Ośrodki narciarskie w Alpach bez ruchu kołowego – oto najpopularniejsze obiekty!

, , , 5 stycznia 2023 Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Ośrodki narciarskie w Alpach cieszą się niezrównaną popularnością wśród podróżnych nie tylko z Europy, ale także z całego świata. Na przestrzeni lat okazało się, że europejskie Alpy to gwarancja niesamowitych wrażeń i niezliczonych możliwości do uprawiania sportów zimowych. Co ciekawe, do tej pory większość turystów była przekonana co do tego, że do wiosek narciarskich można bez problemu dojechać samochodem, a nawet zdecydować się na jego wynajem już na miejscu. Okazuje się jednak, że niekóre ośrodki świadomie zdecydowały się wprowadzić zakaz ruchu kołowego, co tłumaczone jest nie tylko troską o bezpieczeństwo podróżnych, ale także o środowisko. Wobec tego, jakie ośrodki narciarskie w Alpach nie pozwalają na ruch kołowy? Sprawdźmy!

1.Avoriaz

Avoriaz to jeden z chętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich we Francji. Jest to jednocześnie ośrodek kameralny i względnie spokojny. Co ciekawe podróżni, którzy zdecydują się spędzić tam swój zimowy wyjazd muszą przygotować się na to, że nie będą mogli skorzystać z samochodu. Avoriaz jest bowiem jednym z tych ośrodków narciarskich w Alpach Francuskich, który świadomie zdecydował się całkowicie zakazać ruchu kołowego. Z pewnością w Avoriaz możemy cieszyć się więc czystym powietrzem, które jest całkowicie wolne od wszelakich spalin.

Gdzie można nocować w Avoriaz?

Avoriaz to niewielki ośrodek narciarski we Francji, jednak może się on pochwalić dość pokaźną bazą noclegową. Jednym z najlepszych hoteli jest Residence Pierre and Vacances Atria – Crozats. To czterogwiazdkowy hotel z dostępem do mnóstwa udogodnień.

2. Zermatt

Zermatt to popularny i chętnie odwiedzany ośrodek narciarski, który zlokalizowany jest w Alpach Szwajcarskich. Ten ośrodek również – celowo – zdecydował się na ograniczenie, a raczej całkowite zakazanie ruchu kołowego na swoim terenie. Wynika to nie tylko z samej lokalizacji ośrodka – wysoko w górach, ale także z troski o specyficzny mikroklimat, który się tam wytworzył. Zermatt jest ośrodkiem narciarskim całkowicie wolnym od spalin, a także od zanieczyszczeń.

Gdzie można nocować w Zermatt?

Baza noclegowa w Zermatt jest świetnie przygotowana na napływ ogromnej ilości turystów i narciarzy. Znajdziemy tam więc wiele możliwości zakwaterowania. Jeśli jednak zależy nam na najlepszym obiekcie noclegowym, wówczas możemy zdecydować się na pobyt w Alpenhotel Fleurs de Zemratt. To czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, który posiada SPA oraz basen.

3. Serfaus

Serfaus to niewielka wioska narciarska, która zlokalizowana jest w Austrii. Zamieszkuje ją nieco ponad 200 mieszkańców, jednak nie brakuje tam nigdy turystów i miłośników sportów zimowych. Okazuje się, że ta austriacka wioska narciarska również zdecydowała się całkowicie zakazać ruchu kołowego na swoim terenie. Jak więc łatwo można się domyślić, w ośrodku tym możemy cieszyć się krystalicznie czystym, górskim powietrzem i niezapomnianym, spokojnym klimatem.

Small child riding toboggan on track in amazing Austrian Alps mountains in beautiful winter snow, Serfaus Fiss Ladis, Tirol, Austria
Małe dziecko jeżdżące na sankach na torze w niesamowitych austriackich Alpach w pięknym zimowym śniegu, Serfaus Fiss Ladis, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Pawel Kazmierczak

Gdzie można nocować w Serfaus?

W Serfaus baza noclegowa jest dość mocno ograniczona, co wynika przede wszystkim z niewielkich rozmiarów tego ośrodka. Niemniej jednak znajdziemy tam kilka, niezwykle interesujących obiektów noclegowych. Najlepszym z nich wydaje się być Seeapart Poder. Jest to czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie, który dodatkowo znajduje się blisko stoków.

4. Wengen

Wengen to jeden z najlepszych ośrodków narciarskich, który co roku odwiedzany jest przez setki turystów z dosłownie całego świata. Nie da się ukryć, że ośrodek ten również jest jednym z najczystszych, a wszystko to za sprawą całkowitego zakazu ruchu kołowego! W Wengen nie znajdziemy samochodów zalegających na parkingach, a niewielkie rozmiary ośrodka zachęcają do długich, pieszych spacerów w romantycznej, zimowej scenerii. Wengen zachęca więc do jeszcze większej aktywności fizycznej.

Road sign with arrows for hiking and biking tourist trails pointing fork in the road from village Wengen to Lauterbrunnen, Bernese Oberland, Switzerland. The Jungfrau is visible in the background
Znak drogowy ze strzałkami do pieszych i rowerowych szlaków turystycznych wskazujący rozwidlenie drogi z miejscowości Wengen do Lauterbrunnen, Oberland Berneński, Szwajcaria. licencja: shutterstock/By kavalenkava

Gdzie można nocować w Wengen?

Jeśli poszukujemy luksusowego hotelu w Wengen, który dodatkowo znajduje się maksymalnie blisko stoków, wówczas możemy zdecydować się na Hotel Regina. To czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do SPA i szeregu innych udogodnień.

5. Oberlech

Oberlech to ośrodek narciarski, który ponownie zabiera nas do Austrii. Jest on zlokalizowany wysoko w górach, a także może pochwalić się niesamowitymi widokami. Warto jednak podkreślić, że Oberlech również jest jednym z tych ośrodków narciarskich w Alpach, który świadomie zdecydował się wprowadzić zakaz ruchu kołowego. Dzięki całkowitemu wyłączeniu pojazdów Oberlech gwarantuje nam czyste i krystaliczne powietrze, a także niesamowite bezpieczeństwo.

Gdzie można nocować w Oberlech?

Jeśli poszukujemy idealnego i luksusowego miejsca na nocleg w Oberlech, wówczas najlepszym rozwiązaniem wydaje się być Oberlech750 Refugium am Berg. Jest to prestiżowe schronisko górskie, które zagwarantuje nam wypoczynek z uwzględnieniem wysokich standardów.

6. Saas – Fee

Saas – Fee to ośrodek narciarski w Szwajcarii, który może pochwalić się najdłuższym sezonem zimowym i jest on również gwarancją wiecznego śniegu! Jest to wioska narciarska, która stale się rozwija i podąża za aktualnymi trendami i nowościami. Znajdziemy tam wszystko – kilometry tras zjazdowych, innowacyjne i zmodernizowane wyciągi, a także bogatą bazę rozrywkową i wypoczynkową. Niemniej jednak to kolejny ośrodek narciarski w Alpach, który zdecydował się na całkowite zakazanie ruchu pojazdów na swoim terenie. Wybierając się do Saas – Fee musimy się przygotować na piesze wędrówki.

Czytaj także: TOP 10 najlepszych alpejskich ośrodków z piękną scenerią

Gdzie można nocować w Saas – Fee?

Jeśli zależy nam na najlepszym hotelu w Saas – Fee, to możemy zatrzymać się w Hotel Alpin Superior. Jest to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy o wysokim standardzie, który dodatkowo znajduje się tuż przy stokach narciarskich.

7. Oberstdorf

Oberstdorf to jeden z popularniejszych, niemieckich ośrodków narciarskich w Alpach. Co ciekawe, jest to również jeden z większych ośrodków, który mimo wszystko zdecydował się wprowadzić zakaz ruchu kołowego. Jeśli więc zdecydujemy się tam wyjechać, musimy być świadomi tego, że wszędzie będziemy musieli poruszać się „na własnych nogach”.

Gdzie można nocować w Oberstdorf?

W Oberstdorf możemy liczyć na całkiem pokaźną bazę noclegową. Jeśli jednak zależy na ma najlepszym hotelu, wówczas warto wybrać Alpenhotel Oberstdorf – ein Rovell Hote. To czterogwiazdkowy nocleg o wysokich standardach.

8. Riederalp – Bettmeralp

Riederalp-Bettmeralp to ośrodek narciarski, który zlokalizowany jest w Alpach w Szwajcarii. Wyróżnia się on przede wszystkim dość kameralnymi warunkami i względnym spokojem. W tym ośrodku możemy korzystać z najlepszych tras zjazdowych, a także bogatej bazy wypoczynkowej. Niemniej jednak nie skorzystamy tam z samochodu, gdyż ruch kołowy w Riederalp – Bettmeralp również został całkowicie zakazany.

Paraglider on the panoramic hiking trail near the Aletsch Glacier between Bettmerhorn mountain and the village Riederalp
Paralotnia na panoramicznym szlaku turystycznym w pobliżu lodowca Aletsch między górą Bettmerhorn a wioską Riederalp, licencja: shutterstock/By Juergen Wackenhut

Gdzie można nocować w Riederalp – Bettmeralp?

Jeśli poszukujemy najlepszego hotelu w okolicy, wówczas możemy zdecydować się na Alpenhaus Bettmeralp. To trzygwiazdkowy hotel z dostępem do basenu.

9. Valmorel

Valmorel to prestiżowy ośrodek narciarski zlokalizowany w Alpach we Francji. Jest to ośrodek luksusowy, który oferuje turystom najlepsze, możliwe warunki. Znajdziemy tam nie tylko kilometry tras narciarskich, ale także gabinety SPA i Wellness, a także luksusowe restauracje i kluby nocne. Niemniej jednak w Valmorel również nie skorzystamy z samochodu, gdyż w ośrodku tym obowiązuje zakaz ruchu kołowego.

Gdzie można nocować w Valmorel?

W Valmorel luksusowych hoteli nam z pewnością nie zabraknie. Możemy zdecydować się na nocleg np. w Residence Anitea. Jest to pięciogwiazdkowy hotel butikowy z szeregiem udogodnień.

10. Pfelders

Pfelders to jeden z lepiej znanych ośrodków narciarskich we Włoszech w regionie Trentino. Z pewnością miłośnicy sportów zimowych nie będą mogli narzekać na panujące tam warunki. Pfelders oferuje zróżnicowane nartostrady i szeroką bazę gastronomiczną. Niemniej jednak jest to kolejny ośrodek narciarski w Alpach, który całkowicie zakazał ruchu kołowego.

Gdzie można nocować w Pfelders?

Jednym z lepszych obiektów noclegowych w Pfelders jest Garni Hotel Wiesental. To trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który gwarantuje nam dostęp do basenu i restauracji.

Poprzedni

Najlepsze ośrodki narciarskie na spędzenie Sylwestra, które gwarantują niesamowitą zabawę! Oto TOP6!

TOP 10 miejsc na narty w Szwajcarii z gwarancją śniegu – gdzie warto wybrać się na zimowy wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz