TOP25 najlepszych ośrodków narciarskich na świecie

, , , , 1 lutego 2023 Tagi , ,

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że miłośników białego szaleństwa na całym świecie stale przybywa. Okazuje się, że jazda na nartach staje się coraz popularniejsza, a takie treningi świetnie wpływają na naszą kondycję i pomagają zadbać o dobre samopoczucie, nawet jeśli za oknami panują najbardziej niesprzyjające warunki. Niemiej jednak narciarze zwykle mają pewny dylemat odnośnie do tego, do którego ośrodka narciarskiego warto się wybrać i który zagwarantuje im najlepsze warunki. Tak więc warto poznać TOP25 najlepszych ośrodków i terenów narciarskich na świecie. Które z nich zasługują na specjalne wyróżnienie?

Spis treści

1. Whistler Blackcomb, Canada

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o niesamowitym i słynnym ośrodku narciarskim, jaki znajduje się w Kanadzie. Mowa tu o Whistler Blackcomb, który powstał w 1997 roku. Jest to nie tylko ośrodek narciarski, bo „coś” dla siebie znajdą w nim także miłośnicy innych sportów zimowych. To właśnie tutaj odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie w 2010 roku i to tutaj swoje medale olimpijskie zdobywali najlepsi sportowcy, zatem to niezwykle istotne i ciekawe miejsce.

Gdzie można nocować w Whistler Blackcomb?

W bezpośredniej bliskości Whistler Blackcomb niestety nie znajdziemy pokaźnej bazy noclegowej. Jednocześnie najbliższym hotelem wydaje się być czterogwiazdkowy Cornwall Inn. Znajduje się on jedynie 6 kilometrów od ośrodka i oferuje wyjątkowo wysoki standard zakwaterowania.

2. Courchevel, France

Po wizycie w kanadyjskim ośrodku narciarskim warto na chwilę powrócić do Europy, a konkretniej do Francji. To właśnie tam znajdziemy legendarny ośrodek narciarski Courchevel. Stanowi on część słynnego kompleksu narciarskiego Les Trois Vallees i jest jednocześnie jednym z największych obszarów narciarskich na świecie. Courchevel został założony w 1942 roku i od tego momentu szybko zaczął zyskiwać sobie niezrównaną popularność. Dysponuje on ponad 600 kilometrami tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego.

Courchevel arystokratyczny ośrodek narciarski we Francji
Courchevel ośrodek narciarski we Francji, licencja: shutterstock/By Elpis Ioannidis

Gdzie można nocować w Courchevel?

W ośrodku narciarskich Courchevel z całą pewnością nie zabraknie nam miejsc noclegowych. Okazuje się bowiem, że możemy wybierać różnorodne opcje zakwaterowania. Jeśli jednak zależy nam na najlepszym hotelu, wówczas możemy zatrzymać się w Hotel Club Blanche Neige. To czterogwiazdkowy obiekt noclegowy oddalony o 200 metrów od stoku.

3. Zermatt, Switzerland

Zermatt to niewielkie miasto i gmina w Szwajcarii, a jednocześnie jeden z najsłynniejszych ośrodkow narciarskich w Europie. Nie zabranie nam tam absolutnie niczego – łagodne i trudne trasy narciarskie, parki snowboardowe i liczne lokale gastronomiczne i rozrywkowe sprawiają, że Zermatt zyskał sobie miano najlepszego ośrodka narciarskiego na świecie!

Gdzie można nocować w Zermatt?

Baza noclegowa w Zermatt jest świetnie rozwinięta. Jednym z najlepszych obiektów noclegowych wydaje się być Alpen Resort Hotel. Jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do SPA.

4. Vail Mountain Resort, USA

Vail Mountain Resort to ośrodek narciarski, który zaprasza nas do USA, a dokładniej do stanu Kolorado. Jest to słynny teren narciarski, na którym odbywało się wiele zawodów pucharu świata i nie tylko! Na tamtejszych stokach zjeżdżali najlepsi profesjonaliści, a my – wybierając ten ośrodek – możemy pójść ich śladem. W tym ośrodku pojęcie nudy nie istnieje!

Gdzie można nocować w Vail Mountain Resort?

Jednym z najlepszych obiektów noclegowych w tym ośrodku jest bez wątpienia Tivoli Lodge. To czterogwiazdkowy hotel z dostępem do basenu i SPA.

5. Aspen Snowmass, USA

Aspen Snowmass to kolejny ośrodek narciarski w USA, który zlokalizowany jest w stanie Kolorado. Jest on znany przede wszystkim ze swoich pokaźnych rozmiarów! Znajdziemy tam niezliczone kilometry tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego, a także idealne warunki do uprawiania skialpinizmu. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji dla najmłodszych!


Senior male skier skiing in Colorado ski resort near Aspen, Colorado, on nice winter day; more skiers and snowboarders skiing around;woods and mountains in background
narciarz w ośrodku narciarskim Kolorado w pobliżu Aspen w stanie Kolorado, na miły zimowy dzień; więcej narciarzy i snowboardzistów jeżdżących na nartach wokół; lasy i góry w tle, licencja: shutterstock/By LanaG

Gdzie można nocować w Aspen Snowmass?

Baza noclegowa w okolicy ośrodka w Aspen jest świetnie rozwinięta. Jeśli jednak zależy nam na najwyższym standardzie zakwaterowania, wówczas możemy zatrzymać się w The Gant. Jest to pięciogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie.

6. Val d’Isere, France

Ponownie warto przenieść się do Francji, gdzie możemy udać się do jednego z najlepszych ośrodków narciarskich, czyli Val’ d Isere. Jest to jeden z najstarszych i największych tego typu terenów w kraju. Uprawiać tam można różnorodne sporty zimowe, gdyż ośrodek ten pod żadnym pozorem nie ogranicza się jedynie do narciarstwa.

Czytaj także: Dlaczego warto postawić na narty w Francji? Oto top10 powodów!

Gdzie można nocować w Val d’Isere?

Jednym z najlepszych hoteli w Val d’Isere jest bez wątpienia Madame Vacances Alpina Lodge. Jest to czterogwiazdkowy hotel z dostępem do basenu.

7. Cortina D’Ampezzo, Italy

Cortina D’Ampezzo to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich na świecie. Znajduje się on we Włoszech i pozwala nam beztrosko szusować po stokach Dolomitów. W tym ośrodku możemy cieszyć się dostępem do ponad 400 kilometrów świetnie przygotowanych nartostrad i tras zjazdowych. Dodatkowo nowoczesna infrastruktura wyciągów zabierze nas również na pobliskie tereny narciarskie.

Czytaj także: TOP7 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech

Gdzie można nocować w Cortina D’Ampezzo?

Jeśli chcemy nocować w jednym z najlepszych obiektów w ośrodku, wówczas możemy się zdecydować na pobyt w Hotelu Serena. Jest to czterogwiazdkowy hotel z dostępem do basenu.

8. Telluride, USA

Ponownie przenosimy się do USA i do stanu Kolorado, gdzie czeka na nas jeden z najstarszych ośrodków narciarskich na świecie – Telluride. To pokaźnych rozmiarów, zróżnicowany teren narciarski, który pozwoli nam rozwinąć przysłowiowe skrzydła. Miłośnicy sportów zimowych doceniają sobie nowoczesne nartostrady, a także ogromną przestrzeń.

Gdzie można nocować w Telluride?

Jednym z najlepszych hoteli w ośrodku Telluride jest Hotel Telluride. Jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do szeregu udogodnień.

9. Niseko, Japan

Japonia prawdopodobnie nie jest znana ze swoich ośrodków narciarskich. Niemniej jednak tereny Niseko zasługują na ogromną uwagę. Niseko łączy w sobie aż 4 ośrodki narciarskie, w których możemy korzystać ze skromnych, 60 kilometrów tras zjazdowych. Jednak jak przystało na Japonię, jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie, którzy każdego roku przyciąga tłumy.

Gdzie można nocować w Niseko?

W ośrodku Niseko znajdziemy pokaźną bazę noclegową. Możemy zdecydować się chociażby na pobyt w Miru Niseko. To tradycyjny, japoński hotel oceniony na cztery gwiazdki.

10. Chamonix, France

Francja z pewnością jest królową jeśli chodzi o ośrodki narciarskie. U stóp Mont Blanc znajdziemy malowniczy i ekskluzywny ośrodek Chamonix. Możemy tam nie tylko korzystać z licznych nartostrad, ale także jest to świetne miejsce na après ski. Takiego wyjazdu nie będziemy żałować.

Cable car traveling over Chamonix in Mont Blanc area in France with the mountain panoramic view.
Kolejka linowa podróżująca nad Chamonix w rejonie Mont Blanc we Francji z panoramicznym widokiem na góry , licencja: shutterstock/By EshanaPhoto

Gdzie można nocować w Chamonix?

Jednym z lepszych hoteli w Chamonix jest pięciogwiazdkowy hotel Chalet La Source – Chamonix All Year. Oferuje on najwyższy standard zakwaterowania.

11. St. Anton, Austria

St. Anton to jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich, jakie znajdziemy w Austrii. Cechuje się on jednym z najdłuższych sezonów narciarskich, a dodatkowo posiada jedne z najbardziej stromych tras zjazdowych, które przeznaczone są tylko i wyłącznie dla profesjonalistów.

Gdzie można nocować w St. Anton?

W St. Anton możemy zatrzymać się w Arlen Lodge Hotel. To prestiżowy, czterogwiazdkowy hotel blisko stoków.

Czytaj także: Narty w St Anton am Arlberg – lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

12. Kitzbühel, Austria

To kolejny ośrodek narciarski w Austrii, na który warto zwrócić uwagę. Jest to jeden z największych trenów narciarskich w kraju i wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą wyciągów oraz szeregiem atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych.

Gdzie można nocować w Kitzbühel?

Jednym z najlepszych hoteli w St. Anton jest Hotel Tiefenbrunner. To luksusowy i czterogwiazdkowy obiekt noclegowy.

13. St. Moritz, Switzerland

St. Mortiz to niewielki ośrodek narciarski w Szwajcarii, który jednak doceniany jest przez narciarzy z całego świata. Możemy tam spotkać się z idealnymi warunkami do skialpinizmu, narciarstwa zjazdowego i biegowego, a także korzystać z klubów nocnych i barów. Jest to ośrodek narciarski i miejsce na après ski w jednym!

Gdzie można nocować w St. Mortiz?

Najlepszym hotelem w St. Mortiz jest czterogwiazdkowy Crystal Hotel Superior.

14. Park City Mountain/Canyons, USA

Znów warto odwiedzić USA, jednak tym razem stan Utah. Znajduje się tam jeden z większych i nowocześniejszych ośrodków narciarskich Park City Mountain/Canyons. Oferuje one rozległe tereny do narciarstwa biegowego, a także strome trasy dla miłośników zjazdów. Wszystkie są połączone siecią wyciągów.

Gdzie można nocować w Park City Mountain/Canyons?

Jednym z najlepszych hoteli w Park City Mountain/Canyons jest Marriott’s Mountain Side. To pięciogwiazdkowy hotel z szeregiem udogodnień.

15. Cerro Catedral, Argentina

Argentyna nie jest znana z zamiłowania do narciarstwa, jednak ośrodek Cerro Catedral jest jednym z najlepszych ośrodków na świecie. Znajdziemy tam najbardziej strome trasy zjazdowe, ale także łagodne stoki dla początkujących. Takie egzotyczne narty z pewnością zapadną nam w pamięć.

Gdzie można nocować w Cerro Catedral?

W okolicy Cerro Catedral baza noclegowa jest dość uboga. Możemy jednak zatrzymać się w Cabana Syl. Pensjonat ten znajduje się maksymalnie blisko stoków.

16. Deer Valley, USA

Deer Valley to kolejny ośrodek w USA w stanie Utah, który warto odwiedzić. Dostarczy on nam nie tylko niesamowitej zabawy na stokach, ale także malowniczych widoków podczas zjazdów w dół!

Gdzie można nocować w Deer Valley?

Jednym z lepszych hoteli w Deer Valley jest Treasure Mountain Inn. To trzygwiazdkowy hotel z panoramicznymi widokami.

17. Verbier, Switzerland

Verbier to jeden z najaktywniejszych i najdynamiczniej rozwijających się ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Dysponuje on świetnie przygotowaną bazą rozrywkową, a także niezliczonymi kilometrami tras narciarskich, z których można korzystać nawet w nocy!

Landscape view of a traditional wooden chalet with snowy Alps in the background , in the ski resort of "Verbier", in the "Valais", Switzerland
Krajobrazowy widok tradycyjnej drewnianej chaty z ośnieżonymi Alpami w tle, w ośrodku narciarskim „Verbier”, w „Valais”, Szwajcaria, licencja: shutterstock/By Eric Kolly

Gdzie można nocować w Verbier?

Najlepszym obiektem noclegowy w Verbier wydaje się być Hotel La Rotonde. Znajduje się on jedynie 40 metrów od stoku narciarskiego.

18. Snowbird, USA

Snowbird to dość kameralny ośrodek narciarski w USA, który jednak może pochwalić się czarnymi trasami o nachyleniu większym niż 80%! To prawdziwy raj dla doświadczonych amatorów sportów zimowych, choć początkujący również znajdą tu coś dla siebie.

Czytaj także: TOP 18 najlepszych ośrodków narciarskich w USA – do których z nich z pewnością warto się udać?

Gdzie można nocować w Snowbird?

Jednym z lepszych hoteli w Snowbird jest Ski – In Ski – Out – The Cliff. To czterogwiazdkowy obiekt noclegowy tuż przy stoku.

19. Valle Nevado, Chile

Chile to z pewnością jeden z mniej oczywistych kierunków na narty. Jednak w ośrodku Valle Nevado mamy dostęp do ponad 100 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych. Warto pamiętać, że sezon narciarski jest tam nieco krótszy, więc musimy pośpieszyć się z rezerwacją skipassów!

Gdzie można nocować w Valle Nevado?

Jednym z lepszych hoteli w Valle Nevado jest Departamento Valle Nevado. To urokliwy pensjonat tuż przy stoku, który oferuje nam wysoki standard.

20. Jackson Hole Mountain Resort, USA

Jackson Hole Mountain Resort to najsłynniejszy i największy ośrodek narciarski w USA w stanie Wyoming. Oferuje on dostęp do ponad 200 kilometrów tras zjazdowych, a co więcej, możemy się tam spodziewać śniegu nawet w październiku!

Gdzie można nocować w Jackson Hole Mountain Resort?

Jednym z najlepszych obiektów noclegowych w Jackson Hole Mountain Resort jest The Virginian Lodge. Jest to czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie zakwaterowania.

21. Val Gardena, Italy

Val Gardena to jeden z najsłoneczniejszych ośrodków narciarskich, których znajduje się we Włoszech. Oferuje on nowoczesną infrastrukturę wyciągów, a także przepiękne trasy zjazdowe, z których możemy podziwiać niesamowite widoki. Dodatkowo jest to także jeden z bardziej „rodzinnych” ośrodków narciarskich we Włoszech.

Skiing area in the Dolomites Alps. Overlooking the Sella group  in Val Gardena. Italy
Teren narciarski w Alpach Dolomitów. Z widokiem na grupę Sella w Val Gardena. Włochy, licencja: shutterstock/By wjarek

Gdzie można nocować w Val Gardena?

W Val Gardena możemy korzystać z pokaźnej bazy noclegowej. Jednym z najlepszych hoteli jest trzygwiazdkowy Hotel Paradell.

22. Hakuba, Japan

Ośrodek narciarski Hakuba znajduje się w japońskiej prefekturze Nagano. Jest to jeden z mniejszych, jednocześnie wyjątkowo nowoczesnych ośrodków w kraju. Możemy tam korzystać z innowacyjnych typów wyciągów narciarskich. Dodatkowo trasy narciarskie są tam na tyle zróżnicowane pod względem poziomów, więc każdy z narciarzy znajdzie coś dla siebie!

Gdzie można nocować w Hakuba?

Jednym z najlepszych hoteli w Hakuba jest MARILLEN Hotel by Hakuba Group Hotel. To czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z szeregiem udogodnień.

23. Courmayeur, Italy

Courmayeur to z pewnością jeden z najbardziej klimatycznych ośrodków narciarskich, jaki tylko znajdziemy we Włoszech. Oferuje on bowiem dostęp do niezliczonych kilometrów tras zjazdowych, a także do pokaźnej bazy après ski. Dodatkowo ośrodek ten wyróżnia się malowniczym położeniem, więc dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Czytaj także: Narty w Courmayeur – jak przygotować się do szaleństwa na włoskich stokach?

Gdzie można nocować w Courmayeur?

Jednym z najlepszych hoteli w Courmayeur jest hotel TH Courmayeur. Jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do SPA i basenu.

24. Morzine and Avoriaz in Portes du Soleil, France

Morzine and Avoriaz jest częścią jednego z największych kompleksów narciarskich we Francji – Portes du Soleil. Jest to jednocześnie ośrodek wyjątkowo ekskluzywny, który dostarczy nam tego, co może być nam tylko potrzebne. Słoneczne stoki, a także najnowocześniejsze wyciągi z pewnością wyróżniają ten skrawek narciarskiego raju na ziemi.

Gdzie można nocować w Morzine and Avoriaz in Portes du Soleil?

Jednym z najlepszych hoteli w Morzine and Avoriaz jest Hotel Neve. To trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który ponadto znajduje się w pobliżu stoków.

25. Cardrona, New Zealand

Na samym końcu naszego zestawienia TOP25 najlepszych ośrodków narciarskich na świecie przeniesiemy się do Nowej Zelandii. Znajdziemy tam malowniczy i rozległy teren narciarski Cardrona. Daje on nam dostęp do wielu tras zjazdowych, a także możliwość jazdy poza trasami. Możemy więc korzystać z narciarskiego feestyle’u i świetnie się bawić w klubach nocnych!

Ski Resort Cardrona, New Zealand
ośrodek narciarski Cardrona, Nowa Zelandia, licencja: shutterstock/By Jess May Russell

Gdzie można nocować w Cardrona?

Jednym z najlepszych obiektów noclegowych w Cardrona jest Cardona Hotel. To pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy o wysokim standardzie zakwaterowania.

Poprzedni

TOP 10 miejsc na narty z przyjaciółmi, które warto wybrać

Gdzie na narty w listopadzie? – ośrodki z gwarancją śniegu, do których warto się udać!

Następny

Dodaj komentarz