Narty w Golling – jak zaplanować wyjazd?

7 grudnia 2022 Tagi , , , , , ,

Alpy są górami niezwykle popularne ze względu na atrakcyjność krajobrazów i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Najbardziej kojarzącymi się krajami ze wspomnianym pasmem górskim są kraje niemieckojęzyczne. W jednym z nich – Austrii znajduje się bardzo duża ilość kurortów turystycznych, oferujących masę niezliczonych atrakcji i dobre zakwaterowanie. Jednym z nich jest Golling an der Salzach, miejscowość położona przy granicy z Niemcami, około trzydziestu kilometrów na południe od Salzburga. W tekście zostaną omówione między innymi sprawy dotyczące wyjazdu do kurortu turystycznego, kosztów związanych z karnetami narciarskimi, noclegów, okolicznych atrakcji czy letniego potencjału rekreacyjnego miejscowości. Nie przedłużając, poznajmy wszystkie niezbędne informacje dotyczące Golling an der Salzach.

Jak dojechać do Golling?

Podróż samochodem do Golling

Decydując się na podróż samochodem do Golling an der Salzach ze stolicy Polski, najlepiej kierować się trasą przez województwo łódzkie i śląskie, przejeżdżając między innymi przez Piotrków Trybunalski, dalej koło Częstochowy i Katowic. Następnie jedziemy dalej na południe przez czeskie Morawy, mijając kolejno Ostrawę i Brno. Przed Wiedniem powinniśmy pojechać na zachód aż do Salzburga. Na koniec kierujemy się kilkadziesiąt kilometrów na południe i jesteśmy na miejscu. Warto pamiętać, iż przytoczona trasa zahacza o bardzo atrakcyjne miejscowości, które (jeśli mamy czas) z pewnością są warte zwiedzenia.

Wyprawa pociągiem

Z Dworca Zachodniego w Warszawie jedziemy pociągiem Intercity do miejscowości Bogumin w Czechach, niedaleko granicy z Polską. Stamtąd kierujemy się na dworzec centralny w Wiedniu (Wien Hauptbahnhof). Z Wiednia z kolei jedziemy do Salzburga pociągiem Railjet (RJ), a z Salzburga pociągiem Regionalexpress (REX) wreszcie do miejsca docelowego. Na koniec warto dodać, iż jest wiele innych opcji dojazdu pociągiem ze stolicy Polski do Golling an der Salzach. Istnieje na przykład możliwość dojazdu bezpośrednio z Warszawy Wschodniej do Wien Hbf.

Nikolaus Kirche (Saint Nicholas church) near Golling an der Salzach, Salzburg, Austria
Nikolaus Kirche (kościół św. Mikołaja) niedaleko Golling an der Salzach w Salzburgu Austria , licencja: shutterstock/By Mario Saccomano

Lot samolotem

Podróż samolotem z Warszawy jest dość skomplikowaną i kosztowną wyprawą. Jeśli wybieramy tę opcję, musimy być świadomi, iż ze stolicy naszego kraju nie kursują loty do Salzburga, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko przy Golling an der Salzach. Aby najszybciej dotrzeć do celu, powinniśmy polecieć z Warszawy do Frankfurtu nad Menem i stamtąd do Salzburga. Inną opcją jest dotarcie najpierw z Warszawy do Wiednia samolotem i stamtąd już pociągiem do Salzburga. Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, z Salzburga możemy dostać się regionalnym pociągiem do Golling.

Narty w Golling – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Ceny karnetów w Golling

Przed podaniem cen na poszczególne karnety i innych informacji dotyczących korzystania z atrakcji narciarskich, należy dodać, iż dotyczą one terenu narciarskiego Ski amadé – St. Johann Alpendorf, który znajduje się najbliżej turystycznego kurortu Golling an der Salzach.

Sezon wysoki (od 24.12.2022 do 06.01.2023 i od 28.01.2023 do 17.03.2023)

Dzieci

Cena karnetu jednodniowego dla dziecka wynosi trzydzieści cztery euro. Za karnet obejmujący sześć dni będzie trzeba zapłacić z kolei sto sześćdziesiąt siedem euro.

Nastolatkowie

Nastolatkowie za karnet na jeden dzień muszą zapłacić pięćdziesiąt jeden euro. Koszt sześciodniowego karnetu wynosi z kolei dwieście pięćdziesiąt i pół euro.

Dorośli

Koszt jednodniowego karnetu dla osoby dorosłej wynosi sześćdziesiąt osiem euro. Cena sześciodniowego karnetu wynosi zaś trzysta trzydzieści cztery euro.

Sezon niski (od 07.01.2023 do 27.01.2023)

Dzieci

Skipass w sezonie niskim dla dziecka obejmujący jeden dzień kosztuje tyle samo co w przypadku sezonu wysokiego. Za sześciodniowy skipass zapłacimy sześć euro mniej w porównaniu z wcześniej omawianym sezonem.

Nastolatkowie

Cena karnetu jednodniowego w przypadku nastolatków również pozostaje bez zmian. Ulega zmniejszeniu jedynie cena karnetu sześciodniowego z dwustu pięćdziesięciu i pół euro do dwustu czterdziestu jeden i pół euro.

Dorośli

Tak jak w przypadku cen karnetów jednodniowych dla dzieci i nastolatków, koszty pozostają bez zmian w porównaniu z sezonem wysokim. Za sześciodniowy skipass zapłacimy z kolei mniej o jedenaście i pół euro.

Winter Landscape in the Region of Salzburg, Austria, Europe
widok w regionie Salzburg, Austria, Europe, licencja: shutterstock/By ErichFend

Ceny karnetów od początku sezonu do 23.12.2022 i od 18.03.2023 do zakończenia sezonu

Cena karnetów jednodniowych dla wszystkich grup wiekowych nie ulega zmianie. Za sześciodniowy karnet dla dzieci trzeba będzie zapłacić z kolei sto pięćdziesiąt i pół euro, dla nastolatków dwieście trzydzieści trzy euro, a dla dorosłych trzysta dziesięć i pół euro.

Wyciągi narciarskie

Region narciarski Ski amadé – St. Johann Alpendorf dysponuje dwudziestoma sześcioma wyciągami oryczkowymi, dwudziestoma dziewięcioma wyciągami krzesełkowymi i piętnastoma kolejkami kabinowymi.

Stoki narciarskie

W regionie znajduje się także siedemdziesiąt dziewięć kilometrów stoków na poziomie łatwym, sto trzy kilometry na poziomie średnim i osiem kilometrów na poziomie trudnym. Ponadto dwadzieścia kilometrów stoków przeznaczona jest na freeride.

Gdzie zjeść w Golling?

Enes Kebap Pizza | italienische und türkische Spezialitäten na ulicy Markt 39

Ceny wszystkich pizz w lokalu wynoszą dziewięć i pół euro. Wyjątek stanowi pizza, w której klient może skomponować pizzę z czterech wybranych przez niego składników. W tym przypadku koszt wzrasta o jedno euro. W restauracji istnieje także możliwość zamówienia calzone, które cenowo przedstawia się identycznie co pizza. Mówiąc o innych daniach warto wspomnieć o currywurstsie, którego cena z frytkami wynosi osiem euro. Cena tureckiej pizzy lahmacun wynosi bez dodatkowego mięsa z kebaba siedem euro a z o dwa euro więcej. W lokalu możemy także zamówić sałatki, których cena wynosi od trzech i pół euro do ośmiu i pół euro. Napoje gazowane kosztują w restauracji dwa euro, a piwa od trzech i pół do czterech euro. Lokal otwarty jest od godziny jedenastej do dwudziestej trzydzieści.

Döllerers Wirtshaus na ulicy Markt 56

Restauracja Döllerers Wirtshaus może pochwalić się bardzo oryginalnym menu. Jedną z pozycji jest danie składające się z sześciu małych dań-niespodzianek za sześćdziesiąt dziewięć euro. Do tego zestawu możemy zakupić sześć kieliszków wina za czterdzieści pięć euro bądź sześć szklanek napoju bezalkoholowego za dwadzieścia osiem euro. Do innych autorskich dań możemy również zaliczyć kawior Waltera Grülla z czarnego jesiotra. Cena bez placków z liści, kwaśnej śmietany i żółtka wynosi dziewięćdziesiąt pięć euro, z dodatkami natomiast sto pięćdziesiąt euro. Do wspomnianych posiłków polecana jest również wóda, za którą w zależności od rodzaju zapłacimy od trzynastu do trzydziestu euro za czterdzieści mililitrów. Restauracja otwarta jest od jedenastej trzydzieści do dwudziestej drugiej od środy do soboty. We wtorek lokal jest czynny od godziny siedemnastej do dwudziestej drugiej.

China-Restaurant Long Xiang na ulicy Markt 168

Restauracja jest miejscem serwującym dania kuchni chińskiej. Jedną z ciekawszych opcji, jest możliwość kupna kaczki po pekińsku, którą należy zamówić dzień przed chęcią jej zjedzenia. Zestaw z kaczką, chop suey, zupą z rekina, deserem i roladą jajeczną kosztuje prawie siedemdziesiąt siedem euro. W lokalu możemy kupić również owoce takie jak ananas, migdały czy jabłka smażone na głębokim tłuszczu w miodzie, czy lody. Ceny owoców wynoszą od trzech i pół euro do czterech i pół euro, a lodów od jednego do czterech i pół euro. Do innych potraw możemy zaliczyć także krewetki podawane w wielu wersjach i kurczaka. Ceny dań z krewetkami wynoszą mniej więcej piętnaście euro, a z kurczakiem dziesięć euro.

Narty w Golling – co warto wiedzieć o miejścowości?

Pierwsza wzmianka o budowli w tym miejscu pochodzi z 798 roku. W trzynastym wieku została tutaj wzniesiona z kolei kamienna warownia z inicjatywy arcybiskupa Salzburga Eberharda II. Od 1971 roku warownia służy jako muzeum historyczne, a na jej dziedzińcu odbywają się imprezy oraz wydarzenia kulturalne. Dziś zabytkowy budynek jest własnością władz miasta Golling.

Obiekt znajduje się na skale nad doliną rzeki Salzach w pobliżu przewężenia, między górami Hagen i Tennen na wysokości czterystu sześćdziesięciu dziewięciu metrów nad poziomem morza. W średniowieczu położenie to miało ważne, strategiczne znaczenie.

The Gollinger Mill at the Gollinger Waterfall in Golling, Austria
Gollinger Mill przy wodospadzie Gollinger w Golling, Austria, licencja: shutterstock/By Rrphstock

Burg Golling – kolekcja muzealna

W skład eksponatów muzeum Burg Golling wchodzą bardzo zróżnicowane zabytki, w tym między innymi: kieł mamuta mający ponad 30 000 lat, skamieliny, minerały i historyczne zegarki.

Muzeum w zamku Golling otrzymało wiele nagród, w tym Austriacką Pieczęć Jakości Muzeum.

Miejsca parkingowe w Golling

Wybrane, często polecane parkingi w Golling an der Salzach:

  • Parkplatz Gollinger Wasserfall
  • Parkplatz Bluntautal

TOP 3 polecanych hoteli na narty w Golling

Genießerhotel Döllerer

Czterogwiazdkowy hotel znajduje się na ulicy Markt 56. Na tle innych tego typu ośrodków, hotel wyróżnia się dostępem do spa, centrum fitness i daniami wysokiej jakości. Posiłki serwowane w restauracji Genießerhotel Döllerer są połączeniem kuchni lokalnej i międzynarodowej. Do udogodnień hotelowych w zakresie jedzenia można również dodać możliwość zjedzenia śniadania wegetariańskiego, wegańskiego, bądź bezglutenowego. Innymi udogodnieniami jest także obecność baru oraz możliwość posiadania na terenie hotelu zwierząt domowych. Genießerhotel Döllerer posiada w swojej ofercie wiele udogodnień pod względem rekreacji. Za dodatkową opłatą możemy tam bowiem skorzystać z lekcji gotowania czy wynajmu rowerów. Co się tyczy parkingu, jest on płatny i korzystanie z niego kosztuje osiemnaście euro za dzień. W okolicy hotelu znajduje się również kilka kawiarni, w tym Döllerers Genusswelten (dwadzieścia metrów) i Zur goldenen Traube (czterdzieści metrów). Odległość od najbliższego wyciągu narciarskiego Ski Lift Moosegg wynosi trzy i pół kilometra.

Hotel.Pension.Golingen

Na ulicy Markt 53 w Golling an der Salzach znajduje się Hotel.Pension.Golingen, wyróżniający się wysokim standardem. Zacznijmy od oferty śniadaniowej. Restauracja hotelowa przyrządza posiłki z myślą o swoich gościach, uwzględniając ich potrzeby i preferencje jedzeniowe. Dlatego będziemy mogli zjeść tam kilka typów śniadań: kontynentalne, wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe. Co się tyczy innych udogodnień, przy hotelu dostępny jest bezpłatny parking. Hotel spisuje się też bardzo dobrze w zakresie rekreacji. Niedaleko ośrodka, za dodatkową opłatą będziemy mogli uprawiać kajakarstwo, wędkować oraz mieć zorganizowaną wycieczkę po miejscowych zabytkach. Hotel.Pension.Golingen jest także obiektem mogącym się pochwalić, dzięki rozbudowanemu centrum wellness. Oprócz spa hotel oferuje między innymi masaż, zajęcia jogi, saunę oraz centrum fitness. Spośród licznych zalet ośrodka można wymienić także wykształcony personel hotelowy. W Hotel.Pension.Golingen będziemy mogli bowiem porozumieć się w aż sześciu językach (niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski).

Hotel Torrenerhof

Hotel Torrenerhof znajduje się na ulicy Wasserfallstraße 24. Jedną z jego zalet jest z pewnością urozmaicona kuchnia. W formie bufetu będziemy mogli zjeść śniadanie kontynentalne, angielskie/irlandzkie oraz amerykańskie. Udogodnieniem, które wyróżnia Hotel Torrenerhof jest również możliwość opłacenia transferu na trasie hotel-lotnisko, bądź lotnisko-hotel (Lotnisko Salzburg-W. A. Mozart). Luksusu nadaje hotelowi również okolica. Goście mają do dyspozycji bowiem między innymi ogród, meble ogrodowe, taras słoneczny oraz sprzęt do grillowania. Jeśli chodzi o inne udogodnienia, możemy tutaj wymienić dostęp do spa, sauny czy bezpłatnego parkingu przy hotelu. Podobnie jak w przypadku poprzedniego ośrodka, za dodatkową opłatą możemy korzystać z kajaków oraz poświęcić się wędkarstwu. Co się tyczy odległości do wyciągów narciarskich, w promieniu pięciu kilometrów znajdują się: Grosser Lift, Gipfel Ski Lift i Zubringer Ski Lift.

Lato w Golling – czy warto? Szlaki turystyczne

Choć miejscowość Golling an der Salzach jest w dużej mierze związana ze sportami zimowymi, w tym przede wszystkim narciarstwem, dzięki przedstawieniu muzeum Burg Golling udowodnione zostało to, że również inne atrakcje mogą przyciągać turystów do kurortu. Czy istnieją jednak jakieś inne atrakcje turystyczne, których można doświadczyć latem w Golling? Jak sytuacja wygląda z szlakami turystycznymi w okolicy? Poznajmy szlaki turystyczne dostępne w regionie.

Wędrówka do Bluntautal

Trasa jest uznawana za łatwą, a jej pokonanie zajmuje średnio trochę ponad trzy godziny. Jest to również jedna z najbardziej popularnych tras w regionie, zatem istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania innych wędrowców na szlaku. Na szlaku będziemy mieli okazję zobaczyć jeziora Bluntau oraz wodospad. Co się tyczy długości trasy, wynosi ona trzynaście kilometrów i jest typu pętla.

The beautiful view of snowy field and mountains in Bluntautal, Salzburg
Piękny widok na śnieżne pole i góry w Bluntautal, Salzburg, licencja: shutterstock/By Wirestock Creators

Wędrówka po Tennengau

Trasa typu ”tam i z powrotem” zaczyna się w Gasthaus Brennerwirt, a kończy przy wodospadzie. Chodź szlak wynosi jedynie półtora kilometra, z pewnością jest wart odwiedzenia z uwagi na imponujący widok na ponad siedemdziesięciometrowy wodospad. Ścieżka jest uznawana za łatwą i zazwyczaj pokonuje się ją w trzydzieści siedem minut.

Beautiful Golling waterfall and near Golling and Salzach medieval town at autumn in Austria
Piękny wodospad Golling oraz średniowieczne miasto Golling i Salzach jesienią w Austrii, licencja: shutterstock/By Bill45

Wycieczka w dolinie Salzach

Trasa zapewnia możliwość zwiedzenia dwóch wodospadów znajdujących się na zboczu masywu Göll. Jeśli chodzi o długość trasy, wynosi ona niecałe dwa kilometry. Poziom trudności szlaku uznawany jest za umiarkowany, aby go przejść należy poświęcić około pięćdziesięciu minut. Typ trasy: tam i z powrotem.

Wycieczka w Alpach Berchtesgaden

Wycieczka składa się ze szlaku typu ”tam i z powrotem” mierzącego ponad trzydzieści dwa kilometry długości. Na początku szlak biegnie z Golling przez Bluntautal do Oberjoch. Następnie przez Carl-von-Stahl na szczyt Pfaffenkegel. Uznawany za trudny, szlak powinniśmy przebyć w jedenaście godzin.

Kehlstein Eagles Nest Berchtesgaden Bawaria Niemcy Alpy Widok Krajobraz
Kehlstein Eagles Nest Berchtesgaden Bawaria Niemcy Alpy Widok Krajobraz, licencja: shutterstock/By HaniPhoto

Czytaj także:

Poprzedni

Narty na Hintertux – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Nassfeld Hermagor – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz