TOP 13 atrakcji w Chamonix Mont Blanc – co zobaczyć i co zwiedzić, wybierając się na narty w Chamonix?

7 lutego 2023 Tagi , , , , , ,

Zimowe wyjazdy na narty dla większości z nas są sposobem na to, by można naładować przysłowiowe akumulatory jeszcze bezpośrednio przed powrotem do pracy lub szkoły. Nie da się ukryć, że nasi rodacy z roku na rok stają się coraz to większymi miłośnikami narciarstwa i innych sportów zimowych, a co za tym idzie, coraz chętniej decydują się oni na zorganizowanie urlopu w jednym z popularnych ośrodków narciarskich. Warto jednak zauważyć, że wybór jednego z nich staje się coraz trudniejszych. Zależy nam nie tylko na dostępie do sieci nowoczesnych wyciągów i stoków, ale także na wiele innych atrakcji, którym możemy poświęcić czas. Liczy się więc nie tylko szusowanie na nartach, ale także rozrywka, zwiedzanie i wypoczynek. W ostatnim sezonie coraz większą popularnością cieszy się ośrodek narciarski Chamonix Mont Blanc we Francji. Jakie jest więc absolutne TOP13 atrakcji, które tam na nas czekają?

TOP13 najwyżej ocenianych atrakcji turystycznych w Chamonix Mont Blanc!

Wspomniane już zostało, że wymagania narciarzy obecnie stale rosną. Chcą oni zapewnić sobie szereg udogodnień, z których będą oni mogli skorzystać tuż po zjechaniu ze stoków narciarskich. Wobec tego warto poznać TOP14 najwyższej ocenionych zabytków i atrakcji, które czekają na nas w słynnym, francuskim ośrodku Chamonix Mont Blanc.

Mont Blanc reflected in Cheserys Lake, Mont Blanc Massif, Alps, France
Mont Blanc odzwierciedlenie w jeziorze Cheserys, masyw Mont Blanc, Alpy, Francja, licencja: shutterstock/By pedrosala

1. Szczyt Mont Blanc

Narty w Chamonix stają się coraz częstszym wyborem naszych rodaków i musimy przyznać, że wcale nas to nie dziwi. Ten popularny ośrodek narciarski słynie ze swojego prestiżu, luksusu, a także z samego… Mont Blanc! Okazuje się, że to właśnie ten alpejski szczyt jest jedną z największych atrakcji, której żaden narciarz po prostu nie może pominąć.

2. Tramway du Mont Blanc

Kolejną atrakcją, z której możemy skorzystać, spędzając narty w Chamonix jest nic innego, jak Tramway du Mont Blanc. To niewielka kolejka, która zabierze nas w głąb najpiękniejszej, alpejskiej scenerii. Dzięki niej możemy udać się na wysokość około 1800 metrów nad poziomem morza i podziwiać prawdziwie panoramiczne widoki. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli kochamy trekking i piesze wędrówki, to ta kolejka zabierze nas w miejsca, w których zaczynają się zdecydowanie najpiękniejsze ścieżki!

View of Mont Blanc from the Mont Blanc Tramway, Bellevue, Haut Savoye, France
Widok na Mont Blanc z tramwaju Mont Blanc, Bellevue, Haut Savoye, Francja, licencja: shutterstock/By

3. Wioska Chamonix

Narty w Chamonix to nie tylko szereg nowoczesnych i luksusowych wyciągów oraz stoków narciarskich. To przede wszystkim magiczna wioska Chamonix, która zaprasza nas na niesamowitą przygodę. To właśnie w niej możemy poczuć niezapomniany i urokliwy klimat niewielkiego, francuskiego miasteczka, a także zrelaksować się w towarzystwie kawy, herbaty lub dobrego wina. Wioska Chamonix z pewnością jest jedną z tych atrakcji, których absolutnie nie można pominąć!

CHAMONIX, FRANCJA. Widok na rzekę Arve i masyw Mont-Blanc z centrum Chamonix.
CHAMONIX, FRANCJA. Widok na rzekę Arve i masyw Mont-Blanc z centrum Chamonix., licencja: shutterstock/By Aishe

4. Mer De Glace

Okazuje się, że narty w Chamonix dają nam nieskończenie wiele możliwości do tego, by spędzić swój wolny czas w idealny sposób. Jeśli więc lubimy nieco odważniejsze przygody, wówczas możemy wybrać się w okolice Mer De Glace. Jest to nic innego jak największy lodowiec w Europie, który został odkryty jeszcze w XIX wieku. Ciągnie się on kilometrami, a co więcej, jeśli zdecydujemy się wejść na odpowiednią wysokość, możemy podziwiać niesamowite, panoramiczne widoki.

View of the Mer de Glace, a landmark valley glacier in the Massif du Mont Blanc rapidly shrinking due to global warming.
Widok na Mer de Glace, przełomowy lodowiec doliny w Masywie Mont Blanc, licencja: shutterstock/By EQRoy

5. Aiguille du Midi & Panoramic Mont-Blanc Gondola

Aiguille du Midi to jedno z tych miejsc, którego nie możemy pominąć, spędzając narty w Chamonix. Dlaczego? Otóż jest to jeden z najsłynniejszych punktów widkowcyh, z jakimi spotkamy się w tym ośrodku. Ulokowany jest on na wysokości 3824 metrów nad poziomem można, a dostać się tam możemy za pomocą panoramicznej gondoli Mont-Blanc. Nie da się ukryć, że na samym szczycie czkają na nas zapierające dech w piersiach widoki, które na długo zapadną nam w pamięć.

6. Le Brévent – czas na piesze wycieczki!

Le Brevent to kolejne miejsce, do którego musimy się udać w momencie, kiedy spędzamy narty w Chamonix. Jest to bowiem nie tylko malownicza sceneria Alp, ale także jeden z punktów, w którym zaczyna się zdecydowana większość pieszych wycieczek i nie tylko. Oczywiście na wysokość ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza zabierze nas urokliwa gondola. Możemy podziwiać z Le Brevent nawet panoramę samej wioski Chamonix! Taka atrakcja zalicza się do kategorii „must -see”.

View from the pass Le Brévent to the Mont Blanc massif near the village of Chamonix France
Widok z przełęczy Le Brévent na masyw Mont Blanc w pobliżu miejscowości Chamonix we Francji, licencja: shutterstock/By Madgic

7. Grands Montets

Grands Montets w Chamonix to atrakcja, która zapiera dech zarówno w sezonie zimowym, jak i w sezonie letnim. Dlaczego? Otóż są to stoki narciarskie – latem polany – które znajdują się bezpośrednio na lodowcu. Jest to miejsce, w którym można zaćząc swoją pieszą wycieczkę i podziwianie niesamowitych krajobrazów, ale także jedno z tych miejsc, w którym możemy zacząć nasze zimowe szaleństwo na stokach narciarskich. Grands Montets to swoisty punkt startowy do tego, by robić w Chamonix to, na co mamy dosłownie ochotę. Z pewnością więc takiej atrakcji nikt z nas nie będzie mógł żałować!

8. Glacier Des Bossons

Jeśli zdecydowaliśmy się spędzić narty w Chamonix i liczymy na bliskie i konkretne spotkanie z naturą, to Glacier Des Bossons, czyli lodowiec Des Bossons nam to zagwarantuje. Wielu turystów jasno twierdzi, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Chamonix i najbliższej okolicy. Możemy tam nie tylko eksplorować naturę, ale także napawać się całym pięknem krajobrazu i widokami, które z całą pewnością na znacznie dłużej zapadną nam w pamięć. Panuje tam cicha i spokojna atmosfera, która pozwoli nam, chociażby na chwilę oderwać się od tłumów i zgiełku, jaki panuje w samym Chamonix. Z pewnością więc takiej wyprawy nie będziemy mogli zapomnieć przez dłuższy czas!

The view of Chamonix valley and Glacier des Bossons, France
Widok na dolinę Chamonix i Glacier des Bossons, Francja, licencja: shutterstock/By Julia Kuznetsova

9. Col De Baume

Jeśli spędzamy narty w Chamonix – szczególnie w sezonie letnim – wówczas nie możemy pominąć również miejsca o dźwięcznej nazwie Col De Baume. W lecie te malownicze stoki i polany pokrywają się pięknymi, kolorowymi kwiatami, które same z siebie tworzą przepiękną scenerię. Możemy się tam poczuć dosłownie tak, jakbyśmy byli w jednej z popularnych baśni. Tam również swój początek ma wiele szlaków trekkingowych, które prowadzą po całej okolicy Chamonix Mont Blanc. Warto również zauważyć, że znajdziemy tu wiele miejsc na niezapomniany piknik na łonie natury! Ten atrakcji w Chamonix również nie możemy pominąć!

10. Les Houches – niewielki i słynny ośrodek narciarski

Tuż obok Chamonix znajdziemy jeden z najsłynniejszych, choć kameralnych, ośrodków narciarskich – Les Houches. To właśnie tu znajdziemy aż 28 świetnie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego, a także czekają na nas prawdziwie idealne warunki. Łączna długość wszystkich tras narciarskich w Les Houches wynosi ponad 55 kilometrów. Wielu narciarzy może śmiało powiedzieć, że nie jest to zbyt imponujący wynik, jednak trasy te pokryte są śniegiem praktycznie przez cały rok i oferują nam jedne z najlepszych warunków. Dodatkowo nie możemy także pominąć zapierającej dech w piersiach scenerii, gdzie malownicze stoki alpejskie poprzecinane są szeregiem dolin. Jeśli więc spędzamy narty w Chamonix, to Les Houches jest kolejnym miejscem, które po prostu każdy z nas musi odwiedzić!

Les Houches, France
Les Houches, Francja, licencja: shutterstock/By

11. Ośrodek narciarski dla początkujących w Chamonix

Prawdą jest, że nikt z nas nie urodził się zawodowym narciarzem. Wszystkie umiejętności trzeba zdobyć i wykształcić w drodze doświadczenia i intensywnych treningów. Wiele ośrodków narciarskich jednak nie daje nam takiej możliwości, gdyż zaaranżowane tam trasy wymagają od razu pełnego profesjonalizmu. Jednak narty w Chamonix mogą być także świetną okazją do spędzenia wolnego, zimowego czasu dla początkujących. Znajdziemy tam bowiem ośrodek, który przeznaczony jest jedynie dla „beginners”. Oznacza to, że stoki sam tą wyjątkowo łagodne, nie brakuje instruktorów, a profesjonaliści…cóż nie mają wstępu! Można więc powiedzieć, że jest to idealne miejsce nie tylko dla dzieci, ale także dla nieco starszych, którzy właśnie w Chamonix zdecydowali się spędzić swój pierwszy, zimowy wyjazd.

12. Muzeum Historii Alpejskiej

Jeśli spędzamy narty w Chamonix i jednocześnie liczymy na nieco bliższe spotkanie z historią oraz kulturą, to Muzeum Historii Alpejskiej będzie dla nas idealnym miejscem. Możemy się w nim zapoznać z tym, jak rozwijało się samo Chamonix na przestrzeni lat i jak zyskiwało sobie sławę jako jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w całej Europie. Znajdziemy tam również kolekcję zapierających dech w piersiach fotografii z zamierzchłych czasów, kiedy to Chamonix dopiero odkrywało swój niesamowity potencjał. Takiego muzeum nie znajdziemy nigdzie indziej w Europie, więc nie możemy go pominąć!

13. Wspinaczka skałkowa w Rochers des Gaillands

Jeśli lubimy przygody i szukamy w Chamonix nieco większych wrażeń, wówczas możemy wybrać się na wspinaczkę skałkową o Rochers des Gaillands. Te skały granitowe oferują jedne z najlepszych warunków do treningu wspinaczkowego – oczywiście wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów. Nie musimy więc się obawiać, nawet w momencie, kiedy będzie to nasze pierwsze, bliższe spotkanie z tego rodzaju aktywnością fizyczną. Jak więc widać, narty w Chamonix oferują nam nieskończenie wiele możliwości do spędzenia czasu wolnego również poza stokami!

Climber having fun on a rock face on the italian side of Mont Blanc massif in the Alps with glaciers in background
Wspinacz bawiący się na skale po włoskiej stronie masywu Mont Blanc w Alpach z lodowcami w tle, licencja: shutterstock/By matteo bedendo

Gdzie można nocować w Chamonix? – lista TOP hoteli i obiektów noclegowych

Narty w Chamonix nie byłby kompletne, gdybyśmy nie znaleźli dla siebie idealnego i dopasowanego miejsca noclegowego. Które więc hotele i ośrodki noclegowe powinny spełnić nasze potrzeby?

1. Yeti Lodge and Chalet Appartments

To czterogwiazdkowy hotel, zaliczany do grona najbardziej luksusowych, który znajduje się praktycznie w samym centrum Chamonix. Możemy w nim korzystać z basenu i szeregu innych udogodnień.

2. Chalet Clos 66

Jest to z kolei pięciogwiazdkowy hotel butikowy, który znajduje się jedynie 500 metrów od ścisłego centrum Chamonix. Jak łatwo można się domyślić, możemy spodziewać się tam zdecydowanie najwyższych standardów zakwaterowania.

3. La Folie Douce Hotels Chamonix

To kolejny hotel, który śmiało możemy zaliczyć do grona obiektów luksusowych o wysokim standardzie. Zlokalizowany jest on 200 metrów od centrum Chamonix i jedyne 150 metrów od wyciągów narciarskich. Oferuje on nam dostęp do basenu.

Czytaj także:

Narty we Francji – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Najlepsze ośrodki narciarskie we Francji – gdzie najlepiej jechać na narty biegowe?

Poprzedni

TOP 13 atrakcji w St Moritz – co zobaczyć i co zwiedzić?

Brunico (Południowy Tyrol/Südtirol) – Lista TOP najlepszych hoteli

Następny

Dodaj komentarz