyż więcej niż pewne jest to, że oni tego nie pożałują. W momencie, kiedy w Sestriere kończy się sezon zimowy, turyści mogą zaangażować się w trekking. Piesze wycieczki po malowniczych, górskich terenach są nie tylko świetnym treningiem, ale dodatkowo także i niesamowitą możliwością do obcowania z naturą. Najpiękniejsze szlaki turystyczne prowadzą z Sestriere do Cesany i co najważniejsze szlaki te są dość łatwe, choć występują na nich strome podejścia. Dodatkowo można zdecydować się na wycieczki rowerowe poprzez alpejskie wzgórza. Tak naprawdę lato w Sestriere może być wyjątkowo owocne i z całą pewnością turyści tego nie pożałują. Warto również wspomnieć w sezonie letnim w Sestriere również znacznie spadają ceny. Turyści więc mogą na tym podwójnie skorzystać.

Beautiful panoramic sight near Sestriere, Province of Turin, Piedmont, Italy.
Beautiful panoramic sight near Sestriere, Province of Turin, Piedmont, Italy., licencja: shutterstock/By

Parkingi w Sestriere – czy w miasteczku jest gdzie zaparkować?

Turyści, którzy zdecydują się do Sestriere dojechać samochodem, z pewnością będą również zastanawiali się nad ewentualnymi możliwościami parkingu. Okazuje się, że w tej niewielkiej miejscowości znajduje się jeden- niezbyt pokaźnych rozmiarów- parking, bezpośrednio na wjeździe do miasteczka. Niemniej jednak turyści mogą parkować także równolegle przy drogach prowadzących na stoki narciarskie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak znalezienie obiektu noclegowego, który oferuje swoim gościom parking. Będzie to najpewniejsza i jednocześnie najbezpieczniejsza opcja parkowania w Sestriere.

Gdzie można nocować w Sestriere? Poznaj TOP3 najlepsze obiekty noclegowe!

Noclegów w Sestriere nie brakuje. To właśnie one stanowią największą część architektonicznej zabudowy miasta. Wobec tego turyści którzy poszukują obiektów noclegowych, które zaoferują im wysoki standard zakwaterowania, z całą pewnością nie poczują się rozczarowani. Które obiekty noclegowe w Sestriere zasługują więc na szczególną uwagę?

Principi di Piemonte Sestriere

Jeśli turyści poszukują prawdziwie luksusowego zakwaterowania, to ten czterogwiazdkowy obiekt noclegowy powinien perfekcyjnie spełnić ich potrzeby. Znajduje się on około 9 kilometrów od ścisłego centrum Sestriere i oferuje zakwaterowania w nowoczesnych i w pełni klimatyzowanych pokojach. W hotelu znajduje się również basen oraz pakiet SPA. Obiekt oferuje również swoim gościom dostęp do prywatnego parkingu.

Hotel Cristallo

Czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, który znajduje się jedynie 100 metrów od centrum miejscowości. Znajduje się w nim oczywiście SPA i basen, a także goście mogą korzystać z bezpłatnego parkingu. Pokoje są zaaranżowane zgodnie ze stylem nowoczesnym i oferują szereg udogodnień.

Hotel Shackleton Mountain Resort

To również czterogwiazdkowy obiekt noclegowy w Sestriere. Zlokalizowany jest on jedynie 300 metrów od centrum miasteczka. Jest to wyjątkowo luksusowy obiekt noclegowy z basenem i SPA, a także z parkingiem dla zmotoryzowanych gości.

Gdzie można dobrze zjeść w Sestriere? Oto lista rekomendowanych restauracji!

Mimo że Sestriere to niewielki ośrodek narciarski, to jednak baza gastronomiczna nie pozostawia turystom żadnych wątpliwości. Do najbardziej lubianych i rekomendowanych lokali gastronomicznych można zaliczyć:

  • Mamma Lia – to świetny obiekt gastronomiczny, zlokalizowany blisko głównego stoku narciarskiego w Sestriere. Serwuje on specjały kuchni włoskiej oraz dania, które charakterystyczne wyłącznie dla tego regionu Włoch.
  • Mavie – to restauracja z mieszanką kuchni włoskiej oraz francuskiej. Turyści zjedzą tam więc różnorodne przysmaki. Niewątpliwą zaletą tego lokalu gastronomicznego są przystępne ceny.
  • Da Casse – to lokal gastronomiczny, który zadowoli wszystkich miłośników pizzy i bruschetty. To właśnie te smakołyki są specjalnością tego lokalu w Sestriere
 Pexels Narda Yescas 1566837

Czytaj również o pozostałych miejscach we Włoszech:

Narty w Canazei – wszystko, co warto wiedzieć!

Narty w Courmayeur- jak przygotować się do szaleństwa na włoskich stokach?

Poprzedni

Narty w Cervinia – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Sestriere – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

1 komentarz do wpisu “Narty w Sestriere – co warto wiedzieć i jak zaplanować wyjazd?”

  1. Pingback: Narty w Ebbs (Kufsteinerland) - opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Dodaj komentarz